Dovolená Omán


Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky


  Omán - navigace  
zájezdy Omán Hotely a ubytování Omán
Last minute Omán Informace Omán
Víza Omán Fotogalerie Omán
Mapy a průvodce Omán Recenze hotelů Omán
Diskuze Omán Okružní plavby OmánOmán

 --> Chcete se o zemi něco dozvědět? --> Kdo tu žije? - o lidech

NáboženstvíNárodnostiDalší zajímavostiSociální uspořádání-->Architektura OmánuNárodní krojeHudba a tanec
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Stavby v Ománu a vůbec v celé oblasti lze rozdělit podle jejich účelu do 4 základních typů: náboženské (mešity), obranné (pevnosti a pozorovací věže), obytné a trhy. Pokud jde o materiály běžně při stavbě používané, v pobřežních oblastech se nejčastěji jedná (v závislosti na jejich dostupnosti) o kámen, případně korály (opracované do kvádrů), často v kombinaci se sádrou, dále, zejména ve vnitrozemí, jsou běžné hliněné cihly a dřevo (nejčastěji palmové).

Mešity
Mešity jsou důležitá náboženská centra, proto je jejich stavbám věnována významná péče, často se jedná o opravdové architektonické skvosty. Nezbytnou součástí každé mešity je mj. minaret, odkud jsou věřící pětkrát denně svoláváni muezziny k modlitbě, dále např. mihráb, což je výklenek ve zdi mešity, která je orientována směrem k Mekce, centru islámu. Sloh a styl mešit může mít nejrůznější podoby od jednoduchých až po velmi rozsáhlé a členité komplexy sestávající z několika budov.

Obytné domy a trhy
Zvláštností oblasti jsou, nebo spíše byly, neboť dnes jsou k vidění již velmi zřídka, tzv. barasti - obytné domy postavené z palmových listů. Jejich výhoda spočívá v snadném udržení přijatelné teploty v horkých letních měsících (na rozdíl od domů postavených z hliněných cihel), neboť lehkost těchto staveb umožnuje snadné proudění vzduchu. Několik se jich do dnešní doby zachovalo v rybářských osadách ve městě Sur.

Typickou obytnou stavbou jsou domy s jakýmsi dvorem uvnitř. Stavba je obehnána zdí bez oken, aby byla zachována určitá míra soukromí. Všechny místnosti tohoto domu mají okna a dveře orientovaná do tohoto dvorku s vyjímkou pokojů pro hosty – jejich okna bývají orientována směrem do ulice. Dvorek uprostřed budovy má důležitou úlohu – slouží jako místo pro zábavu, hry dětí, pro pěstování zeleniny a chov domácího zvířectva. Je to vlastně nejdůležitější prostor celého domu. Při zdech budovy obrácených do dvorku bývá často veranda, která chrání prostor před prudkým sluncem, kromě toho zde ženy suší prádlo a provádějí běžné domácí práce. Vchody do těchto domů bývají bohatě zdobeny.

Pevnosti
Pevnosti hrály v minulosti významnou obrannou úlohu, v mnohých případech, pokud se jednalo o rozsáhlejší komplexy, sloužily i jako útočiště vojska. Často bývaly rovněž sídlem guvernéra dané oblasti. Dnes slouží většinou jako sídlo policie. Pokud jde o architekturu, stavba mnohých pevností byla ovlivněna přítomností Portugalců v oblasti, nicméně pouze tři z nich jimi byly postaveny. Mnoho ománských pevností pochází z před islámského období, přičemž později byly upraveny nebo přestavěny. Vzhled mnohých pevností rovněž dokládá přítomnost Peršanů. Materiálem používaným ke stavbě pevností byl kámen, hlína a vápenec často kombinovaný se dřevem. Většina pevností má charakteristickou barvu písku, pouze výjimky jako např. pevnost v Soharu, která má bílou barvu díky nátěru. Důležitou součástí každé pevnosti bylo sklepení pro skladování potravin (aby byla pevnost soběstatačná), dále studna a závlahový systém falaj. Pokud jde o konstrukci pevností, běžná šíře zdí je 2 až 3,5 metru – cílem bylo odrazit útok z děl. V sedmdesátých letech minulého století započala vláda Ománu s pragramem rekonstrukce pevností, takže dnes je možno shlédnout na 60 opravených a udržovaných objektů.


© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy
AZ elektroPartnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz