Dovolená Slovinsko


Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky


  Slovinsko - navigace  
zájezdy Slovinsko Hotely a ubytování Slovinsko
Last minute Slovinsko Informace Slovinsko
Víza Slovinsko Fotogalerie Slovinsko
Mapy a průvodce Slovinsko Recenze hotelů Slovinsko
Diskuze Slovinsko  Slovinsko

 --> Chcete do země jet? --> Turistické lokality --> Pobytově zajímavé

Provincie Notranjska-->Provincie GorenjskaProvincie DolenjskaProvincie Bela KrajinaProvincie ŠtajerskaProvincie KoroškaProvincie PrekmurjeProvincie Primorska
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Kamnik KamnikKamnik
Město, vzdálené 23 km severně od Ljubljany (9 800 obyvatel), bylo založeno ve 13. století hrabaty z Andechsu s německým názvem Stein.
Částečně je zachováno středověké městské jádro, dříve zde i v okolí stálo mnoho hradů, jeden i v místě dnešního kláštera.
Na vyvýšenině ve středu města se nachází Malý hrad. Ten ve středověku sloužil ke střežení vstupu do Tuhinjské doliny, tehdy velmi frekventované spojnice mezi Ljubljanskou a Celjskou kotlinou. U hradu je románský kostel sv. Eligija ze 13. století. Fresky v něm ale pochází z roku 1414.

Nad městem, na levém břehu řeky Kamniška Bistrica jsou zříceniny Starého hradu, které pochází ze 13. století.
V hlavní ulici města – Šutně – můžete navštívit kostel Neposkvrněného početí Panny Marie (Marijinega bezmadežnega spočetja), v kterém jsou nejstarší varhany ve Slovinsku z roku 1680. V domě číslo 23 naleznete muzeum malíře Josipa Nikolaje Sadnikara (1863 – 1952). Jsou tu gotická umělecká díla.
Další galerie sídlí na Hlavním náměstí (Glavni trg 1) a je zde možno navštívit výstavu obrazů Mihy Maleše, který se roku 1903 v Kamniku narodil.
Na Františkánském náměstí (Frančiškanski trg) stojí františkánský klášter z roku 1492, v jehož knihovně jsou uloženy teologické, filozofické a vědecké spisy z 15. – 18. století a překlad Bible z roku 1584 (Jurij Dalmatin). Vedle kláštera se nachází kostel sv. Jakuba s kaplí vyzdobenou Jože Plečnikem.
Na ulici Muzejski pot 3 stojí zámek Zaprice ze 16. století. Zámek je tvořen věžemi, středověkými kamennými zdmi a zajímavfou kaplí. V současnosti tu sídlí muzeum Kamnik, kde je mimo jiné výstava nábytku z 18. století. Zajímavé jsou obilnice z 18. – 19. století.

Horská oblast Velika Planina
V této oblasti se nachází populární lyžařské středisko s 6 kilometry svahů. Nejvyšší hora - Velká Vysočina - dosahuje 1666 metrů nad mořem. Přístupná je do 1418 m lanovou dráhou. Která začíná spodní stanicí umístěnou 11 km severně od Kamniku. Jízda není zrovna pro bojácné lidi!
Na Velikou Planinu, nebo-li Vysočinu, můžete jít ze Stahovice, cestaVám bude trvat asi 3 hodiny. Bydlí zde mnoho pastýřů, kteří se starají o dobytek. . Hlavně v období mezi červnem a zářím tu můžete vidět pastevce. Procházkou dojdete i na Malou Planinu, která se tyčí do nadmořské výšky 1569 m.

Kamniška Bistrica
Nádherná malá osada, blízko pramene řeky Kamniška Bistrica, tři kilometry od Velike Planiny.
V okolí je několik příjemných turistických stezek. Můžete podniknout výlet do sedla Kokrško (1791 m)nebo do Kamniška Sedla (1903 m).


Škofja Loka
Městečko s 12 500 obyvateli, vzdálené 23 km severozápadně od Ljubljany.
V roce 1987 jeho středověké jádro bylo vyhlášeno národní kulturní památkou.
Historie města sahá do konce 10. století, kdy okolní pozemky na soutoku Poljaščice a Selščice věnoval německý císař Otto II. freisinským biskupům. Město patřilo biskupům až do roku 1803, rozvíjelo se kolem kapucínského kláštera a pod hradem, který byl správním sídlem biskupů.
V historickém jádru města je mnoho gotických, barokních a renesančních domů. Zejména na hlavním náměstí (Cankarjev trg), na kterém také stojí kostel sv. Jakuba ze 16. století s renesančními freskami. Městskému náměstí (Mestni trg) dominanuje mariánský sloup z roku 1751. Další zajímavou budovou na tomto náměstí je radnice, která vznikla spojením tří gotických domů a jejich přestavbou, fresky v průčelí jsou ze 17. století. Dolní náměstí (Spodnji trg) je turisticky vyhledávané především pro zajímavý špitální kostel s krásným barokním oltářem a panskou sýpkou ze 16. století. Na náměstí je také možno navštívit Galerii France Miheliče.
Za zmínku stojí kamenný most ze 14. století a také kapucínský klášter, který stojí na Kapucínském trgu. Uvnitř se nachází proslulá knihovna se středověkými rukopisy. Vedle kláštera je kostel sv. Anny, původní stavba ze 14. století, která byla roku 1710 barokně přestavěna.

Hrad Loka
Nad městem Škofja Loka se tyčí hrad, jehož základem byla vysoká obytná věž, kolem níž se začal rozrůstat hradní areál. Hrad pochází ze 13. století a mezi jeho majiteli se objevují Thurnové, Lambergové a mnozí další. V roce 1870 hrad získal Fidelis Terpinc z Fužin, poté hrad dostaly voršilky, které v něm otevřely školu. Dnes je na hradě muzeum s jednou z největších a nejrozmanitějších etnografických sbírek.

Suha
Asi 3 km od Škofja Loka najdete vesničku Suha, ve které je kostel sv. Jana Křtitele z 15. století je hlavním vyhledávaným místem. Je zvláštní kvůli své faře vyzdobené ohromujícími freskami od Jerneje z Loky. Malba na stěnách představuje život Ježíše, korunovaci Marie a různé Apoštoly. Kostel je uzamčený, o otevření musíte požádát ve vesnici.

Crngrob
Crngrob je vzdálen severně od Škofja Loky cca 4 km. Kostel Zvěstování Panny Marie v Crngrobu má jedny z nejcennějších fresek ve Slovinsku. Můžete je najít na venkovní straně, blízko vstupu do kostela. Nazývají se Svatá neděle (Světa Nedelja) a na svět je přivedl Johannes de Laibaco v roce 1470. Jsou na nich zhotoveny obrazy svatých, co dělají v neděli (chodí na bohoslužby, modlí se, pomáhají nemocným). Ale také co nedělají v neděli (neriskují, nepijí alkohol, nehrají koule a neperou se).
Na severní straně jsou veliké fresky od svatého Kryštofa z té samé doby.
Vnitřek kostela, který byl postaven a později renovován mezi 14. – 17. stoletím, obsahuje středověké fresky, které jsou na severní stěně stejně jako největší pozlacený oltář ve Slovinsku (postaven roku 1652 Jurijem Skarnosem). Velmi působivé varhany byly vyrobeny okolo téhož roku. Klenba fary je vymalována modře, žlutě a světle červeně. Vyobrazeni na ní jsou: Panna Marie, biskup z Freisingu a muž na koni.
Pokud se chcete do kostela podívat, musíte nejprve zajít do domu číslo 10 (blízko kostela), kde mají klíče.


Kranj KranjKranj
Město leží 25 km severně od Ljubljany. Je jedním z největších slovinských měst (36 700 obyvatel). Stalo se hospodářským, správním a kulturním centrem kraje.
Staré město leží na skalnatém ostrohu nad soutokem Sávy a Kokry, pod svahy Kamnicko – Savijských Alp. Obec vznikla při staré římské obchodní cestě z Emony (Ljubljana) do Virunumu (v Rakousku) v 5. století. O sto let později se zde usadili Langobardové a po nich Slované. Kranj patřil v 11. století Němcům. Ve 13. století získal práva (za vlády Andechsů), v době reformace bylo centrem protestantů. Od roku 1870, kdy zde byla postavena železnice, se začal rozvíjet průmysl (kožedělný, gumárenský a textilní).
Nejzajímavější architektonické památky naleznete mezi ulicemi Prešernova, Cankarova a Tavčarova.
Na Prešernově ulici č. 7 stojí Prešernův dům (Prešernova hiša) s muzeem na památku básníka France Prešerena (1800-1849). V tomto domě žil poslední dva roky svého života. Muzejní sbírka obsahuje Přešnerovy dopisy, denník a jeho práce. Ostatky poeta byli uloženy na místním hřbitově, který byl po něm pojmenován – Prešernov Gaj.

Hlavní náměstí (Glavni trg) svírají renesanční a gotické domy. V jednom z nich
(čp. 4) sídlí muzeum. Také zde můžete navštívit kostel svatého Kancijana a tovaryšů z roku 1400, vyzdobený freskami z 15. století. Malby na oltáři jsou dílem Ivana Vurnika (1884 – 1971). Nedaleko kostela naleznete slovanské pohřebiště z 9. – 11. století a kašnu sv. Jana Nepomuckého.
Zastavit se můžete v Prešernově divadle, před které byl umístěn pomník France Prešerna, dílo Jože Plečnika z roku 1950.
Poblíž Cankarovy ulice se nachází Růžencový kostel (Roženvenska cerkev) z 16. století, zrekonstruovaný novogoticky na konci 19. stol. Arkády jež kostel zdobí jsou dílem architekta J. Plečnika, stejně jako fontána z roku 1950.
Na Trubarově náměstí se tyčí obranná věž Pungert a morový kostelík sv. Sebastiána, Fabiána a Rocha (Boštjana, Fabiana a Roka). V kostelíku můžete vidět významná umělecká díla. Kostel pochází ze 16. století.
Při prohlídce města byste neměli vynechat hrad Khislsteina jeho hradby jež pochází z 15. století. V současnosti v něm sídlí kulturní instituce a také umělecké muzeum Gorenjska.

Hrad Brdo
Nedaleko vsi Predoslje u Kranje stojí hrad, postavený kolem roku 1446. V roce 1510 byl ale přestavěn Jurijem Egonem na renesanční rezidenci. Má pravoúhlý půdorys se dvěma mohutnými hranolovými věžemi v rozích a s arkádovým nádvořím. Až do roku 1929 hrad patřil rodině Edelsteinových, kteří ho získali v polovině 18. století. V roce 1935 se Brdo stalo majetkem Pavla Karadjordveviče a od II. světové války bylo vládním sídlem (rezidencí J. Broze – Tita). Nyní je přístupný veřejnosti.

Radovljica
Městečko s 5000 obyvateli, ležící 15 km severozápadně od Kranje. Za historické jádro je považována oblast kolem Linhartova náměstí (Linhartov trg), které leží na vrchu vysoko nad tokem Sávy. Nedaleko od Linhartova náměstí stojí zámek, vybudovaný na místě ortenburského hradu Radmannsdorf ze 14. století. Roku 1515 proběhla první přestavba (za vlády Dietrichsteinů), další na počátku 17. století (za vlády Thurnů). V současné době slouží zámek jako muzeum a pamětní síň historika a dramatika Antona Tomaže Linharta (1756 – 1795).
Na Lingartově trgu můžete navštívit včelařské muzeum. Muzeum představuje dějiny včelařství na Slovinsku, které byly hodně intenzivní hlavně v 18. a 19. století. Muzeum má velmi rozmanitou otevírací dobu, uvádíme jen, kdy má otevřeno v sezoně. Květen – srpen: 10:00 – 13:00 a 15:00 – 18:00 hod.

Další zajímavé domy najdete naproti včelařskému muzeu. Je to například Komanova hiša (čp. 23) s barokními malbami na průčelí domu, Šivčeva hiša (čp. 22) ze 16. století, Mala hiša (čp. 24) s obrázkem sv. Jiří zabíjícího draka a Vidičeva hiša (čp. 3) ze 17. století.
Kousek od náměstí stojí gotický kostel sv. Petra se třemi portály a plastikami z roku 1713 (Angelo Pozzo).

Kropa
Malá vesnička se rozkládá pod plošinou Jelovica. V minulosti se tady těžila železná ruda. V dnešní době se v Kropě vyrábí šrouby a šroubky (továrna Plamen). Dále se vyrábí lampy ve tvaru draků čí ptáků atd.
Pokud vás zajímá kovářské řemeslo,můžete navštívit muzeum kovářských výrobků (Kovaški Muzej, dům čp. 10). Mapuje historii práce se železem a historii kovárny v Kropě od 14. do 20. století. Tento průmysl byl nejdůležitější pro město vůbec. V Kropě se vyrábělo na 130 různých výrobků. V muzeu můžete vidět „pracovní“ místnosti, které zobrazují, jak se pracovalo. Dále pak si můžete prohlédnout dávná, chudá obydlí dělníků a život jejich rodin. Speciální sekce patří Jožu Bertonceljovi (1901 – 1976), který byl opravdovým mistrem svého oboru. Vyráběl překrásné svícny, masky, lustry a další výrobky ze železa.
Dále můžete navštívit místo, kde se narodil slovinský malíř Janez Potočnik. Uměleckou práci Potočnika si můžete prohlédnout v místním kostele sv. Leonarda, který stojí na kopci. Kousek odtud se můžete zastavit u palírny z 18. století – Vigenj Vice.

Bled BledBled
V příjemné nadmořské výšce 501 metrů leží na východní straně Bledského jezera lázně Bled. Jsou chráněné od severu Karavankami a od západu Julskými Alpami.Již ke konci 17. století byli doloženy (Janezem Vajkardem Valvasorem) účinky těchto termálních pramenů.
V 19. století se z města staly moderní lázně lidí z vyšších vrstev, především z oblasti Rakouska a Předlitavska.
V dnešní době zde kromě lázní a drahých hotelů naleznete soukromé penziony či kemp, který nabízí ubytování nejen v létě, ale i přes zimu.
Bled je turisticky vyhledávaným centrem, ať už kulturně nebo sportovně. Stal se ideálním východištěm pro vysokohorské túry (oblastí jezdí vyhlídkový vlak do Triglavského národního parku). V blízkosti se nachází zimní stadion, sportovní letiště, golfové hřiště s 27 jamkami, koupaliště, půjčovna loděk, pořádají zde veslařské závody i je zde dost prostoru pro rybáře, ať už na jezeře nebo na nedaleké Sávě Bohinjce. V okolí je několik lyžařských vleků (Pokljuka).

Hrad Bled
Nachází se na strmém srázu, vyšším než 100 m nad jezerem. Hrad byl postaven v 11. století, ale většina z toho, co je dnes k vidění je až ze 16. století. Po 800 let byl obýván biskupy z Brixenu.
V barokním jižním křídle budovy se nachází muzeum se sbírkou, která přibližuje historii jezera Bled a jeho okolí od Doby bronzové až do poloviny 19. století.
Je zde velká sbírka zbraní (mečů, halaparten a střelných zbraní z 16. – 18. stol.).
Hrad je otevřen od 8:00 do 19:00 hodin denně od března do října. A po zbytek roku od 9:00 do 16:00 hodin.

Jezero Bled
Hned Bledu se rozkládá jezero Bled – je dlouhé 2 km a široké 1380 metrů. Můžete se projít šestikilometrovou procházkou kolem celého jezera. Cesta je opravdu příjemná, stezku lemují lípy, kaštany a další listnaté stromy. Je tu také kempink a pláž, na které se můžete koupat. V okolí žije rozmanitá fauna a flóra.

Ostrov Bled
Maličký ostrůvek – Blejski Otok- je vlastně jediným pravým ostrovem Slovinska. Již od 9. století na něm stojí křesťanský kostel. Nejjednodušší cesta, jak se na ostrov dostat je ručně poháněnou gondolou (pletnou). Mola sídlí vedle kasina, východně od hradního koupaliště a v Mlině, na jižním pobřeží.
Můžete si také zaplatit výlet na tento ostrov.Dostanete tak hodinu na prozkoumání ostrova, celý výlet trvá přibližně hodinu a půl. Pokud nechcete být na nikoho vázáni, můžete si pronajmout loď sami. Samozřejmě můžete na ostrov i doplavat, ale pak si s sebou vezměte tašku z umělé hmoty a do ní naskládejte oblečení. Do kostela vás totiž v plavkách nepustí!
Lodě připlouvají k ostrovu z jižní strany, k velkolepému schodišti, postavenému v roce 1655. Pokud po nich půjdete vzhůru, spatříte kaplanský a děkanský dům ze 17. a 18. století, které mají na fasádě erb biskupů z Brixenu.
Barokní kostel je vyzdoben freskami ze 14. století. Za zmínku také stojí velký zlatý oltář a chrámová loď. Dále pre-románská kaple, jediná ve Slovinsku.
Naproti kostelu stojí zvonice z 15. století se „zvonem přání“. Návštěvníci na něj mohou zazvonit, a vyslovit své přání. Kostel je otevřen od 8:00 hod až do večerních hodin.

Okolí Bledu
Okolí Bledu má nevyčerpatelné množství míst, která můžete navštívit. Zejména lesy a louky v plošině Pokljuka. Například zkuste navštívit 1 km dlouhou rokli (Pokljuška soteška) v severní části lyžařského areálu Zatrnik, 7 km západně od Bledu.

Vrba
Vesnička vzdálená 4 km severozápadně od Bledu, kde se narodil básník France Prešeren (dům čp. 2). Dále je možnost návštěvy románsko – gotického kostela sv. Marka s freskami ze 14. století.

Begunje
Další vesnice v okolí, tentokrát ovšem umístněna 7 km východně od Bledu. Zajímavými místy jsou: trosky hradu Kamen, kostel sv. Petra (obsahující velmi cenné středověké fresky, namalované Jernejem z Loky) a muzeum rukojmích ve starém panském domě (čp. 55), kde bylo během II. světové války drženo na 12 000 lidí.

Rokle Vintgar
Pokud se chcete vydat na procházku, pak neváhejte a vykročte směrem k rokli Vintgar. Cesta je dlouhá 4 km (od Bledu). V roce 1893 byla postavena „dřevěná“ stezka pro pěší, která je obklopená skalními stěnami táhnoucími se1 600 m kolem řeky Radovny. Řeka je plná peřejí a vodopádů. Nejznámější z nich je vodopád Šum. Kousek od vodopádu si můžete prohlédnout kostel sv. Kateriny, který je cílem mnoha poutníků.
Celá cesta je plná přírodních krás, mnohdy je ale mokrá a velmi kluzká. Na začátku jsou malé snack bary a na konci stezky stojí piknikové stoly (jsou postaveny téměř po celé trase. Za vstup do rokle se poplatí poplatek.

Kranjska Gora
Kranjska Gora se nachází asi čtyřicet kilometrů od Bledu. Horské středisko v Horní Sávské dolině (810 m n. m.), odděluje Karavanky od Julských Alp. Je dostupné z Rakouska přechodem přes Koren nebo z Jesenic.
Na místě je něco málo hotelů, kin, krytých bazénů, sportovních středisek, tenisových kurtů, ale hlavněsjezdové tratě na úpatí hory Vitranc (1631 m). Naleznete zde tratě všech obtížností – do dětských až po černé sjezdovky. Zalyžujete si opravdu výborně, tedy s výjimkou víkendů, kdy je zde velký nápor lyžařů z Ljubljany. Běžecké trasy jsou upravovány především ve směru na Rateče.
V létě se odtud chodí do Julských Alp. Cesta směřuje kolem potoka Pišnica, přes sedlo Vřšič vzdálené 13 km. Kdo má zájem může navštívit etnografické muzeum (Liznjekova hiša).

Dům Liznjek je jednou z největších zajímavostí. Pochází z 18. století a v současnosti je v něm umístěna sbírka starého nábytku a zajímavých předmětů této olbasti. Najdete tu například překrásné ikony z 19. století, starodávné ubrusy apod. Památeční pokojen je zasvěcen životu spisovatele Josipa Vandota (1884-1944) který se narodil v Kranjske Gore.

Okolí Kranske Gory
Gozd Martuljek
Podhorská obec, která je východištěm k dolnímu Martuljskému vodopádu (Dolina Martuljek). Čtyři kilometry severně od Kranjske Gory. Lyžařské muzeum můžete navštívit v hotelu Špik.

Podkoren
Zimní středisko se stadionem, spojené se sportovišti v Kranjské Goře. V místě se konají závody Světového poháru ve slalomu a obřím slalomu mužů.

Rateče
Mezinárodní silniční přechod do Itálie, vzdálený 6 km západně od Kranjske Gory.
V blízkém okolí je rezervace Zelenci s prameny Sávy Dolinky. Známé skokanské můstky v dolině Planica jsou jižně od obce. V březnu se zde koná Světový pohár v letech na lyžích. – odkaz:11313

Vršič
Horské sedlo, protnuté silnicí, kterou za první světové války stavěli váleční zajatci.
Leží 13 km jižně od Kranjske Gory. Při cestě můžete navštívit Ruskou kapli na památku více než 100 ruských zajatců, které zde pohřbila lavina.
Na druhé straně je památník dr. Julia Kugyho.


Zajímavé odkazy

Odkaz na národní park Triglav
Odkaz na oblast Bohinj
Oficiální stránky města Kranjska Gora

Průvodci a mapy


Triglav...
Triglav
130 Kč

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy


AZ elektro

Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz