Dovolená Island


Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky
  Island - navigace  
zájezdy Island Hotely a ubytování Island
Last minute Island Informace Island
Víza Island Fotogalerie Island
Mapy a průvodce Island Recenze hotelů Island
Diskuze Island  Island

 --> Chcete do země jet? --> Turistické lokality --> Historicky zajímavé

-->Reykjavík
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Island - Reykjavik Island - termální koupaliště (termal bath) Reykjavík je hlavní město Islandu a zároveň nejsevernější město. Žije v něm 62 % celkového počtu obyvatel Islandu. Reykjavík patří mezi nejčistší města na světě – také díky větrnému počasí, ale především díky tomu, že se zde používá geotermální energie. Populace Reykjavíku činní asi 171 514 obyvatel. Název Reykjavík znamená v překladu „zátoka dýmu“. Zátoka dýmu proto, že tu bylo mnoho páry vznikající u termálních pramenů. Celé město je vytápěno podzemní teplou vodou, která má teplotu 80 °C. Dokonce jsou vytápěny i chodníky a hlavní třídy, takže v zimě se na nich nedrží sníh a nezamrzají.
Městem protéká řeka Ellidaár, která je cílem mnoha místních obyvatel ve volných chvílích. Někteří jdou zkusit své štěstí při rybolovu – žijí tu lososi, někteří si sem jdou jen odpočinout a třeba posedět na břehu jezera.

Island - Reykjavik Osadu Reykjavík prý založil osadník Ingólfur Arnarson v roce 874. Prý vyhodil ze své lodi své totemy a tam, kde vyplavaly, si postavil farmu. Postupně přicházeli další osadníci a tak vznikl Reykjavík. V roce 1226 si postavili mniši na ostrůvku Videy augustiánský klášter.
V roce 1752 založil místní obchodník a správní úředník Skúli Magnússon tkalcovské dílny, ve kterých se vyráběly provazy, barvila se vlna a zpracovávala se kůže. To přilákalo mnoho obyvatel z okolních osamělých farem, protože v těchto dílnách získali práci.
18. srpna 1786 získal Reykjavík chartu, která mu dávala práva obchodního města. Žilo zde necelých 200 obyvatel. Reykjavík se stal také centrem náboženským, malá venkovská biskupství byla zrušena a všechna přemístěna sem. První reykjavickou ulici založil tkadlec Skúli Magnússon, který vlastnil dílny. Jeho dílna stojí dodnes.
V dalším století se Reykjavík stále rozvíjel. Byla tu vybudována budova soudu a věznice. Vznikaly tu další obchodní společnosti. Byla dokonce založena Islandská univerzita. Až do konce první světové války byla většina místních staveb ze dřeva nebo plechu.

Perlan - využití geotermální energie Perlan - využití geotermální energieStaré město
Centrum města leží mezi přístavem a jezerem Tjornem. Hlavní náměstí se jmenuje Austurvollur a je plné zeleně.
Název Tjorn znamená v překladu „rybník“. U jezera Tjorn žije mnoho druhů zajímavých ptáků a živočichů. Je tu mnoho cyklistických a pěších stezek, místa pro piknik a starý altánek
Hljómskálinn z roku 1922, který je sídlem místního orchestru. Austurvollur se rozkládá na bývalých polích prvního osadníka Ingólfura Arnasona. Tvoří ho zelený park, ve kterém jsou restaurace, kavárničky a hospody. Parku dominuje socha Jóna Sigurdssona, který bojoval za nezávislost Islandu a za znovuzavedení volného obchodu.

Na severu jezera Tjorn stojí moderní budova radnice z roku1992. Je v ní umístěna mimo jiné také turistické informace.

Starý dům z roku 1796 Dómkirkja nechal vystavit dánský král Kristián VII. Původně měl sloužit jako centrum křesťanství. V roce 2000 byla budova restaurována.
Zajímavé je přístaviště, ve kterém je mnoho obchůdků a staré domy z let 1602 – 1855. Jsou tu také vystavené modely dřevěných lodí.
Na ulici Hverfisgata 15 se nachází dům kultury – Djódmenningarhúsid, který zobrazuje dějiny Vikingů.
Fógetinn je nejstarší budova Reykjavíku – pochází z roku 1752. Byla tu tkalcovská dílna známého Skúliho Magnússona. V roce 1764 shořela budova při požáru ale znovu byla postavena na původních základech. V současnosti je tu obchůdek starožitnictví.
Hafnarhúsid je nová budova, ve které je umístěno muzeum moderního umění islandských i zahraničních umělců.

V budově Kolaportid je umístěn bleší trh, který je velmi populární. Každý si tu může vystavit jakékoli zboží nebo si tu koupit nějakou drobnost nebo předmět třeba do domácnosti.

Stjórnarráddid je jedna z nejstarších budov v Reykjavíku. V současnosti v ní sídlí kancelář prezidenta a předsedy vlády. Naproti budově se z kopce Arnarhóll, což v překladu znamená Orlí hora tyčí socha, zobrazující prvního osadníka Ingólfura.
Parlament sídlí v budově z roku 1881 – Alting.

Prohlédnout si můžete řezbu umělce Jońa Gunnara Árnasona, jež měla zobrazovat vikingskou loď. Nachází se u zálivu Klapparstígur a připomíná tak trochu brouka.

Na vrcholu kopce Skólavordustígur se tyčí hlavní dominanta Reykjavíku kostel Hallgrímskirkja, jehož stavba začal ve 40. letech 20. století. Kostel se stavěl přes 40 let. Má připomínat čedičovou horu. Kostel nese název podle reverenda Hallgrímura Pétersona, který složil 50 chorálů. Je tu 1200 míst k sezení, pořádají se tu schůze a koncerty.
Překrásný výhled se vám naskytne z věže, která dosahuje výšky 75 metrů. Jistě si povšimnete sochy stojící před katedrálou.Zobrazuje prvního objevitele Ameriky Leifura Eiríkssona. V roce 100 přistál v místech, kde se nyní rozkládá americký Boston. Sochu darovali Islandu Spojené státy, když Island slavil 1000. výročí vzniku Aldingu – starověkého parlamentu.

Zoologická zahrada a zábavní park se tu jmenují Fjolskyldugardurinn a Húsdýragardurinn. V zoo žijí různé druhy živočichů, která najdete i volně žijící po celém ostrově.

Botanická zahrada je příjemné místo, kde si můžete udělat příjemnou procházku. Roste tady 65 druhů rostlin, které se vyskytují na ostrově. Je tu zobrazení Eiríkura Hjartarsona, který byl vlastníkem této oblasti. V roce 1929 tady zasadil stromy.

Heidmork
Heidmork je vřesoviště, které zabírá území o rozloze 2800 ha. Tento park najdete na jih od jezera Ellidavatn. Vede tudy cyklistická a pěší stezka, je tu místo pro pikniky a možná právě proto je cílem mnoha obyvatel Reykjavíku o víkendu.

Farma Árbaejarsafn
Tato farma zabírá území o rozloze 12,5 ha. Její vznik se datuje na 15. století. V roce 1906 ji zakoupilo město. Do roku 1930 tu fungoval hostinec. Od roku 1957 je tu skanzen, ve kterém můžete vidět staré domy z celého ostrova a zobrazení starého způsobu života na Islandu. Pořádají se tu různé kulturní akce.

(Mezinárodní festival umění – květen – červen, Reykjavík
Koncerty, výstavy, promítání filmů, divadelní představení z celého světa)

Muzea Reykjavíku

Kousek od Tjornu se nachází také národní galerie, která je umístěna v budově původně sloužící jako ledárna. Jsou tu díla islandských i zahraničních umělců.

Na ulici Freyjugata 41 je umístěna umělecká galerie odborového svazu. V budově sídlí Asociace islandských architektů, kteří tu pořádají různé výstavy a umělecké akce. Budovu navrhl v roku 1933 architekt Ásmundur Sveinsson a architekt Sigurdur Gudmundsson.

Galerie Kjarvalsstadir se nachází v parku Miklatún. Najdete tu umělecká díla nejznámějšího islandského umělce Johannese Kjarvala. Jeho obrazy zobrazují islandskou krajinu.

Muzeum Einara Jónssona najdete na ulici Njardargata, hned vedle Hallgrímskirkja. Budova muzea má tvar krychle a navrhl ji sám Jónsson v roce 1923. Sbírka obsahuje díla islandských moderních sochařů.

Muzeum Sigurjóna Ólafssona
V tomto muzeu, umístěném na ulici Laugarnestangi 70, najdete velkou část sbírky portrétisty a sochaře Sigurjóna Ólafssona.

Na ulici Hlemmtorg najdete přírodopisné muzeum, jehož prohlídku neměli vynechat. Jsou tu sbírky geologie, různé informace o flóře a fauně na ostrově.

Muzeum numismatiky
Toto muzeum se nachází na ulici Einholt 4. Je společným projektem Národní a Centrální banky. Najdete tu velkou sbírku islandských a zahraničních bankovek a mincí.

Muzeum Redasafn se nachází na ulici Laugavegur 24. Je pravděpodobně jediné muzeum svého druhu na světě. Můžete si tu prohlédnout výstavu penisů všech savců, kteří žijí na Islandu.
phallus@mh.is

Muzeum Ásgrímura Jónssona
Je tu sbírka zasvěcená slavnému islandskému krajináři Jónssonovi. Polovinu svých děl odkázal vládě. Muzeum stojí v domě, ve kterém umělec žil, a to na ulici Bergstadastraeti 74.

Muzeum Ásmandura Sveinssona
Toto muzeum je zasvěceno známému umělci a najdete ho na Sigtúnu. Nějakou dobu žil v Kodani, potom studoval sochařství v Paříži. Nechal se inspirovat islandskými ságami a lidovým uměním. Budova, ve které je toto muzeum má tvar iglú.

Muzeum elektřiny se nachází na Rafstodvar-Veguru. Zobrazuje historii elektrifikace města a rozvoj hydroelektráren na ostrově.

Na ulici Hringbraut stojí budova Národního muzea. Muzeum bylo založeno v roce 1863. Je tu expozice zobrazující severskou kulturu a islandskou historii. Jsou tu výstavy náboženské a také zobrazující období osídlování. Můžete tady vidět zemědělské nářadí a stroje, rybářské předměty a předměty, které používali mořeplavci. Nejzajímavější jsou dřevěné vyřezávané dveře z roku 1200, které pochází z kostela Valtjófsstadur. Výjev na nich zobrazuje bojovou scénu.
Za národním muzeem se nachází Ústav Árniho Magnússona. Árni Magnússon byl významnou islandskou osobností. V 17. století byl tajemníkem Královského archivu v Kodani, v roce 1701 se stal profesorem dánského starověku.V roce 1702 byl dánským králem vyslán na Island a měl za úkol shromáždit co nejvíce pergamenových svitků. Obdivuhodnou sbírku svitků uložil na univerzitě a sám ji zachránil v hořící budově. Většina sbírky byla ale bohužel zničena. Na svitcích jsou zapsány známé ságy o Islandu, v současnosti jsou umístěny právě v tomto muzeu.


Zajímavé odkazy

Odkaz na okolí Reykjavíku

Průvodci a mapy


ISLAND...
ISLAND - Multimediální DVD
99 Kč

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy
AZ elektro

Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz