Dovolená Filipíny


Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky
  Filipíny - navigace  
zájezdy Filipíny Hotely a ubytování Filipíny
Last minute Filipíny Informace Filipíny
Víza Filipíny Fotogalerie Filipíny
Mapy a průvodce Filipíny Recenze hotelů Filipíny
Diskuze Filipíny Okružní plavby FilipínyFilipíny

 --> Chcete se o zemi něco dozvědět? --> Kdo tu žije? - o lidech

Obecné informaceNáboženstvíNárodnosti-->Další zajímavostiSociální uspořádáníUmění
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Filipíny jsou zajímavé i tím, že ve srovnání s jinými zeměmi jihovýchodní Asie nejsou tak často navštěvované, s výjimkou několika turistických pláží. Ještě i dnes se lze na Filipínách dostat do míst, kde dosud nikdy žádný běloch nebyl. Jen málo Čechů tráví na Filipínách dovolenou, i když pobyt tam je pro nás levný. Naproti tomu do Prahy prý přijede ročně 40 tisíc Filipínců, především aby v chrámu Panny Marie Vítězné v Karmelitské ulici na Malé Straně zhlédli sošku Pražského Jezulátka. Na Filipínách totiž panuje silný kult Božího Jezulátka. Filipíny jsou proslaveny především tradicí velikonočních ukřižování a operacemi filipínských léčitelů. Je zde i několik zvláštností, které se nikde jinde nevyskytují.


Filipínští léčitelé
„Domovem“ filipínských léčitelů se stal ostrov Siguijor, kteří jsou proslulý svým duchovním a léčitelským řemeslem. Křesťani si myslí, že léčitelé a lidé, kteří se léčit nechají jsou pohané. Každoročně sem jezdí davy lidí na jejich festival Lenten, kdy se oslavují bylinné přípravky. Festival se pořádá ve městě San Antonio a začíná Černou sobotou, kdy se koná rituál, známý pod jménem „Tang-Alap“. Při tomto rituálu léčitelé shromáždí všechny bylinky a kořínky. K obřadu se sejde spousta lidí a po svatém přijímání začíná modlitba.
Ve městě Moriones se koná „moro-moro“, na němž se bouřlivě vykládá o zabití Krista římským vojákem. Objevuje se zde směs křesťanství a animismu.
Každou středu, po celé zemi, lidé chodí do kostela a uctívají Pannu Marii.Osobnosti
Georgius Josephus Camel
(1661-1706)
Působil jako jezuitský misionář v Manille na ostrově Luzon Moravan. Původně to byl brněnský lékárník – jeho jméno je Camelus, Camelisu, Kommel. Byl sem vyslán katolickou církví.
Zasílal zprávy o fauně a flóře na Filipínách anglické Royal Society. Nejvíce byl v kontaktu s Johnem Rayem a Jamesem Petiverem.
Na Filipínách léčil domorodce a stal se výborným znalcem všech místních rostlin. Rostliny sbíral spolu s plody, lasturami, kameny, motýly. Dělal si mnoho poznámek a vytvořil i herbáře. Chtěl zprostředkovat Evropě znalosti místních filipínských vzdělanců. Při léčení domorodců zapisoval pečlivě veškeré dění a léčivé účinky jednotlivých rostlin. Dokonce se Camel pokusil založit na Filipínách botanickou zahradu. K domorodým názvům jednotlivých rostlin pečlivě zapisoval latinské názvy, jednu rostlinu pojmenoval „Myrtillus bohemica“ – borůvka česká.
Vydal se k pramenu řeky Cagayan, podél přehů řeky Mayal se dostal až do St. Jose.
Jeho samostatné dílo o flóře Luzonu je „Herbarum aliarumque stirpium in insula Luzone Philippinarum. Jeho herbář je prvním herbářem nasbíraným v subtropickém pásmu naším občanem. Na Filipínách pracoval celých 17 let.

Johann Kaller z Chomutova
(1659 – 1697)
Jezuitský kněz, který plsobil v Jihlavě, v Praze a v Telči. V Chomutově působil jako vychovatel dětí hraběte Kolowrata. Na Filipíny odjel spolu s Camelem.

Adam Fridrich Kall z Chebu
(1657 – 1702)
Jezuitský kněz, lingvista, který nejdříve působil v Olomouci, pak v Praze. Stal se misionářem na Filipínách od roku 1700. Navštívil také Čínu.

Strobach z Jihlavy
(1646 – 1684)
V roce 1678 odjel jako jezuitský kněz na Filipíny. Španělé ho nazývali Carlos Lavier Calvanez. Vytvořil mapy největších ostrovů Filipín.

James Petiver
(1663 - ?)
Londýnský lékarník. Vydával rozsáhlé sbírky z oblasti botaniky a lékárenství. Právě jeho přičiněním se Camelovy zápisky a poznatky dostaly na veřejnost, aby mohli být dále využity.

Architektura
Filipínské domy musí mít silnou a pyramdiální silnou střechu, která je ochrání od silných větrů a dešťů. Podlaha je zvýšená, to proto, aby dům nezaplavila voda v období dešťů.
Dům je postaven na kůlech i proto, aby ochraňovala jeho obyvatele před hady, krysami a pod. Klece pro kuřata a různé potřebné domácí nástoje se skladují právě v prostoru pod podlahou.

Domy ve stromech.
Tyto příbytky jsou postaveny na kmenech stromů v celkem velké výšce. Je to proto, aby obyvatelé byli ochráněni před nepřátely. V tomto typu příbytku žijí především kmeny Gaddang, Kalinga, Manobo a Mandaya.

Kmen Tausug a ostatní na ostrově Sulu si svá obydlí staví zase na kůlech nad vodou. U svého příbytku mají zaparkovanou loď, kterou se kamkoli dopravují.
Jediný kmen Bontok nestaví svá obydlí vyvýšená nebo v korunách stromů, zdobí je ale pestrými barvami.


Bulol
Co je tu Bulol? Bulol je „rýžový bůh kmene Ifugao“. Tento bůh bývá zpodobňován figurkami, které zobrazují člověka. Figurky bývají v domech většinou v páru,(muž a žena) to proto, aby dům a jeho obyvatele ochraňovaly. Vyrábí se z kamene. Někdy figurky zobrazují skutečného obyvatele vesnice, kde je vyrobena. U některých figure se vytesá ještě oltář. Každý krok při výrobě této figurky je ceremoniálem, který má smysl a je velmi důležitý. Nakonec bývá bulol omyt v prasečí krvi. K figurce se přidají láhve vína, rituální krabičky a rýžové dezerty.
Znamení
Osudová znamená doprovázejí celý život Filipínců. Strom padající na zem, kruh kolem měsíce – ohlašují předzvěst smrti. Určitá zvířata překračující cestu doporučují odložit výlet, zemětřesení znamená zrušit plánovanou ceremonii. Mnohá znamení značí nápravu a proto se potom provádí různé rituály. Některá zase potvrdí plánovanou svatbu apod. Často se používá systém otázek a odpovědí, kde „bůh“ odpovídá pomocí klacíku, pohybujícího se určitým směrem.

Smrt milovaného je příležitost pro několik „tabu“. V určitém období po smrti milovaného se provádí různé ceremoniály a zvyky, proto, aby duše zemřelého mohla v klidu odejít.

Mnoho lidí na Filipínách má schopnost se stát knězem nebo médiem, protože mají tu možnost mluvit s „duší“. Často tu bývají knězem také ženy, není to nic mimořádného. Poté, co se u někoho tyto mimořádné schopnosti projeví, je vyučen a trénován k tomu, aby byl dobrým duchovním a znam všechny náležitost různých rituálů. V Tagalogu se knězi nazývají „katalonan“ a ve Visayanu „bailan“.

Bagoboné věří v to, že většina vážných onemocnění je způsobena ďáblem „buso“, který vznikne do člověka a škodí mu. Léčení onemocnění spočívá v tom, že se vyprošťuje různými rituály z těla „buso“ nebo se musí pít hadí žluč. Součástí léčby je nošení řetízku s lidskou figurkou.


© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy
Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz