Dovolená Omán


Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky


  Omán - navigace  
zájezdy Omán Hotely a ubytování Omán
Last minute Omán Informace Omán
Víza Omán Fotogalerie Omán
Mapy a průvodce Omán Recenze hotelů Omán
Diskuze Omán Okružní plavby OmánOmán

 --> Chcete se o zemi něco dozvědět? --> Kdo tu žije? - o lidech

NáboženstvíNárodnostiDalší zajímavostiSociální uspořádáníArchitektura Ománu-->Národní krojeHudba a tanec
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Mužský kroj
Mužský ománský národní kroj je jednoduchý. Převládá na něm bílá barva, která je kombinovaná s černou, modrou, hnědou nebo lila. Dominantou jsou střapce = furakha, které jsou napuštěny parfémem. Ománští muži nosí ke kroji pokrývku hlavy. Nejznámější je muzzar, bavlněná pokrývka hlavy, která má podobu turbanu. Kummar je ozdobený klobouk, který se obvykle také nosí. Ke kroji patří také lemovaný zdobený plášť, který je důležitou součástí kroje. Někteří nosí ještě „assu“, jakousi hůlku. Ománští muži nosí sandále.

Khanjar
Khanjar neboli ománská dýka se nosí na přední části těla na speciálním pásu, který je unikátní ománskou tradicí. Je symbolem mužství, tradice a kuráže. Tradiční ománský kostým není bez dýky kompletní. Dýku nosí ománský muž na všechny festivaly a oslavy a důležité schůzky.
Dýka hrála také důležitou roli v historii Ománu a proto je také na ománské vlajce. Jílec dýky je ze stříbra a pouzdro je ze většinou slonoviny. Rukojeť je často zdobena květinovými motivy. Výroba dýky může trvat až tři týdny. Dýka stojí kolem 200 – 800 Ro. Může být však i mnohem dražší, záleží na použitém materiálu.

Ománský ženský kostým
Ománské ženy mají velmi pestrobarevné kostýmy, které se liší region od regionu. Základ kostýmu tvoří kalhoty – „sirwal“ a pokrývka hlavy „lihaf“.
Například jenom v Muscatu je velké množství tradičních stylů ománských kostýmů. Důležitými prvky jsou vibrující barvy, výšivky a dekorace. Dokončení výšivky můžet trvat až dva měsíce.

V regionu Dhofar se místní tradiční kroj nazývá Abu Dhail, což v překladu znamená něco jako „ten s ocasem“. Tento kroj je kratší vepředu než vzadu, je ušit z bavlny nebo hedvábí a pošit stříbrnými a zlatými výšivkami a flitry. Výstřih je čtvercový, nosí se s ozdobnou pokrývkou hlavy, pošitou perlami a flitry. S tímto krojem se často nosí různé druhy šperků na krku, na rukou, na nohách, na prstech u nohou i u rukou a kolem hlavy. Často také ženy z kmene Dhofari nosí „birku“ – masku. Maska bývá často zlaté nebo indigo barvy. Některé ženy nosí v uších červené kameny a zlaté květy. Barvou indigo se pokreslí obličej.

Ženy z vnitrozemí Ománu nosí kroje obyčejné a jednoduché.

Kostým regionu A´Sharqiya se nazývá qubba´a a šije se většinou z nylonu nebo hedvábí černé, červené, fialové a modré barvy. V přední části kostýmu je pošit zlatými a stříbrnými výšivkami v geometrických nebo květinových vzorech. Občas je přes kostým oblečen plášť černé barvy. Na hlavě, krku, rukou a nohou nosí ženy k tomuto kostýmu těžké, zlaté šperky. Každý tento šperk má své speciální jméno.

Ženy z Batinah, Musandam a Dhahira nosí většinou kostýmy dlouhé až na zem. Pláště jsou zdobeny zlatými, stříbrnými a hedvábnými doplňky.

Šperky, které nosí ománské ženy, jsou většinou zlaté nebo stříbrné. Jsou velmi pečlivě a kvalitně propracované, protože jsou tradičním symbolem.


© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy
AZ elektroPartnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz