Dovolená Slovinsko


Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky


  Slovinsko - navigace  
zájezdy Slovinsko Hotely a ubytování Slovinsko
Last minute Slovinsko Informace Slovinsko
Víza Slovinsko Fotogalerie Slovinsko
Mapy a průvodce Slovinsko Recenze hotelů Slovinsko
Diskuze Slovinsko  Slovinsko

 --> Chcete do země jet? --> Turistické lokality --> Přírodně zajímavé

Národní park TriglavPřírodní rezervace Logarská DolinaKočevski Rog-->Jeskyní systém PostojnaJezero Cerknica a okolíOblast BohinjOblast Krasu
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Slovinsko - Jeskyně Postojna Průsmyk Postojenská brána sloužila odnedávna jako pohodlná cesta spojující střední Evropu a severní části Jaderské pobřeží. Vesnička Postojna, která má asi 10 000 obyvatel je centrem dřevařského průmyslu. V jejím okolí je rozsáhlý systém podzemních krápníkových jeskyní.
Součástí největšího jeskynního systému ve Slovinsku jsou mezi sebou propojené jeskyně Postojnska, Pivka, Črna, Magdalena a Otoška.

Jeskyně Postojna
Krasová jeskyně v Postojne je jednou z největších na světě, patří mezi slovinské nejatraktivnější místa. Systém postojenských jeskyň – série jeskyň, chodeb a průchodů měří asi 21 km a je předpokládané stáří je dva miliony let. Jeskynně vytvořila řeka Pivka. Byly objeveny již v 17. století a od té doby sem přichází mnoho zvědavců obdivovat se této přírodní kráse. Vnitřní části je jeskyně byly objeveny v dubnu roku 1818 několik dní před příjezdem Františka I. Následujícího roku byla uskutečněna první organizovaná prohlídka, které se zúčastnil i arcivévoda Ferdinand. V těchto dnech velmi chudý region Notranjska uviděl potencionální ekonomický užitek. V roce 1823 byl vydán postojenský průvodce, který také obsahoval škocjanské a vilenické jeskyně a rtuťový důl v Idriji. Od té doby navštívilo Postojnou více jak 27 milionu lidí.

Vchod je ve výšce 674 m n. m. ve vrchu Sovič. Za ním se nachází více než 21 km chodeb. Pouze 5,7 km je turisticky zpřístupněno V současnosti projíždí jeskyněmi malý vláček po. Světla vytvářejí efektivní výjevy. Podzemní vlak vjíždí jako první do „Koncertního sálu“, ve kterém se také v letních měsících konají různé hudební koncerty. Zastávku dělá vlak u „velké hory“, která je tvořena zajímavými krasovými útvary. Elektrifikace jeskyně proběhla v roce1884, kdy ještě mnoho zemí Evropy svítilo plynem. V jeskyni je stálá teplota 8° C a vlhkost 95 %.
Soubor jeskyní je pokládán za nejkrásnější krápníkové prostory v Evropě. Mají bohatou výzdobu a monumentální prostory, např. Taneční sál a Koncertní sál s kapacitou až 10 000 návštěvníků. Jeskyní protéká řeka Pivka. V jedné z prostor jsou akvária s exemplářem zdejších podzemních vod – macerátem jeskynním (človeška ribica, Proteus Anguinus).
Při odchodu z jeskyně si všimněte opálených stěn. Na jedné z nich visí pamětní deska, připomínající skupinu partyzánů, která roku 1944 pronikla jedním z málo známých vstupů a podpálila sklad pohonných hmot a munice německých okupantů. Na pravé straně od východu uvidíte skalní bránu, kudy jeskyni opouští řeka Pivka.
Prohlídka jeskyní trvá asi hodinu a půl.

Slovinsko - Jeskyně Postojna Otoška Jama
Tato jeskyně se nachází cca půl hodiny chůze na severozápad od Postojenských jeskyní. Je velmi malá (632 m) a její prohlídka trvá 45 minut. Uvnitř jsou krásné stalaktity a stalagmity, není zde zavedena elektřina, a proto budete potřebovat baterku. Stálá teplota se usadila na 8° C.

Planinska Jama
Leží 12 km severovýchodně od Postojenských jeskyň, blízko jezera Planina. Je největší vodní jeskyní na Slovinsku a žije zde mnoho vzácných živočichů (např. Proteus Anguinus). Měří 6 km, ale přístupných je pouze 900 m (1 hodina prohlídky).

Pivka Jama a Črna Jama
Jsou umístěny 5 km severně od Postojenských jeskyní. U vstupu do jeskyně Pivka se nachází kemp. Do Pivky musíte sestoupit 60-ti metrovou propastí.

Otevřeno: květen – září

Proteus anguinus
Proteus anguinus je jedním z nejtajemnějších tvorů na světě. Ojedinělý druh mloka a největší stálý obyvatel jeskyně. Po celý život přebývá v temných koutech, neboť je slepý.
Stal se symbolem Postojenských jeskyní.
V 17. století kronikář Valvasor (odkaz: Valvasor, str. 231) napsal o strachu a údivu místních lidí, když nalezli tohoto „Nevyspělého draka“ poblíž Vrhniky. Shledali, že má čtyři končetiny a vypadá jako ryba – od toho název človeška ribica. V roce 1768 byla jedním doktorem z Vídně prokázána jeho jedinečnost a byl představen celému světu pod názvem Proteus Anguinus.
Zvíře měří kolem 25 – 30 cm. Má dlouhý ocas, který používá při plavání, ale také může používat své končetiny (na předních jsou tři prsty a na zadních jen dva). Ačkoli je slepý (zakrnělé oči) má bezvadné smysly – čich a rozezná i slabé elektrické světlo ve vodě. Dýchá žábrami, ale má i malé plíce, které mu slouží při pohybu na souši. Nemá žádný pigment a je bez barvy.
Jejich vývoz ze země je zakázán, ale vždy se najde někdo, kdo zákaz poruší. Dostává se do zverimexů po celé Evropě.

Slovinsko - Hrad Predjama Hrad Predjama
Hrad se nachází 9 km severozápadně od Postojne. První zmínky o hradu byly zaznamenány již roku 1274, ale jeho dnešní podoba pochází z 16. století.
V patnáctém století byl hrad sídlem lupiče Erazma Luegera. Kradl a raboval bohaté lidi a ulovenou kořist dával chudým.
Během války mezi Maďarskem (král Matyáš Korvín) a Rakouskem (Frederik III.), Lueger podpořil prvně jmenovaného. Roku 1483 rakouská armáda zaútočila na hrad, ale po několik měsíců ho nemohla zdolat. Erazem se jim vysmíval a dělal různé naschvály. Ale roku 1484 byl zasažen dělovou koulí a zemřel.
Část hradu (8 místností) má dnes pronajato muzeum, kde jsou k vidění olejové malby z obklíčení hradu nebo portrét Erazima Luegera. Hrad má velmi výhodnou pozici na skále a je z něho překrásný výhled do okolí.
Otevřeno je od 9:00 do 18:00 hod (červen – srpen).


Zajímavé odkazy

Jeskyně Postojna
Odkaz na provincii Notrjanska

Průvodci a mapy


Triglav...
Triglav
130 Kč

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy


AZ elektro

Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz