Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky
Francouzská Polynésie - navigace
     
zájezdy Francouzská Polynésie Hotely a ubytování Francouzská Polynésie
Last minute Francouzská Polynésie Informace Francouzská Polynésie
Víza Francouzská Polynésie Fotogalerie Francouzská Polynésie
Mapy a průvodce Francouzská Polynésie Recenze hotelů Francouzská Polynésie
Diskuze Francouzská Polynésie    Francouzská Polynésie - Zájezdy - Last Minute

Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  
Základní údaje
Oficiální název: Francouzská Polynésie
Hlavní město: Papeete
Rozloha: 4167 km2
Počet obyvatel: 262125
Hustota zalidnění: 64 lidí na km2
Státní zřízení francouzské zámořské území
Časové Pásmo: GMT - 9 h 30 min. (Markézy), - 10 h (ostatní ostro
Administrativní dělení: 5 správních okruhů (120 ostrovů)
Úřední jazyk: francouzština
Rozloha vodní plochy: 507 km2
Rozloha pevniny: 3660 km2
Státní vlajka a mapa:
Délka pobřeží: 2525 km
Průměrný věk muže: 27
Průměrný věk ženy: 27
Relativní podíl městského obyvatelstva: 67
Hrubý domácí produkt na osobu: 8000$
Počet km silnic na 1000 m2 půdy: 257
Průmyslová odvětví: potravinářský prům.
Zemědělství: pěstování trop. plodin, vanilkovníku, cukrf. třtiny, chov prasat a drůbeže, rybolov, lov perel
Nejvyšší hora: Mont Orohena - 2241 m n. m
Nejnižší bod: Pacifický oceán - 0 m n. m
Přírodní nebezpečí: tajfuny
Silnice v km: 2590
Přístaviště: Mataura, Papeete, Rikitea, UturoaZÁJEZDY - vyhledávač zájezdů

ZÁJEZDY - Pobytové a poznávací zájezdy - vyhledávač zájezdů  
Destinace:
Typ zájezdu:
Cena od: do Kč / osobu
Datum odjezdu: +/- dní
Počet nocí:
Doprava:
Strava:
Nást. místo: Praha   Brno   Ostrava   Bratislava  
Hledat pouze last minute:

Informace

Společenské ostrovy
Společenské ostrovy (Iles de la Societe, Society Islands) jsou hlavním souostrovím Francouzské Polynésie. Původ poněkud zvláštního názvu tohoto souostroví je přičítán mořeplavci Jamesi Cookovi. Některé prameny uvádějí, že kapitána Cooka zaujalo jak jsou ostrovy (původně pouze Závětrné) blízko u sebe, v jakémsi „společenství“, a proto zvolil název Společenské. Pravděpodobnější je však druhá varianta, podle které Cook ostrovy pojmenoval na počest anglické Královské společnosti. Vhodnější by tedy bylo překládat spíše jako „ostrovy Společnosti“.
Do Společenského souostroví patří největší ostrovy, žije zde většina obyvatel a leží tu hlavní město Papeete. Najdete tu hlavně bujnou vegetací porostlé sopečné ostrovy s mohutnými vrcholy odrážejícími se v třpytivých vodách tyrkysových lagun. Společenské ostrovy se dále dělí na Návětrné ostrovy (Iles du Vent, Windward Islands) ve východní části a Závětrné ostrovy (Iles sus le Vent, Leeward Islands) v části západní.

Návětrné ostrovy sestávají ze dvou hlavních ostrovů – Tahiti a Moorea - a tří menších ostrovů- Tetiaroa, Maiao a Mehetia, která je neobydlená. Tahiti je největší a nejznámější ostrov Francouzské Polynésie a na jeho území se rozkládá hlavní město Papeete a jediné mezinárodní letiště Faaa. Moorea je menší a klidnější a velmi turisticky velmi oblíbená.

Závětrné ostrovy se skládají z pěti velmi různorodých sopečných ostrovů. Huahine se pyšní největším marae (tradiční přírodní svatyně) ve Francouzské Polynésii a je známý svou uvolněnou atmosférou. Raiatea a Tahaa, jakási „ostrovní dvojčata“ mají společnou lagunu. Raiatea je také považována za posvátný ostrov a může se pochlubit nejdůležitějším a nejlépe zachovalým marae. Následuje ostrov Bora Bora, považovaný za nejkrásnější ostrov na světě, který však nepřetržitě zaplavují davy turistů. Odlehlý ostrov Maupiti je sice menší, ale přesto krásný a hlavně turisticky méně rušný. Do skupiny Závětrných ostrovů patří ještě další čtyři ostrovy: Tupai, položený severně od ostrova Bora Bora a tak trochu opuštěné, daleko západě ležící atoly Scilly, Mopelia a Bellingshausen.


Tahiti
Počet obyvatel: 150.000
Plocha: 1045 km2
Nejvyšší hora: Mt. Orohena (2241 m)

O tomto hornatém ostrově se často mluví, jako by to byla celá Francouzská Polynésie. Ve skutečnosti je Tahiti pouze největším ze 118 ostrovů, ale protože tu také leží hlavní město Papeete a mezinárodní letiště Faaa, je ostrov důležitým centrem celé země. Avšak v minulosti tomu tak nebylo. Prvním ostrovem osídleným při velké polynéské migraci byla zřejmě Raiatea, která se na dlouhou dobu stala pro domorodce hlavním a posvátným ostrovem. Teprve s příchodem prvních mořeplavců (Samuel Wallis, 1767) se Tahiti postupně stávalo oblíbeným cílem pro další evropské výpravy. V průběhu let bylo ve vlastnictví Angličanů, Španělů a nakonec Francouzů a také různě měnilo své názvy – např. kapitán Samuel Wallis přejmenoval Tahiti na „Zemi krále Jiřího“. Polynéský výraz Tahiti by se dal zhruba přeložit jako „přemístit, přesídlit“. Důvodem může být skutečnost, že domorodci se sem „přesunuli“ z ostrova Raiatea nebo protože ostrov sám se nějakým způsobem posunul.
Hlavními dominantami ostrova jsou nejvyšší hora Francouzské Polynésie Mt. Orohena (2241 m) a působivé siluety vrcholů Aorai (2066 m), Diadem (1321 m) a Murau (1493 m). Tahiti se dělí na tzv. Tahiti Nui (Velké Tahiti) a Tahiti Iti (Malé Tahiti), což je jakýsi výběžek či poloostrov v jihovýchodní části ostrova. Tahiti Iti je protkané nádhernými hlubokými údolími a s Tahiti Nui jej propojuje šíje Taravao. Neporušená příroda ve vnitrozemní části obou částí ostrova je jako stvořená k dlouhým výletům. Procházky úzkými stinnými údolími s osvěžujícími vodopády a tajemnými jeskyněmi, které jsou opředené nejrůznějšími legendami, se pro vás stanou skutečně nezapomenutelným zážitkem. Skalnaté pobřeží na západní straně Tahiti nabízí působivé výhledy a dlouhé čedičové pláže s černým pískem omývané vlnami ideálními pro surfing. Klikaté silničky a cesty na ostrově vás provedou po nádherných zahradách s ibiškovými živými ploty a záplavou nejrůznějších květů rozesetých pod majestátnými stíny chlebovníků.


Tahiti Iti
Turisté o Tahiti většinou rychle ztratí zájem a vrhnou se za poznáváním dalších ostrovů jako Moorea či Bora Bora. Ani informační turistické středisko v hlavní městě se o Tahiti Iti ve svých publikacích nezmiňuje. Nakonec ani samotní obyvatelé Papeete nevěnují této části Tahiti velkou pozornost - považují ji za příliš prostou a nezajímavou. Opak je však pravdou. Tahiti Iti (Malé Tahiti), označované také jako „blízký ostrov“, je zapomenutým klenotem Francouzské Polynésie. Začíná asi 60 km od Papeete a vypadá jako Tahiti Nui (Velké Tahiti) před 50 lety, kdy o rozrůstajících se předměstích a konzumním způsobu života neměl ještě nikdo ani tušení. Tahiti Iti je ideálním místem pro lidi, kteří jsou schopni se sami o sebe postarat a nevyžadují služby a komfort luxusních hotelů. Můžete tu odhalit spoustu neobvyklých a zajímavých míst, projít se po černých plážích okolo laguny, potápět se v neprozkoumaných hlubinách, poznat poklidný život tradiční polynéské vesnice a samozřejmě ochutnat místní originální pokrmy. A navíc je Tahiti Iti skrytým rájem pro surfaře!!!Na podrobných informacích o zemi se neustále pracuje !!!!

Zajímavé odkazy

Mapa Francouzké Polynésie

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy
Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz