Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky
Bulharsko - navigace
     
zájezdy Bulharsko Hotely a ubytování Bulharsko
Last minute Bulharsko Informace Bulharsko
Víza Bulharsko Fotogalerie Bulharsko
Mapy a průvodce Bulharsko Recenze hotelů Bulharsko
Diskuze Bulharsko    Bulharsko - Zájezdy - Last Minute

Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  
Základní údaje
Oficiální název: Bulharská republika
Hlavní město: Sofija
Rozloha: 110910 km2
Počet obyvatel: 7537929
Hustota zalidnění: 74 lidí na km2
Státní zřízení pluralitní republika s jednokomorovým parlamentem
Časové Pásmo: GMT + 2 h (+ 3 h v létě)
Administrativní dělení: 28 oblastí a území hl. města
Nezávislost od: 3. března 1878
Měna: lev (Lv) =100 stotinek
Úřední jazyk: bulharština
Rozloha vodní plochy: 360 km2
Rozloha pevniny: 110550 km2
Délka hranic: 1808 km
Délka pobřeží: 354 km
Sousedící země: Turecko, Černá Hora a Srbsko, Rumunsko, Řecko, Makedonie
Průměrný věk muže: 38
Průměrný věk ženy: 42
Státní vlajka a mapa:
Průměrný věk ženy: 42
Relativní podíl městského obyvatelstva: 69
Hrubý domácí produkt na osobu: 1510$
Počet km silnic na 1000 m2 půdy: 307
Počet obyvatel na 1 lékaře: 320
Procento populace, které je gramotné: 98%
Nezaměstnanost: 13 % (1996)
Průmyslová odvětví: potr. prům, metalurgie, tex. a chemicky prům.,
Zemědělství: pěstování pšenice, kukuřice, rýže, slunečnice, bavlník, chov ovcí, skotu a prasat
Přírodní zdroje: uhlí, kamenná sůl, pyrit, bauxit, dřevo, zinek,
Nejvyšší hora: Musala - 2.925 m n. m
Nejnižší bod: Černé moře - 0 m n. m
Nejdelší řeka: Marica (526 km)
Největší město: Sofija (1.125.000 obyvatel)
Přírodní nebezpečí: zemětřesení, laviny
Železnice v km: 4294
Silnice v km: 37286
Přístaviště: Burgas, Lom, Nesebur, Ruse, Varna, Vidin
Vojenská služba: ve věku 19 let
Náboženská příslušnost: pravoslavní 30%, muslimové 7%, ateisté 60%

Lyžařská střediska
FOTOGALERIE - BulharskoZÁJEZDY - vyhledávač zájezdů

ZÁJEZDY - Pobytové a poznávací zájezdy - vyhledávač zájezdů  
Destinace:
Typ zájezdu:
Cena od: do Kč / osobu
Datum odjezdu: +/- dní
Počet nocí:
Doprava:
Strava:
Nást. místo: Praha   Brno   Ostrava   Bratislava  
Hledat pouze last minute:

Informace

Pohoří Pirin pohoří Pirin Na Balkánském poloostrově jehož pobřeží je lemovano Černým mořem se rozkládá Bulharsko se svou dlouhou a barvitou historií. Na bulharské půdě své stopy zanechali kočovníci a obchodníci, dobyvatelé i osadníci, ale turisté si jich často nevšímají, nebo na ně zapomínají. Kvůli svému čtyřicetiletému členství v sovětském bloku se Bulharsko stalo méně známým a hůře dostupným pro turisty. Ale v roce 1990 zapomněli na svou komunistickou minulost a své pohledy začali obracet k západní Evropě.
V následujících letech Bulharsko nadšeně přijalo kapitalismus i demokracii a otevřelo svou náruč turistům. Je to země přeměny životního stylu díky tomu, že mnoho obyvatel se stěhuje do velkoměst. Avšak na venkově vesnický život pokračuje neuspěchaným tempem připomínajícím 50. léta 20. století. Zločin a korupce do Bulharska nepronikly (tak jak se stalo v bývalých zemích východního bloku), ale také se nezvýšil počet turistů domnívajících se, že se velkoměsta hodí pouze pro obchodní účely. A potyčky, které trýznily ostatní balkánské země, Bulharsko nikdy nepostihly. Tato země je bezpečným cílem cest bez potíží.
Bulharští lidé kromě toho také vždycky vítali novou svobodu a nové šance, ačkoliv hlasy politických vůdců, kteří nikdy nenalezli rozluštění svých postkomunistických ekonomických trápení, jsou neblaze proslulé.

Varna Varna Mnozí turisté přijíždějící se zájezdy s cestovními kancelářemi nejvíce pobývají v některém z nejvyspělejších plážových resortů na pobřeží Černého moře, jako je například Albena. Tuto oblast si sami nazvali „hlavní město sportu“. Je možné utéct před davy turistů a najít odlehlý kousíček písečné pláže, dokonce i v období hlavní sezóny v červenci a srpnu. Kvůli penězům je nejlepší zůstat v malé vesnici nebo velkém městě na pobřeží a do plážových resortů pořádat jenom výlety.
Od poloviny prosince do poloviny dubna obvykle nabízí čtyři hlavní lyžařské resorty Bulharska velké množství sněhu. I když vybavení možná nebude na světové úrovni, ceny jsou podstatně nižší než v ostatních evropských střediscích. Výbornou scenérii najdete na jedné z 37 000 kilometrových značených turistických trasách, které vedou přes původní národní parky a rezervace. Skvělá pěší turistika (a v zimě lyžování) se vám nabízí již 30 minut jízdy autobusem od hlavního města Sofia. Ostatními letními aktivitami může být třeba jízda na horském kole, jízda na koni či zkoumání jeskyň. Jestliže už máte dost tělesných aktivit, navštivte jedno z přemnoha ozdravných center. V nich vám nabídnou bazény s minerální vodou a bahenní lázně, které léčí revmatismus a zbavují stresu.

Černé moře Sofia je kosmopolitní město s desítkami kostelů, muzeí a uměleckých galerií. Okouzlující stará města Plovdivu a Veliko Târnova naprosto vyzařují historickou atmosférou. Další malebné vesničky, jako je Koprivshtitsa, Tryavna a Shiroka Lûka, udávají skvělý příklad velkolepého architektonického stylu typického pro bulharskou renesanci 18. a 19. století. Mnohé domy a veřejné budovy v celé zemi byly s láskou opraveny díky Krásnému bulharskému projektu.
Černé moře Bulhaři milují festival, ať už to je tradiční festival tančení ohně, rodinná svatba či náboženské obřady v místních kostelech a regionálních klášterech. Mnohé události vyžadují pečení chleba, nošení tradičních kostýmů a pití hojného množství chutného místního vína. Festivaly se konají převážně pro turisty a probíhají od června do září.
Dokonce i nejste-li příliš náboženští, pravděpodobně vás některý ze 160 klášterů zaujme. Často jsou větší, zahalené v mlze a v horách. Nadšenci historie se často běží podívat na zbytky říšských staveb, jako je římský amfiteátr, thrácká hrobka a turecké pevnosti. Fanoušci kultury se mohou zabavit místní operou, baletem či divadlem, nebo také mohou navštívit více než 200 muzeí a uměleckých galerií po celé zemi. Pro relaxaci dělejte to samé, co v létě dělají, jak se zdá, všichni Bulhaři – sedněte si do kavárny, povídejte si, pijte, kuřte a dívejte se na to, jak ubíhá svět.

Většina návštěvníků navštěvuje Bulharsko jako část výletu po východní Evropě anebo po Balkánu, ale pro návštěvu této země se vyplatí vyhranit si alespoň jeden měsíc. Shodou okolností právě tato doba cizincům umožňuje pohybovat se po území Bulharska bez víza.
Bulhaři jsou po právu hrdí na svou zemi a touží se s ní vychloubat návštěvníkům. Skoro každý člověk pracující s turismem mluví anglicky, francouzsky nebo německy. Nicméně je dobré strávit hodinu nebo dvě u bulharských slovíček a frází. Určitě se i vyplatí naučit se cyrilickou abecedu.

Bulharsko je zemí, ve které se skvěle pořádají výlety do okolí. Nezáleží ani na tom, jestli jedete veřejnou dopravou či pronajatým automobilem. Samozřejmě vám budou k dispozici i organizované zájezdy. I když se může zdát, že hotely, vozovky a autobusy nemají úroveň jako na Západě a severní Evropě, tato země má jinou výhodu – utratíte až o 75% méně než např. ve Francii, Německu nebo ve Švýcarsku. Sice cizinci mají tendence vzít si s sebou tak moc peněz, jako když Bulhaři pobývají v hotelích a navštěvují turistické atrakce, ale ceny jídel, pití a veřejné dopravy jsou tu pozoruhodně nízké. Některé ubytovny a kempy nabízí ceny, které se určitě vyplatí, ale pokud se chcete setkat s bulharskými rodinami a zároveň ušetřit něco peněz, ubytujte se raději v privátních domech. Trampové se kromě toho mohou usadit v horských chatách a v některých klášterech, jež mají ubytovny v přestavěných řeholních celách.
Když se to vezme kolem a kolem, Bulharsko se pyšní mnoha památkami i možnostmi k rozhýbání těla – od starodávných klášterů po pláže světové třídy. Je levnou, bezpečnou destinací, která čeká na vaše probádání. A tak si pospěšte a navštivte Bulharsko, jedno z nejlepšího tajemství Evropy!

Zdravotnictví a důležitá čísla
První pomoc a nutné ošetření se poskytuje v BR ve státních zdravotnických zařízeních zdarma podle platné dvoustranné dohody. Doporučujeme před cestou uzavřít pojištění pro cesty a pobyt. Úroveň lékařského ošetření sice není špatná, avšak ovlivňuje ji stav zdravotnických a nemocničních zařízení a nedostatek léků. Všechna soukromá zdravotnická zařízení provádějí ošetření proti úhradě.

Důležitá telefonní čísla:

volací kód z Prahy do Sofie 003592
volací kód ze Sofie do Prahy 004202
Policie 166
Dopravní policie (KAT) 165
První pomoc (barza pomošt) 150
Silniční pomoc (patna pomošt) 146
Horská záchranná služba
(planinska spasitelna služba) 562829, 863690
Hasiči 160

Doporučení turistům
Poplatky za průjezd motorových vozidel s cizí státní poznávací značkou po bulharské silniční síti:

osobní automobily 10,00 USD
autobusy s více než 8+1 místy; včetně místa řidiče 60,00 USD
nákladní automobily s dvěma nápravami 70,00 USD
nákladní automobily (bez nebo s přívěsy nebo polopřívěsy) se třemi nebo více nápravami 100,00 USD


Za průjezd po dálnicích se vybírají tyto poplatky: USD za 1 km

osobní automobily 0,10 (avšak nejméně 5,00 celkem)
autobusy s více než 8+1 místy 0,20 (avšak nejméně 10,00 celkem)
nákladní automobily s dvěma nápravami 0,30 (avšak nejméně 15,00 celkem)
nákladní automobily se třemi a více nápravami 0,40 (avšak nejméně 20,00 celkem)Ferribot Orjachovo (na Dunaji): přechod na hranici mezi Rumunskem a Bulharskem

za osobní auto 15,- USD
za autobus 40,- USD
kamion TIR 70,- USD
za 1 osobu 3,-. USD


Ubytování v hotelu podle kategorie a sezóny na osobu a noc od 30,- USD výše. Najdou se však i levnější za 15,- USD.

Bezpečnostní situce v Bulharsku se nemění a proto znovu upozorňujeme na to, že pokud by chtěl český turista cestovat do BR je nejvhodnější využít cestovních kanceláří, které zajišťují přepravu přímo do místa rekreace (Varna, Burgas a pod.) letecky. Ale ani tak se český turista nevyhne krádežím jak v hotelích, tak drobným kapsářům a zlodějům v Sofii či na plážích u Černého moře. K cestám motorovým vozidlem je vhodné uzavřít před cestou havarijní pojištění. Nedoporučuje se cestovat v nočních hodinách. V případě krádeže vozidla se zahraničními SPZ se musí bulharským orgánům zaplatit poplatek ve výši cla + DPH tak, jako v případě jeho prodeje.

Informace: MZV ČRZajímavé odkazy

Bulharsko
Dovolená-bulharsko.cz - Vše o Bulharsku
Široká nabídka last minute zájezdů do Bulharska

Průvodci a mapy


Bulharsko...
Bulharsko
70 Kč

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy
Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz