Dovolená Singapur


Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky


  Singapur - navigace  
zájezdy Singapur Hotely a ubytování Singapur
Last minute Singapur Informace Singapur
Víza Singapur Fotogalerie Singapur
Mapy a průvodce Singapur Recenze hotelů Singapur
Diskuze Singapur Okružní plavby SingapurSingapur

 --> Chcete se o zemi něco dozvědět? --> Kdo tu žije? - o lidech

-->Obecné informaceNáboženstvíNárodnostiSociální uspořádání
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

V současnosti žije v Singapuru zhruba 3 milióny obyvatel, z čehož 77 % tvoří Číňané,
14 % Malajci, 7 % Indové a 1 % ostatní. I přes relativně vysokou hustotu zalidnění, se vládě podařilo v 70. letech a na počátku 80. let 20. století zavést úspěšnou populační kampaň – podporovala časné sňatky, což způsobilo výrazné snížení věku ženy, v němž porodila své první dítě, a to převážně v čínské komunitě. K postupnému omezování tohoto stále více alarmujícího trendu a k rozvoji vládního programu genetického inženýrství, byly zavedeny speciální příspěvky vysokoškolsky vzdělaným ženám s dětmi, zároveň však bylo těm, které
se nechaly sterilizovat, nabídnuto 10 000 singapurských dolarů. Podporovány byly i rodiny se třemi a čtyřmi dětmi, jimž bylo umožněno odepsat si z daní až 20 000 singapurských dolarů. Vláda sponzorovala manželské rozvraty i jejich viníky, stejně tak i tzv. „ love boats “ – loďky, které jezdily v přístavu a poskytovaly tak vhodné a romantické místo ke zplození potomka, pořádala lekce společenského chování pro těžce pracující obyvatele či workholiky, kteří svůj život zasvětili práci, a nebyli tak schopni a nevěděli, jak upoutat pozornost opačného pohlaví, apod.

Počet obyvatel se neustále zvyšuje, což je způsobeno snižováním kojenecké úmrtnosti, zvyšováním průměrné délky života, která u mužů dosahuje 73 a u žen 79 let, a také přílivem mladých, kvalifikovaných Asijců.
V Singapuru se hovoří čtyřmi oficiálními jazyky – čínštinou, angličtinou, malajštinou, která je zároveň i národním jazykem, a tamilštinou. Čínština je velice rozšířená, především u starších obyvatel; k nejběžnějším dialektům patří hokkien, teochew, kantonský, hainanese a hakka; stále více Číňanů mluví též mandarínsky, a to hlavně díky úspěšné vládní kampani na její podporu.
Všechny děti se učí ve škole svůj mateřský jazyk (v případě čínských dětí je jím právě mandarínský jazyk), dochází proto ke stále častějšímu sjednocování různých čínských skupin a k tomu, že i nadále udržují své tradice a zvyky. Angličtina je též rozšířeným jazykem; v Singapuru vznikl její nový typ, kterému se s humorem přezdívá „ Singlish “. Mnozí obyvatelé si stěžují, že se stále méně používá tzv. Queen’s English, ale i přesto si každý mluví, jak se mu zachce. Malajštinou se hovoří od dob, kdy byl Singapur ještě součástí Malajsie, ale v současnosti se čím dál více omezuje pouze na malajskou komunitu. Tamilština je hlavním indickým jazykem; k dalším patří malayalam a hindština.

Singapur – země, kde tisíce lidí mluví stovkami jazyků; ovšem jsou to právě Číňané, kteří svým počtem obyvatel a jazyky převládají nad ostatními. Když se tu před několika staletími začali poprvé usazovat, přinesli s sebou i množství různých jazyků a nářečí – hokkien, teochew, kantonský, hainanese, hakka a mandarínský – většinou jsou si navzájem tak rozdílné, že dohromady připomínají cizí jazyky.
Britští kolonialisté neustále řešili problém s tím, jak naučit čínské obyvatelstvo mluvit anglicky, nicméně, singapurská vláda se rozhodla, sjednotit je na základě jazyka, který je pro všechny společný – začal se tedy používat úřední jazyk Pekingu – mandarínština. Doufá se, že tento krok napomůže smazat rozdíly v čínských řadách a povede k realizaci „lepšího“ singapurského národa. Kampaň zasáhla především obyvatele, kteří hovořili pouze jedním jazykem, stejně tak i anglicky mluvící, kteří stále více tíhnou k mandarínštině a čím tím více ji používají. Vláda se zcela oddala mandarínské kampani („ Speak Mandarin Campaign “).

Majská legenda
Malajská legenda vypráví o princi ze Sumatry, který při své návštěvě ostrova Temasku uviděl podivné zvíře, o němž se dozvěděl, že jde o lva. Jakési osudové znamení princi napovědělo, aby v místě, kde zvíře spatřil, založil město – pojmenoval jej Singapura, v sanskrtu
„ Lví město “. Ačkoli je to legenda, není o nic více pravdivá, než stovky jiných událostí singapurské historie. Od roku 1819, kdy do těchto míst připlul Sir Stamford Raffles, který byl v 70. letech 20. století prohlášen oficiálním zakladatelem Singapuru, aby se „neutrálně“ zabránilo takovýmto nárokům soupeřících Malajců a Číňanů, se až do současnosti historie pozměňovala k obrazu politických a ekonomických nařízení a požadavků. Nicméně, i přesto zůstal v podzemí šlechtických koloniálních staveb uchován odkaz říší, jejich pádů i vzestupů a britské vlády z 19. století.Zajímavé odkazy

Odkaz na mandarínskou kampaň

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy
Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz