Dovolená Omán


Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky
  Omán - navigace  
zájezdy Omán Hotely a ubytování Omán
Last minute Omán Informace Omán
Víza Omán Fotogalerie Omán
Mapy a průvodce Omán Recenze hotelů Omán
Diskuze Omán Okružní plavby OmánOmán

 --> Chcete do země jet? --> Turistické lokality --> Pobytově zajímavé

Poloostrov Musandam-->Severozápadní OmánSeverovýchodní Omán
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Barka
Malé městečko, které leží u dálnice asi 80 km západně od Muscatu. Ve městě je možné navštívit pevnost. V pevnosti dříve sídlil guvernér (wali) a jeho rodina. Samotné vstupní dveře jsou velmi zajímavé díky svému stáří 300 let. Projít se můžete pro malém nádvoří a dále pokračovat do obytných místností ve kterých je mj. umístěna sbírka khanjarů (ománských dýk) a dalších zbraní. Budete procházet pracovnou waliho, malou modlitebnou a mešitou a také vězením, které se nachází v podzemí pevnosti. Vstup do pevnosti je zdarma, otevřeno je denně od 7:30 do 18:00 hod (kromě pátku, kdy se zavírá ve 14:00).

Další památkou, která stojí za povšimnutí je Bait Nua´man, opevněný dům, který dokumentuje život dřívějších bohatých vrstev obyvatelstva. Dům se nachází asi 5 km za pevností.


Sohar
Kdysi významné a mocné město, největší v zemi, sídlo mahanské říše (3. tisíciletí př.n.l.), později, v 7. – 13. stol. n.l. velmi důležitý přístav a obchodní centrum Ománu. Turisté zde mj. mají možnost shlédnout pevnost, která je zajímavá díky bílé barvě, kterou se liší od většiny ostatních pevností v Ománu. Určité části pevnosti pochází již ze 13. století. Pevnost byla v roce 1992 restaurována a dnes je návštěvníkům mj. k dispozici malé muzeum situované ve věži. Předmětem expozice jsou geologické a geografické poměry Ománu a historie Ománu, dále vývoj obchodu v oblasti. Nachází se zde také hrobka vládce Ománu v letech 1856 – 1866, Sayyda Thuwainiho bin Saida bin Sultana al-Busaida. Vstup do pevnosti je zdarma.

V Soharu se nachází také několik trhů – rybí, neboť průmysl zpracování ryb má v tomto městě tradici, dále hlavní trh, který se nachází u stanoviště taxi a mikrobusů (zde se prodává zejména ovoce, zelenina a potraviny) nebo ženský trh (parfémy, levné šperky, koření, apod.). Suvenýry je možné nakoupit na rukodělném trhu. Zde je k dostání tradiční zboží jako je stříbro,, hedvábí, keramika a také místní tradiční zbraně. Vhod přijde i zdejší kavárna.Nakhal
Pitoreskní městečko Nakhal je významné pevností a horkým pramenem A´Thowarah.
Na kopci asi 2 km od dálnice se nachází pevnost a vstup do ní je zdarma. U vstupu do pevnosti jsou překrásné obrovské vyřezávané dveře. Pevnost tvoří malé nádvoří, oblast recepce, kuchyně a sklady, věže, odkud je krásný výhled do okolí a obytné pokoje, kde žil wali a jeho rodina.
Pramen A´Thowarah se nachází asi 2,5 km za pevností a je dostupný pěšky nebo za použití taxi za poplatek asi 500 baisa. Místo je vyhledáváno místními obyvateli a je vhodné pro piknikování. Voda pramene je teplá, dokonce i v zimním období. Můžete si udělat také procházku wádím.

Nakhal je dostupný z Muscatu buď autobusem (asi 1,5 OR), jede pouze jeden denně – ráno tam, večer zpět, nebo mikrobusem. Použít je možné rovněž taxi.


Vesnička Al-Awabi
U vesničky najdete malou pevnost nacházející se asi 2,5 km od silnice z Nakhalu do Rustaqu. Vyplatí se ji zvenku shlédnout pouze pokud návštěvník disponuje vlastním vozidlem, rozhodně nestojí za to přerušovat cestu mikrobusem. Pevnost je pro veřejnost nepřístupná.Rustaq
Město, které bylo za dob středověku hlavním městem Ománu, se nachází asi 175 km jihozápadně od Muscatu a z turistického hlediska je zajímavé pevností, která se zde nachází. Pevnost je přístupná veřejnosti – je zde možnost shlédnout vězení, studovnu koránu nebo malou mešitu - a z určitých míst lze získat velmi pěkný pohled do okolí. U vchodu do pevnosti se nachází malý trh se suvenýry avšak nabídkou zboží ho předčí nový trh nacházející se na hlavní ulici asi 1,5 km od dálnice.

Město je dostupné z Muscatu jednak autobusem, jede pouze jeden denně (ráno tam, večer zpět), cena asi 1,8 OR nebo mikrobusem, případně taxi

Al-Hamz
Město se nachází na silnici z Muscatu do Rustaqu (asi 20 km severně od Rustaqu) a je významné svoji pevností, která tvoří jeho hlavní část. Pevnost je přístupná veřejnosti v době od 7.30 do 14.00 hod. Za povšimnutí stojí zavlažovací systém, tzv. falaj tekoucí pod pevností a dodnes zavlažující okolní zahrady. Pevnost je významná tím, že jsou zde umístěna stará děla portugalské provenience pocházející z dob nadvlády Portugalců. Společně s muscatskými pevnostmi tvoří jediné pozůstatky století a půl trvající vlády Portugalců v této oblasti. Zajímavá jsou také vstupní vrata do pevnosti – na levém křídle je vyznačen letopočet dokončení stavby (1162 podle muslimského kalendáře, tj. 1750 n.l.) a na pravém křídle je uvedeno jméno vládce, z jehož vůle byla pevnost postavena – Imáma Sultána bin Saifa, člena dynastie Al-Ya´rubovců.

Město se vyplatí navštívit pouze pokud turista jede vlastním vozidlem, neboť čekání na další mikrobus může zabrat více času.


Samail
Město nacházející se v údolí oddělující horský masív Hajar na východní a západní část. Silnice procházející městem tvoří hlavní komunikaci spojující Muscat s vnitrozemím. V Samailu je možné shlédnout jednak mešitu Masjid Mazin bin Ghadouba, jednak pevnost. Mešita byla rekonstruována z bloků kamenů a zvláštní ráz jí dávají dřevěná okna s barevnými skleněnými výplněmi. Mešita se nachází asi 1,5 km za továrnou na výrobu halwy, která je ve městě rovněž situována.
Tato mešita je nejstarší mešitou v Ománu.

Pevnost se nachází mimo samotné město Samail, silnice k ní vede přes vesnice Al-Qrain a Al-Ulaiya. Na tuto silnici je nutné odbočit z hlavní silnice z Muscatu do Nizwy v místě tabule označující hranice okresu Samail (odbočka vlevo), při cestě směrem z Nizwy je třeba hledat tabuli s nápisem Samail 4 km, u které se odbočka nachází. Dále se pokračuje přes výše uvedené vesnice asi 15 km. Pevnost má pouze jednu baštu a dvě pozorovací věže. Vyplatí se vyjít nahoru na věže, odkud je nádherný pohled do okolí.


Izki
Jedná se o ruiny velkého města situované nad oázou v blízkosti nové části města. Nové město je protkáno kouzelnými křivolakými uličkami se zříceninami hliněných domů, z nichž některé jsou ještě obydlené. V ulicích rostou datlové palmy a vinou se kanály zavlažovacího systému a na návštěvníka tu tak dýchne atmosféra tradičního Ománu.

Město se vyplatí navštívit pouze pokud turista jede vlastním autem, od odbočky do Izki z dálnice Muscat – Nizwa je to ještě asi 5 km.


Nizwa
Nizwa je po Muscatu druhým nejvyhledávanějším místem v Ománu. Je od něj vzdálena 172 km a je centrem ománského klenotnictví a ručních prací. Většina tradičních ománských dýk – tzv. khanjarů – prodávaných v Ománu pochází právě odtud. Vyplatí se vyhradit si na pobyt v tomto krásném městě alespoň jeden den, aby bylo možno plně vychutnat jeho kouzelnou atmosféru.

K návštěvě tu vybízí rozsáhlá pevnost postavená Sultánem bin Saifem v polovině 17. století, která dříve sloužila současně jako palác, sídlo vlády a vězení. Součástí pevnosti je zahrada a zavlažovací systém falaj. Pevnost je přístupná veřejnosti, dostupný je malý tištěný průvodce v angličtině. Z pozorovací věže se naskýtá skvělý pohled do okolí, zejména do starého města se spletí křivolakých uliček a starých hliněných domů. Vstup je zdarma.

Dalším turistickým magnetem je trh (souq). Je sice pestrý a malebný se všemi aspekty charkteristickými pro arabský souq, bohužel však, s ohledem na velký zájem turistů, jsou ceny zejména v obchodech se stříbrem, přemrštěné. Tzn. že trh v Nizwě není tím nejlepším místem pro nákup suvenýrů.
Vzhledem k tomu že město Nizwa je skvělým výchozím bodem pro různé výlety do okolí, vyplatí se vypůjčit si v místní půjčovně aut terénní vozidlo a pokochat se okolím.

Tanuf
Jedná se o ruiny starobylého města nacházející se asi 20 km západně od Nizwy na silnici vedoucí z Nizwy do Bahly. Z této silnice je nutné odbočit na vedlejší cestu, která vede až přímo k ruinám. Po cestě je možné pokračovat terénním vozidlem dále k přehradě a k vesnici Al- Far. Odtud je možno se dostat dále do hor, kde se nachází četné vodopády a jezírka vhodná ke koupání.


Al-Hamra
Al-Hamra
Vesnice nacházející se na úpatí pohoří Hajar. Jsou zde k vidění dvou až třípodlažní domy z hliněných cihel, charakteristické pro sousední Jemen. Domy jsou postaveny na strmém kopci ve staré části města a některé z nich jsou stále obydleny. Nejzajímavější z nich je třípodlažní dům Beit al-Safa, který je však veřejnosti nepřístupný, neboť slouží v současné době jako sklad. Nedaleko vesnice se nachází skála pojmenovaná Hasat bin Sult vysoká asi 20 stop, na níž je zaznamenán příběh dvojice, jíž se narodilo fyzicky poškozené dítě a proto ho shodili na skálu. Za trest je oba bůh proměnil ve skálu, která tu podle pověsti stojí dodnes a nese výše uvedené jméno.

Bahla
Bahla je vesnice ležící asi 40 km západně od Nizwy. Najdeme tu pevnost světového významu, neboť byla zapsána do seznamu světových památek UNESCO. Předpokládá se, že určité části pevnosti byly vybudovány již v předislámském období. Z turistického hlediska se jedná o unikátní památku a lze jen doporučit její návštěvu.

Bahla je také známá výrobou keramiky. Většina keramických výrobků, na které narazíte v různých tržištích v Ománu, pochází právě odtud. Pozor, keramiku nenajde návštěvník na trhu, ale v oáze, poté co projde tržištěm a vrátí se směrem doprava zpět do vesnice.

Jabrin
Nachází se 50 km od Nizwy na silnici Nizwa – Ibri. Jedná se pevnost založenou v roce 1671 imámem Bal´arabem bin Sultánem al´Ya´rubou, který je zde pohřben. Celá stavba byla původně konstruována jako palác, v pevnost byla přebudována později. Návštěvu lze doporučit, neboť se zde v jednotlivých místnostech nacházejí expozice různého typu vybavení domácnosti a různého druhu nábytku a návštěvník si může učinit velmi věrohodný obrázek o dřívějším stylu zdejšího života. Ze všech pevností, které jsou v Ománu k vidění, patří tato mezi nejzajímavější.

A´Slaif
Ruiny opevněného opuštěného města (jeho původní obyvatelé nyní bydlí v moderních domech v nové vesnici), je možné vejít dovnitř a ruiny si prohlédnout. A´Slaif se nachází několik set metrů po prašné cestě, na kterou je nutné zahnout u vyznačené odbočky ze silnice z Nizwy do Ibri.

Al-Ayn
Město, ve kterém je možno shlédnout na 20 hrobů pocházejících ze 3. tisíciletí př.n.l., ve městě se nachází také mešita. Lokalita se nachází asi 110 km od Nizwy, zhruba v polovině cesty z Bahly do Ibri.Zajímavé odkazy

Odkaz na přírodní zajímavosti této oblasti

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy


Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz