Filipíny - Zájezdy - Last Minute

Základní údaje
Oficiální název: Filipínská republika
Hlavní město: Manila
Rozloha: 300000 km2
Počet obyvatel: 84619974
Hustota zalidnění: 249 lidí na km2
Státní zřízení pluralitní republika s dvoukomorovým parlamentem
Časové Pásmo: GMT + h
Administrativní dělení: 16 oblastí (z toho 2 autonomní)
Nezávislost od: 12. června 1898
Měna: filipínské peso (P) =100 centavů
Úřední jazyk: angličtina, španělština, filipino
Rozloha vodní plochy: 1830 km2
Rozloha pevniny: 298170 km2
Délka pobřeží: 36289 km
Průměrný věk muže: 36
Státní vlajka a mapa:
Průměrný věk muže: 36
Průměrný věk ženy: 60
Relativní podíl městského obyvatelstva: 51
Hrubý domácí produkt na osobu: 1040$
Nezaměstnanost: 8,9 % (1999)
Průmyslová odvětví: strojírenský prům., výroba stavebních hmot, geotermální energie
Zemědělství: pěstování rýže, kukuřice, manioku, batátu, banánovníku, cukr. třtiny, kokosové palmy, rybolov, chov prasat, drůbeže a buvolů
Přírodní zdroje: zlato, stříbro, měď, chrom
Nejvyšší hora: Apo - 954 m n. m
Nejnižší bod: Filipínské moře - 0 m n. m
Nejdelší řeka: Mindanao (551 km)
Největší město: Manila (2.075.000 obyvatel)
Přírodní nebezpečí: cyklóny, tajfuny, aktivní vulkanická činnost, půdní eroze,
Železnice v km: 897
Silnice v km: 201994
Přístaviště: Batangas, Cagayan de Oro, Cebu, Davao, Guimaras Island, Iligan, Iloilo, Jolo, Legaspi, Manila, Masao, Puerto Princesa, San Fernando, Subic Bay, Zamboanga
Náboženská příslušnost: rímští katolíci 85%, protestanté 4%, muslimové 5%

FOTOGALERIE - FilipínyInformace

Filipíny - ještěrka Největší ostrovy jako je Luzon,Cebu a Mindanao jsou častým cílem většiny turistů, ale někdy vás mohou překvapit i malé ostrůvky.
Např.:
-Camiguin je ostrov, na kterém se nachází deštný prales a korálové útesy
-Banrayan je ostrov s překrásnými plážemi
-Guimaras má spoustu cyklistických stezek
-Sibuyan známý pro možnosti hotrké turistiky
-Moalboal je ostrov s příznivými pormínkami pro potápění s přístojem i šnorchování
-pozorování západu slunce je krásné u jezera Sebu
-můžete vidět různé lidi různých kmenů
-můžete se procházet historickými městy v Silayi(Negros) a Viganu(Luzon)

Mindoro Najdete samozřejmě spoustu dalších ostrovů s nádhernou přírodou a místy, která vypadají, jako by na ně ještě nevrkočila noha člověka. Ale jsou tu bohužel i špatné věci.
-rýžové terasy v Banaue se pomalu rozpadají
-existují tu města zaměřená přímo na prostituci – Angeles
-každý, kdo přijede poprvé do Manily vidí spíše nepříliš příjemné prostředí (špína, kriminalita, přestřelky,sociální rozdíly společnosti, …)
-ve městě Taglibaran je velice znečištěný vzduch

Asi si budete chtít naplánovat svou vlastní cestu, ale někdy je lepší přijmout nabídku cestovních kanceláří, kde vám zajisté nabídnou spoustu výletů do okolí a zajistí průvodce. Někdy je cestování mezi ostrovy rychlejší lodí než letadlem.


Ekologie a životní prostředí
Jasmín Ještě před začátkem 20.století byl povrch Filipín pokryt zejména lesy. Ale jejich počet se v průběhu století zmenšil na polovinu. Nejvíce byly poškozeny deštné pralesy a to obzvláště zemědělci, kteří lesy vypalovali, aby získali půdu k hospodaření. Některé bohaté přírodní zdroje byly úplně vyčerpané. V roce 1998 bylo na ostrov Mindanau vystěhováno 100 000 rodin, aby uvolnily jejich malé farmy jedné velké malajské společnosti, která vyrábí palmový olej.

Moře
Aby se zachránili nádherné korálolvé útesy, fauna a flóra, muselo by se zpomalit globální oteplování, zmečišťování vody olejem, ropou a uhlím. Předpokládá se, že v roce 2100 budou všechny korálové útesy téměř zahubeny.

Útes Tubbataha
Tento útes leží při jihovýchodním pobřeží ostrova Palawan. Ostrov, který je dlouhý přes 400 km charakterizují především úzké pásy pobřeží s mandlovými háji a korálovými útesy. Ekologickou rovnováhu Palawanu lze snadno narušit, a proto je velmi nutné začít se zakládáním chráněných území. Aby vše co tu je nebylo zničeno zemědělskou expanzí. Tato opatření pokládájí za velmi důležíté udrřet čistotu pobřežních vod a tím zachránit spoustu druhů.

Vláda by měla založit více mořských a přírodních rezervací a tak zabránit katastrofám, které přináší rozvoj civilizace. Jako zastrašující příklad může posloužit ostrov Danjugan. U tohoto ostrova používali rybáři místo prutu dynamit a tím také zničili skoro všechny korálové útesy. Naštětší se pracuje na jejich obnově a to díky NFEF – Negros Forest and Ecological Foundantion. Další osranizací na obnovu a ochranu korálových útesů je mimo jiné např. hnutí za čistou Manilu.


Filipíny - prales Filipíny - Danjugan
Kdy je nejlepší doba pro cestu na Filipíny?
Nejlepší doba pro návštěvu Filipín je od poloviny prosince do poloviny května. V průběhu této doby tu zažijete Vánoce a Velikonoce, které asi nikde jinde nezažijete. Nejvíce festivalů zažijete v době od ledna do května a nejvíce dešťových srážek padá na pobřeží Pacifiku v období od listopadu do ledna. Pohled na rýžové terasy je nejkrásnější od března do dubna.
Vlajka
Vlajka: Vlajka byla navržena Emiliem Aguinaldem a poprvé byla ušita místní obyvatelkou Marcalou de Agonicillou a její dcerou. Vlajka se tvarem a rozvržením hodně podobá vlajce České republiky, jen barvy jsou jiné.Byla přijata v roce 1946, kdy země získala nezávislost na USA. Bílý klín zasahuje do jedné třetiny vlajky. V každém rohu klínu jsou zlaté peticípé hvězdičky, které reprezentují tři hlavní ostrovy Filipín-Luzon, Visayas a Mindanao. Uprostřed klínu se nachází slunce s osmi paprsky, které mají tvar meče. Slunce reprezentuje prvních osm zakládajících provincií. Spodní část je červená a horní část vlajky je modrá. Bílá barva vyjadřuje rovnost a svornost, modrá mír a spravedlnost a červená udatnost.

Zajímavé odkazy

Politická mapa Filipín
Reliéfní mapa Filipín