Dovolená Island


Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky
  Island - navigace  
zájezdy Island Hotely a ubytování Island
Last minute Island Informace Island
Víza Island Fotogalerie Island
Mapy a průvodce Island Recenze hotelů Island
Diskuze Island  Island

 --> Chcete se o zemi něco dozvědět? --> Kdo tu žije? - o lidech

Obecné informaceNáboženstvíNárodnosti-->Další zajímavostiSociální uspořádání
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Osobnosti
Elías Snaeland Jónsson
Elías Snaeland Jónsson se narodil v západním Islandu. Studoval žurnalistiku v Norsku a od roku 1963 pracoval jako novinář. Napsal několik novel pro dospělé i děti. Do jeho díla patří také několik divadelních her a překlad německé knihy. Jónson obdržel roku 1993 cenu Icelnadic Children´s Boook Prize za knihu „Deep in the Glacier“.

Anna Kristín Brynjúlfsdóttir
Anna Kristín Brynjúlfsdóttir napsala mnoho knih pro děti a poezii pro dospělé. Pracuje jako učitelka latiny a matematiky.

Úlfar Harri Elíasson
Úlfar Harri Elíasson se narodil v Reykjavíku. Napsal mnoho knih pro děti, krátké povídky a poezii pro dospělé. Úspěšně vystudoval na univerzitě literaturu a obchodní vědu. Svá vlastní díla si i sám ilustruje.

Brynjúlfur Jónsson
Islandský malíř Brynjúlfur Jónsson měl v oblibě zobrazovat přírodu, gejzíry, vulkány a ledovce.

Řečnické umění a hudba
Bjork BjorkŘečnické umění
Řečnické umění se na Islandu stalo velmi oblíbené a má dlouholetou tradici. Odloučení farmáři se jednou za čas scházeli a měli nutkání se vypovídat. Proto každý přítomný měl příležitost něco říci před ostatními. Kdo byl nejvtipnější, byl také nejúspěšnější. Když nahlédnete do jednání parlamentu, poznáte oblíbenost řečnění. Probíhají tu hodinové i delší projevy poslanců.

Hudba
Na ostrově existuje mnoho lidových písní, které znají Islanďané již od raného věku a s radostí je zpívají i ve věku pozdním. Písně vyprávějí o zbojnících a o hrdinech nebo jsou to ukolébavky apod.
Islanďané zpívají písně při každé příležitosti, při různých oslavách, při narozeninách apod. Nejoblíbenější je kovbojská píseň o pastýři a zbojnících – „Á Sprengisandur“.
Populární místní hudbu zviditelnila skupina Sugarcubes, když se v roce 1986 probojovala na mezinárodní scénu. Tato skupina si založila i vlastní nahrávací společnost Bad Taste. V současnosti každý člen skupiny působí jednotlivě.
Známá je také zpěvačka Bjork, která taktéž pochází z Islandu.

Mýty a legendy
Islanďané věří v přírodní síly, vlivy hvězd a nadpřirozené jevy. Jejich víra se odvíjí od tajemných dlouhých zimních dnů, nepříznivého podnebí, zvláštnosti až obludnosti krajiny , ale také od přírodních úkazů, které si lidé odnedávna neuměli vysvětli, a proto jim přisoudili záhadnou sílu. Islanďané navštěvují kartářky, vykladače snů, čtou budoucnost z čajových lístků. Věří na předtuchy, převtělování a telepatii.
Dodnes si vypráví tajemné staré ságy o neviditelných tvorech. Věří ve skřítky, obry a duchy, kteří lidem škodí i pomáhají. Dokonce i moderní a vzdělaní lidé věří v nadpřirozené síly.
Například když se v roce 1988 začal stavět silniční tunel mezi městem Akureyri a Ólafsfjordurem, byla oblast postižena sesuvy půdy, které způsobili dlouhotrvající deště. Islanďané byli však přesvědčeni, že je to práce skřítků, kteří žijí ve skalách. Proto požádali vládu, byly stavební práce zastaveny. Bylo jim vyhověno a tunel byl otevřen v roce 1992 na jiném místě. Není také kuriozitou, když se úplně rovná silnice najednou lomí v oblouk.
Každá rodina má svého dobrého skřítka, který ji ochraňuje a rodina mu proto připravuje různé pochoutky a drobné dárky na určeném místě.

Alfové – skřítci – jsou nejvýznamnějšími a nejuznávanějšími nadpřirozenými bytostmi žijícími na ostrově hned vedle obrů – trollů. Islanďané tvrdí, že pouze nevylučují existenci alfů.


Průvodci a mapy


ISLAND...
ISLAND - Multimediální DVD
99 Kč

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy


Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz