Dovolená Brazílie


Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky
  Brazílie - navigace  
zájezdy Brazílie Hotely a ubytování Brazílie
Last minute Brazílie Informace Brazílie
Víza Brazílie Fotogalerie Brazílie
Mapy a průvodce Brazílie Recenze hotelů Brazílie
Diskuze Brazílie Okružní plavby BrazílieBrazílie

 --> Chcete do země jet? --> Turistické lokality --> Přírodně zajímavé

-->Národní parky státu ParanáNP ve státě Minas GeraisNP ve státě Rio Grande do SulNP ve státě Mato Grosso a Mato Grosso do SulNP ve státě GoiásNP ve státě BahiaOstrov Fernando de NoronhaNP Ubajara - stát CearáNP ve státě Piauí a MaranhaoPřírodní zajímavosti státu RoraimaNP ve státě AmazonasNP ve státě Rio de JaneiroSedmý div světa - výtvor lidské ruky
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

NP vodopády Iquazú
Brazílie Vodopády Iguazú (Cataratas Iguacu) se nacházejí ve státě Paraná, asi 20 km východně od soutoku řek Paraná a Iguacu, blízko brazilských hranic s Paraguayí a s Argentinou. Lze je těžko přesně spočítat, protože jejich počet kolísá mezi 150 a 300 podle toho, kolik vody právě řekou protéká. Táhnou se do šířky 4 km a padají do hloubky 90 m. Jsou širší než Viktoriiny vodopády, vyšší než Niagarské vodopády a krásnější než oboje. Širokoúhlé panoráma nemohou lidské oči vcelku pojmout; divák je neustále nucen otáčet hlavu, aby získal celkový pohled, jehož fascinující krásu nemohou vyjádřit ani slova, ani sebelepší fotografie. Ohromné množství vody se prostě musí vidět a slyšet. Jako mohutné křišťálové záclony padají vodní masy z hnědých a mechem porostlých skal. Nebe se otevírá a zapadající slunce vytváří nepopsatelnou scenérii z mlhy, oblaků a burácejících vodopádů. Výhled u propasti je hypnotizující – hřmí a mží, dělají se duhy, všechno je vlhké a promočené. Rámec úžasného představení tvoří neporušený národní park s pestrými motýly, papoušky, ještěrkami a bohatou tropickou květenou.
V roce 1986 vyhlásila UNESCO vodopády Iguazú za světové přírodní dědictví.

Legenda kmene Guaraní vypráví, že bojovník utekl s mladou dívkou po řece na kánoi před žárlivým bohem lesa. Strašlivá zloba boha však způsobila sesuv břehu do řeky, a tím se vytvořil obrovský vodopád. Mladá dívka prý spadla do vod vodopádu a proměnila se ve skálu, zatímco bojovník se přeměnil ve strom nad vodopádem. Prý dává pozor na svou dívku. Ve skutečnosti má tento přírodní úkaz původ v sopečné činnosti. Hornina pod vodami vodopádu je totiž sopečného původu.


Tukan TukanArgentinská strana:
Bylo zde vybudováno několik stezek vedoucích kolem vodopádů, které končí na vyhlídkových místech.

Sendero Verde - Zelená stezka
Tato stezka vede přes les, ve kterém můžete pozorovat různé druhy ptáků a motýlů. Začíná u turistických informací a je vlastně přístupovou cestou k dalším stezkám. Na cestu potřebujete kolem 20 minut. Stezka končí u věže, ze které se nabízí překrásný výhled na vodopády.

Circuito Superior - Horní okruh
Po cestě na této stezce se nacházejí překrásné vyhlídky na vodopády, kterým se říká "balcones" - vyhlídkové balkóny. Jistě vás panoramatické pohledy na vodopády okouzlí svou krásou. Na procházku po této stezce si nechce asi hodinu a čtvrt.
Brazílie Brazílie Brazílie
Circuito Inferior - Dolní okruh
Dolní okruh začíná také u vyhlídkové věže, na místě, kde končí Zelená stezka. Stezka vede pralesem, kde můžete pozorovat různé druhy živočichů a rostlin. Při tom všem se tu nachází ještě několik vyhlídkových míst. Pohled na vodopády vám vezme dech a okouzlí vás. Na cestu potřebujete zhruba hodinu a čtvrt. V některých částech stezky jsou schody. Po cestě se můžete posilnit v malém občerstvení. Stezka vede také k malému přístavišti, odkud můžete dále pokračovat lodí na ostrov Isla San Martín.

Stezka na ostrově San Martín
Jediný přístup na ostrov, rozkládající se jakoby uprostřed vodopádů, je z malého přístaviště, ke kterému dojdete po stezce Dolní okruh. K návštěvě ostrova potřebujete zhruba dvě hodiny. Stezka tam vede pralesem ke dvěma vyhlídkovým místům - La Ventava a San Martin Falls.

Brazílie Brazílie Brazílie Brazílie
Tren de la Selva - Zelený pralesní vláček
Můžete se nechat dovézt malým vláčkem na vyhlídkové místo Garganta del Diablo, nebo vystoupit na poloviční cestě ve stanici Cataratas a odtud pokračovat k nějaké z níže uvedených stezek. Cesta vláčkem vede pralesem a trvá asi 20 minut. Startovním místem jsou turistické informace u vstupu do tohoto národního parku.

Garganta del Diablo - Ďáblův chřtán
K návštěvě tohoto úchvatného místa potřebujete asi dvě hodiny, pokud vyrazíte ze stanice Garganta del Diablo. Tam se nechte dovézt vláčkem. Cílem této stezky je vyhlídka, která nahání hrůzu, bere dech a láká svou nebezpečností. Při pohledu do padajících vod můžete pocítit obrovskou sílu a moc přírodního živlu.Toto místo byste neměli při své návštěvě parku vynechat.


Brazílie Brazílie Brazílie
Ptačí park „Parque das Aves“
Ptačí park se nachází asi 12 km od vodopádů Iquazu na rozhraní Brazílie a Argentiny, ve státu Paraná. Návštěvníci tu mohou pozorovat mnoho zajímavých a raritních druhů různobarevných ptáků pro které je přirozeným prostředím tento tropický deštný prales.
Je zde otevreno každý den, včetně víkendů a prázdnin.
Zimní hodiny: 8.30 – 17.30 hod
Letní hodiny: 8.30 – 18.00 hod

Je tu připravena 1,5 km dlouhá stezka, která zabere asi jednu hodinu.

Tento park založil Dennis Croukamp v roce 1993, který pochází z Afriky a je odjakživa milovníkem ptáků. Objevil překrásný kousek tropického pralesa kousek od vodopádů Iquazu – což se zdálo jako ideální místo pro ptačí park. Na pomoc si pozval z Jihoafrické republiky Dr. Alana Abreye, který navrhl ptačí park v Durbanu. K vytvoření parku přispěla také brazilská organizace na ochranu zvířat a rostlin IBAMA – Brazilian Nature Conservation Authorities. Velmi se dbalo na to, aby prales nebyl poničen a narušena jeho přirozená struktura. Dvě třetiny ptáků pochází z jižní Ameriky , zbytek byl dopraven z ostatních kontinentů se subtropickým podnebím.
V roce 1996 Dennis Croukamp zemřel, jeho žena Anna pokračovala v jehoj projektu spolu s týmem 42 brazilčanů.

Celý park zabírá území o rozloze asi 16 ha, 5 ha je rozvinutých. Žije tu více než 900 ptáků, 150 druhů. Většina z nich je brazilských. V parku je centrum krmení ptáků a také rehabilitační centrum, kde se zotavují zranění nebo jinak nemocní ptáci. Někteří z nich se již nemůžou vráti zpátky do volné přírody.

Druhy ptáků, které můžete v parku vidět:

Guarouba guarouba
Pochází ze severní částí Maranhao a Para v Brazílii. Žije v pralese, na stepi a v zavodněných oblastech, kde roste mnoho stromů. Živí se obocem, květinami a květy rostlin. Ničí kukuřici a rostliny manga.
Snáší 2 – 3 vajíčka do hnízd umístěných vysoko ve stromech. Doba vylíhnutí mláděte trvá 30 dní. Patří k velmi ohroženým druhům.

Zelená ara - Ara chloroptera
Vyskytuje se na východě Panamy, Kolumbie, Venezuely a Guyany, na jihu Brazílie a Paraguay, západ a východ Ekvádoru, východ Peru a severovýchod Bolívie. Žije ve vlhkém prostředí pralesa, v tropickém pralese, v lesích a okolo břehů řek. Živí se semínky, ovocem, oříšky a housenkami.
Snáší asi 3 – 4 vajíčka, která se líhnout 30 dní, většinou na skále, na palmách a ostatních stromech.

Kazuár - Casuarius casuarius
Žije v Nové Gunei a v Austrálii, v tropickém pralase a v savanách. Živí se ovocem, houbami, bezobratlými živočichy a malými obratlovci. Průměrně za jeden den sní 2 – 9 kg stravy.
Snáší 3 – 5 tmavě zelených vajíček, které potřebují k vylíhnutí 50 dní.

Africký jeřáb - Balearic pavonina
Žije v Africe v oblastech s velkou vlhkostí – kolem řek, jezer a rýžových polí. Živí se hmytem, malými obratlovci jako napřiklad ryby, plazi apod. Neodolá ani semínkům a trávě.
Rozmnožuje se v období dešťů na jaře, snáší 2 – 3 vejce, která se líhnou 28 – 31 dní.

Jeřáb panenský - Anthropoides virgo
Žije v centru Eurasie, v Mongolsku u Černého moře a v jihozápadní Číně. Tento druh najdete v savanách, poblíž jezer a potůčků, na vlhkých místech. Živí se semínky, hmyzem, červi a ještěrkami.

Rhea - Rhea americana
Žije na severovýchodě a jihovýchodě Brazílie. Vyskytuje se v lesích, v pampách a v oblastech kde je mnoho vegetace. V době rozmnožování se přemísťuje do oblastí řek a jezer. Živí se listy, semeny, ovocem, hmyzem, ještěrkami a žábami, malými ptáčky. Pojídají malé kamínky na lepší trávení.
Samičky vkládají vajíčka do půdy, samci se o vajíčka starají. Líhnutí trvá 35 – 40 dní. V některých oblastech patří tento druh k vysoce ohroženým.

Triclaria Malachitacea
Vyskytuje se v oblasti od Bahii až k Rio Grande do Sul v Brazílii. Živí se semeny , květinami, ovocemi, hmyzem a obilninami. Hnízda si staví ve starcýh vykotlaných stromech nebo ve stromech s velkou korunou (většinou na palmách). Snáší tak 2 – 4 vajíčka, která se líhnout 28 dní. Tento druh patří k ohroženým.

Šedivý papoušek - Psittacus erythacus
Vyskytuje se na východním pobřeží Keni a na severozápadu Tanzanie a Zaire, v lesích, savanách a kultivovaných polích.
Živí se ovocem, semeny, listy a kukuřicí. Ptáci mohou ulétnout velkou vzdálenost když hledají stravu. Dělají si hnízda ve vykotlaných vysokých stromech. Snáší tak 2 – 3 vajíčka, líhnutí trvá 21 – 30 dní. Mláďata opouští svá hnízda po 80 dnech.


Brazílie Brazílie
Plazi
Kajman (caiman latirostris) se vyskytuje v Brazílii v oblasti od státu Pernambuco až k Rio Grande do Sul. Žije v řekách a v mokřinách, živí se rybami, ptáky a malými savci. Není tak agresivní jako krokodýl a zaútočí pouze pokud je obtěžován.
Umělé jezero v parku obývají želvy a různé druhy ryb. Voda je dokonale čistá, živočichy tu můžete pozorovat v kteroukoli dobu.

Hroznýš královský žije od Mexika až po Argentinu v blízkosti řek a jezer. Pohybují se po zemi a po stromech, živí se malými savci a ptáky.
Hroznýše tu můžete také potkat nebo zahlédnout na stromech.

Motýli a kolibříci
V parku se vyskytuje nespočetné množství překrásně bestrobarevných motýlů a také kolibříků. Oficiálně se tu prý 25 druhů motýlů.
V Brazílii se vyskytuje 80 druhů kolibříka. Při letu se zvláštně pohybují a mávají rychle křídly – 70 – 80 krát za sekundu. Jejich srdeční rytmus činí 1000 tlukotů za minutu. Živí se nektarem z rostlin nebo malým hmyzem a pavouky. Do té doby, než v parku žili kolibříci, byli velkým problémem pavouci, kteří se tu rychle rozmnožovali a zabíjeli motýly. Proto tu byli nasazeni i kolibříci, aby nastala jakási rovnováha.


vodopády Iguazú vodopády IguazúBrazílie
Národní park Superaguí
Tento park byl založen v roce 1989 na ostrovech Superaguí a Pecas. Park zabírá území o rozloze 4 700 km2 a je na seznamu mezinárodní organizace UNESCO od roku 1999. Na tomto území rostou mangrovníkové lesy, různé druhy orchidejí, vidět tu můžete jaguára, papouška, delfína apod.
Hlavní ostrov národního parku je Illha do Superaguí, který je také nejvíce navštěvovaný. Je tu mnoho dobrých pěších stezek a krásné otevřené pláže. Nejdelší jej pláž Praia a Deserta, které pokrývá jemný, bílý písek.

NP Estadual Marumbi
Tento národní park má několik příjemných a dobře značených pěších cest. Mezi nejlepší patří Graciosa trail a Itupava trail. Z těchto stezek se otevírají překrásné výhledy do přírody.


Zajímavé odkazy

Odkaz na elektrárnu a jezero Itaipú
Odkaz na oficiální stránky parku Vodopády Iguazú - ve španělštině
Odkaz na organizaci IBAMA
Odkaz na stát Paraná

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy
AZ elektro

Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz