Dovolená Omán


Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky
  Omán - navigace  
zájezdy Omán Hotely a ubytování Omán
Last minute Omán Informace Omán
Víza Omán Fotogalerie Omán
Mapy a průvodce Omán Recenze hotelů Omán
Diskuze Omán Okružní plavby OmánOmán

 --> Chcete se o zemi něco dozvědět? --> Kdo tu žije? - o lidech

NáboženstvíNárodnostiDalší zajímavostiSociální uspořádáníArchitektura OmánuNárodní kroje-->Hudba a tanec
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Každý region v Ománu má svůj vlastní tanec a svoji píseň, která je unikátní a jedinečná. Během festivalů a oslav se zpívají tyto písně a tančí tyto tance.
V regionu Sharqiya jsou tři základní typy písní, které jsou různé pro různá prostředí. „Mořské“ písně pojednávají o námořnických povinnostech a jejich životě. Existuje v tomto regionu osm typů „námořnických“ písní. Potom má každá jednotlivá plavba svou melodii, která se pouze zrychluje nebo zpomaluje a mění text.
„Hambal“ je například námořnický pochod, který si námořníci zpívají na jejich cestě do Razhy. Jsou tu dva bubeníci, kteří vedou celé procesí a udržují tempo. Hudba má dodávat odvahu a kuráž.

Pouštní písně zase zahrnují motliby za výdrž a statnost velbloudů. Píseň Al Taghrud se zpívá, když jde procesí přes poušť a má dodržet tempo zvířat i jejich průvodců – lidí. Beduínský zpěv Al Taariq Bedouin se zpívá také při cestě přes poušť. Dva zpěváci ji různě upravují dle otřeby.

Razha je tanec, který má charakterizovat řeměnu. Tančící muži musí skákat do vzduchu a přitom musí mít u sebe těžký meč. Nesmí být zadýchaní. Meč vyhazují do vzduchu a za různých pohybů ho musí zase chytit. Kdysi dávno Razha vyjadřovala různé potřeby různých kmenů a také oznamovala počátek války, vítězství, odchod vojska apod. Tanec Razha al Kabira = Razha pro dospělé byla kdysi tancem války. V současnosti se tento tanec tančí při oslavách na počest Sultána. Má tři základní rytmy, podle kterých se tančí.

V regionu Musandam se zpívají písně naprosto odlišné od jiných oblastí jv Ománů. Al Ruwah je unikátní píseň beduínů, kteří žijí v horách. Hraje tu 8 – 10 bubeníků, kteří při hře na buben tančí dopředu a dozadu v kruhu. Píseň má různé verze: Sirah se předvádí ráno, Saadar se předvádí uprostřed dne a Rawah v poledne. Siria přichází na řadu až večer. Tuto píseň můžete slyščet především na svatbách, náboženských festivalech a při oficiálních svátcích.
Při tanci a zpěvu Al Dan se vytvářejí dvě řady tančících, kteří stojí paralelně proti sobě. Bubenící vytváří takyé řady. Při tomto tanci musí být všichni bosi, kdo má boty je přísně potrestán.
Oblast Dhofar představuje tanec Bar´aa, kdy tančí dva tanečníci vzájemně se držící. Charakteristický pohyb pro tento tanec je výskok do vzduchu. Tito dva tanečníci musí své pohyby synchonizovat.

Raqs al Nisaa je „ženský tanec“ , který se hojně tančí v tomto regionu. Tančící ženy jsou ozdobeny zlatem.

Al Wailah je tanec, který tančí ženy ve skupinách. Každá žena drží pravou ruku rameno své sousedky a pohybují se dokola do rytmu. Tanec doprovází zpěv a hra na bubny.

Taymina je tradiční zpěv tohoto regionu, který se zpívá, když se dítě učí z koránu.© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy
Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz