Dovolená Island


Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky
  Island - navigace  
zájezdy Island Hotely a ubytování Island
Last minute Island Informace Island
Víza Island Fotogalerie Island
Mapy a průvodce Island Recenze hotelů Island
Diskuze Island  Island

 --> Chcete do země jet? --> Turistické lokality --> Přírodně zajímavé

Národní park JokulsárgljúfurJezero MývatnVulkanická oblast KraflaVýchodní fjordy (East fjords)Sopka HeklaJižní IslandPingvellirVestmannaeyjarSeverozápadní Island-->Stezky ve vnitrozemíZápadní fjordy (West fjords)Západní IslandJihovýchodní Island
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Islandské vnitrozemí je jednou z největších oblastí divočiny v Evropě. Do vnitrozemí se dostanete pouze v letních měsících, přes zimu je většina stezek neprůchodných.
Prý zde posádka apolla nacvičovala přistání na měsíci, krajinu tu totiž připomíná téměř měsíční krajinu.
Neexistují tu žádná ubytovací zařízení ani jakékoli služby pro turisty. Dokonce na mnohých místech nejsou mosty, takže se musíte přes řeku přebrodit. Počasí se tu mění během několika minut, takže vydávat se na nějakou túru je dost riskantní. Pokud se přece jen rozhodnete navštívit vnitrozemí Islandu, vybavte se opravdu teplým oblečením a také si vezměte vše potřebné pro pobyt v pusté divočině. Každý musí totiž přiznat, že ač je tato pustina mnohdy nebezpečná, kdo ji navštívil nezapomene na to nikdy v životě.


Průsmyk Kjolur
Kolem průsmyku Kjolur vede velmi zajímavá stezka, na které je několik přírodních zajímavostí. Kjolur znamená v překladu „lodní kýl“. Nejvyšší bod stezky se nachází v nadmořské výšce 700 m.
Kousek od tohoto bodu najde v nadmořské výšce 670 m na místě zvaném Geirsalda, informační tabuli a pomník věnovaný památce Geira Zoegova. Zoeg zemřel v roce 1959 a 20 let byl prezidentem ostrovů Ferdafélag.

Geotermální oblast Hveravellir
Tato geotermální oblast se nachází v severní části průsmyku Kjoluru. Oblast tvoří pestrobarevná jezírka a termální prameny. Největší horký pramen v celém okolí je Oskurhólhver. Zajímavý je také pramen Eyvindarhver, který nese název podle psance Fjalla-Eyvindara. Jsou tu také zbytky úkrytu ve kterém se tento psanec ukrýval. V Hveravelliru najdete horskou chatu ve které se můžete ubytovat.

Ledový příkrov Hofsjokull
Hofsjokull má rozlohu 995 km2. Najdete ho východně od průsmyku Kjolur. Hofsjokull je třetím největším ledovcovým příkrovem na Islandu. Pod ním je ukryta magmatová komora.

Kopec Beinahóll
Název Beinahóll znamená v překladu „kostní hora“. Tento název se pojí s legendou, která vypráví, že čtyři muži se stádem ovcí chtěli projít přes tento průsmyk. Věděli, že to bude obtížné, ale přesto se na cestu vydali. Přišla vichřice a oni se schovali v úkrytu. Vichřice však trvala tři dny a muži zahynuli. Dodnes pověřčiví Islanďané věří, že tu bloudí duše těchto pastevců spolu s dušemi ovcí. Nikdo se prý nesmí dotknout kostí zemřelých ani vstoupit do jejich úkrytu – přináší to prý velkou smůlu navždy.

Pohoří Kerlingarfjoll
Kerlingarfjol znamená v překladu „čarodějná hora“. Nejvyšším vrcholem tohoto pohoří je Snaekollur, vysoký 1 477 metrů nad mořem. Místní obyvatelé si vyprávěli, že v tomto pohoří žijí psanici a proto je nebezpečné se tam pohybovat. Proto také bylo pohoří téměř neprozkoumáno až do poloviny 19. století.

Ledovcový příkrov Hrútafell
Tento příkrov má rozlohu 10 km2 a tyčí se do výšky 800 metrů nad mořem. Název Hrútafell znamená v překladu „beraní hora“.

Jezero Hvítárvatn
Hvítárvatn je ledovcové jezero, které zásobuje lejdovcová řeka Hvítá. Kousek od jezera je chata, ve které se můžete ubytovat. Pochází z roku 1930. Také zde se vypráví pověra o duchu, který tu straší.

Stezka Sprengisandur
Tato stezka vede průsmykem Tungnafellsjokull a Hofsjokull. Ze stezky se nabízí překrásné výhledy do okolí, na ledovce Vatnajokull, tungnafellsjokull a Hofsjokull.

Hora Laugafell
Laugafell je vysoký 879 metrů nad mořem. V jejím okolí jsou bublající termální prameny. Kousek od pramenů jsou kamenné ruiny o kterých se říká, že se v nich ukrývali lidé, kteří se zachránili před černým morem.

Vodopád Aldeyjarfoss
Tento vodopád leží na řece Skjálfandafljót. Je jedním z nejvíce fotografovaných vodopádů.

Innra-Hreysi
Osamělé místo Innra-hreysi bylo kdysi útočištěm psance Fjalla-Eyvindara v roce 1772. Můžete sem podniknout pěší túru.

Farma Versalir
Tato farma funguje jen v letních měsících. Nachází se na planině u stezky Sprengisanduru.

Jezero Pórisvatn svou rozlohou 82 km2 se řadí na druhé místo co se týče velikosti jezer na Islandu.

Vodopády Dynkur leží na řece Pjórsá. Můžete se sem vydat pěšky z Hrauneyjaru, na cestu budete potřebovat asi 2 dny. Pokud nechcete jít pěšky, dostenete se k vodopádům jen terénním vozidlem.

Oblast Veidivotn
Tato oblast je tvořena malými jezírky ve vulkanické pánvi. Najdete tu informační tabuli. Přístup sem je ale velmi obtížný. Velkou překážkou je totiž řeka Tungnaá. Oblasti dominuje hora Midmorgunsalda vysoká 650 metrů nad mořem.

Stezka Oskjuleid
Tato stezka je nejnavštěovanější částí islandské pustiny. Část stezky vede kolem řeky Jokulsá á Fjollum. Vede také přes oázu Herdubreidarlindir, ze které se naskýtá úchvatný výhled na horu Herdubreid.
Tato stezka stejně jako všechny v islandském vnitrozemí jsou přístupné pouze pěšky nebo terénním vozidlem.

Oáza Herdubreidarlindir
Tuto oázu vytvořili prameny tekoucí z lávového proudy Ódadahraun. V oáze najdete ubytování, informační centrum. Kousek od oázy jsou zbytky úkrytu Fjalladáho. Prý tu přežil zimu v roce 1774. Živili se pouze kořínky a syrovým masem.

Hora Herdubreid
Tato hora se tyčí do nadmořské výšky 1 682 metrů. Říká se jí také „královna islandského vnitrozemí“.

Vrchol Kollótadyngja
Tento vrchol je vysoký 1 180 metrů nad mořem. Tato hora má sopečný původ.

Rokle Drekagil
V překladu znamená název „dračí rokle“. Skále v rokli totiž připomíná svým vzhledem draka. Je tu chata ve které se můžete ubytovat.

Horský hřeben Dyngjufjoll
Tento hřeben je pozůstatkem vulkanického pohoří. Nejvyšším vrcholem je hora Tórvaldsfell, která je vysoká 1 510 metrů nad mořem.

Sopka Askja
Askja je sopka, která má rozlohu 50 m2. V roce 1875 sopka vychrlila vulkanickou hmotu. Byla velká přírodní katastrofa. Podobná katastrofa se může kdykoli opakovat. Vytvořilo se tu také jezero Oskjuvatn. Je hluboké 217 metrů, je nejhlubším jezerem na Islandu. V roce 1907 tu zmizeli dva němečtí badatelé – Max Rudloff a Walther von Knebel.

Stezka Faesavtnaleid
Tato stezka je dlouhá asi 120 km. Jízda autem je po této stezce náročná, proto byste si měli vzít raději řidiče se zkušenostmí v místní krajině. Cesta vede pře lávová pole a písečné oblasti.
Pak je tu ještě stará stezka Gaesavatnaleid, na kterou se radeji sami nevydávejte. Není totiz v několika posledních letech udržovaná. Patří k nejnáročnější trase po celém Islandu. Vede průsmykem Trolladyngjuháls, který je pokrytý ledem v nadmořské výšce 1 000 metrů.

Stezka Kverkfjoll
Tato stezka je dlouhá 108 km. Na její trase je několik přírodních zajímavostí.
Horský výběžek Kverkfjoll je pokryt ledovcem Kverkjokullu. Kverkjokull je součást obrovského ledovce Vatnajokullu. Vytvořili se tu ledovcové jeskyně „dolní“ Kverkfjoll, kterými protékají horké prameny. Jeskyně jsou dlouhé asi 1,5 km najdete je kousek od chaty Sigurdarskáli. Vznášejí se v nich oblaka páry, po stěnách roztéká roztavený led. Ten pak vytváří zajímavé útvary. B>„Horní“ Kverkvjoll jsou dlouhé asi 2,5 km. Kousek od laguny Gengissig najdete chatu Kverkfjool. Gengissig leží v nadmořské výšce 1 860 metrů.
Vydat se můžete až na horu Virkisfell. V překladu znamená název „hora pevnosti“. Z jejího vrcholu se otevírá nádherný výhled na Kverkfjool a řeku Jokuslá á Fjollum.

Přírodní rezervace Fjallabak a stezky v okolí
Přírodní rezervace Fjallabak a stezky v okolí
V této přírodní rezervaci můžete navštívit geotermální oblast Landmannalaugar, která je druhou největší oblastí tohoto druhu na Islandu. Nachází se v nadmořské výšce 600 metrů.
Jsou tu obrovská lávová pole, horké prameny ze kterých vychází pára, modrá jezírka a překrásně zabarvené vrcholy. Je tu obrovské lávové pole Laugahraun, ze kterého vytéká teplý i studený pramen. Vlévá se do jezírka, ve kterém si můžete dát osvěžující koupel.
Jeskyně Landmannahelir se nachází na stezce Landmannaleid. Prý sloužila jako jediný úkryt v této oblasti.
Kousek odtud se tyčí 1 074 metrů nad mořem vysoký vrchol Lodmundur. Vznikl následkem vulkanické erupce.
V této přírodní rezervaci je velká škála pěších stezek a další možnosti k prozkoumávání místní přírody. Výchozím bodem těchto stezek je většinou chata Landmannalaugar. ,,Můžete například vyšplhat na vrchol Brennisteinsalda – „hřeben hořících kamenů“. Je odtud překrásný výhled do okolí.
Najdete tu také nádherné jezero Frostastadavatn, které se nachází na sever Landmannalaugaru. Na jezeru žijí potáplice a různé druhy kachen.
Dalším zajímavým vrcholkem je Blahnúkur, který je vysoký 943 metrů nad mořem. V překladu znamená jeho název „modrý vrchol“. Jeho povrch je velmi kluzký, takže buďte při výstupu opatrní.

Dalším výletem může být například cesta k červenému jezeru Ljótipollur. V překladu znamená tento název „ošklivý rybník“. Jezero leží v sopečném kráteru. Tato stezka začíná také u chaty Landmannalaugar. Vede lávovým polem, mokřinami a ledovcovým údolím. Půjdete kolem kráteru Stútur a kolem hory Nordurnámur. Vrchol Nordurnámuru se tyčí do výšky 786 metrů nad mořem a můžete na něj podniknout výstup.
V jezeru žije velké množství pstruhů.
Jeden den vám zabere výlet k vrcholu Tjorvafell a ke kráternímu jezeru Hnausapollur.
Stezka od chaty Landmannalaugar do Pórsmorku vám zabere asi 4 dny. Vybavte dostatečnými zásobami a teplým oblečením. Potřebujete také dobrou fyzickou kondici.
Můžete se také vydat na stezku vedoucí až do Hrafntinnuskeru, což je chata ležící u průsmyku. Vede přes lávovou řeku Laugahraun, ryolitové kopce a kolem horkého pramene Stórihver.
Stezka vedoucí z Álftavatnu do Emstruru vede přes překrásnou oázu Hvanngil. Je tu také kemp a chata k ubytování. Dále půjdete přes lávové pole, musíte přejít řeku Kaldaklofskvísl – zde je naštěstí most, potok Bláfjallakvísl musíte ale přebrodit. Stejně jako řeku Ennri-Estruá. VBudete míjet vrchol Stórasúla, který má tvar pyramidy. Cíl je chata Emstrur. Otud můžete podniknout krátký výlet k rokli Markarfljót.

Z Emstruru se můžete vydat do Pórsmorku. Cesta vede kolem rokle Slyppagil, řeky Ljósa a Prongá. Při brodění přes řeky a potoky buďte velmi opatrní. Nevydávejte se raději na cestu sami a vždy dejte vědět na v civilizovaném místě, že kam jdete a kdy se přibližně vrátíte.

Od chaty Ladnmannalaugar se můžete vydat také k vulkanické trhlině Eldgjá. Stezka vede kolem hory Herdubreid ze které je nádherný výhled do okolí. Můžete se zastavit u jezera Langisjór u kterého se tyčí hora Fogrufjoll, která je vysoká 1 090 metrů nad mořem.
Cílem je tedy trhlina Eldgjá, která je hluboká až 200 metrů a široká až 600 metrů. Je zabarvena do červena.
Můžete se zastavit i vodopádu Ofaerufoss, který byl v roce 1993 rozdělen kamenným mostem. Záplavy a naplaveniny ale most zničili. Krásný přírodní úkaz naleznete asi 8 km od Eldgjá, kde se řeka Skaftá rozšiřuje do spleti vodopádů a kaskád.


Zajímavé odkazy

Odkaz na Kerlingarfjoll - v anj nebo isl

Průvodci a mapy


ISLAND...
ISLAND - Multimediální DVD
99 Kč

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy
Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz