Dovolená Brazílie


Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky
  Brazílie - navigace  
zájezdy Brazílie Hotely a ubytování Brazílie
Last minute Brazílie Informace Brazílie
Víza Brazílie Fotogalerie Brazílie
Mapy a průvodce Brazílie Recenze hotelů Brazílie
Diskuze Brazílie Okružní plavby BrazílieBrazílie

 --> Chcete do země jet? --> Turistické lokality --> Pobytově zajímavé

Stát Rio de JaneiroStát Minas GeraisStát Sao PauloStát ParanáStát Santa CatarinaStát Rio Grande do SulStát GoiásStát Mato Grosso a Mato Grosso do SulStát BahiaStát SergipeStát AlagoasStát PernambucoStát ParaíbaStát Rio Grande do NorteStát CearáPiauíStát Maranhao-->Stát ParáStát ArnapáStát TocantinsStát Roraima a stát RondoniaStát AcreStát AmazonieStát Espírito Santo
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Belém BelémStát Pará se rozkládá na ploše více než miliónu čtverečních kilometrů. Zahrnuje největší pás Amazonky a velké přítoky jako Rio Trombetas, Rio Tapajós a Rio Xingu. Velká oblast na jihu Pará byla odlesněna a jsou zde vážné ekologické problémy způsobené nekontrolovanou těžbou nerostného bohatství.
Stát Pará se rozděluje na dvě časová pásma.

Belém
Ekonomickým centrem severu Brazílie a zároveň hlavním městem Pará je Belém. Některé části města jsou již velmi sešlé, cetrum je ale velmi příjemné. Belém je jedno z nejdeštivějších měst na zeměkouli, nicméně každý mrak přináší obyvatelům úlevu od hrozného vedra. Belém se rozkládá asi 120 km od Atlantiku.

ulice v Belému ulice v BelémuMagistrálou města je ulice Presidente Vargas. Z nábřeží je hezká procházka na náměstí Praca da República, kde se po večerech setkávají na kus řeči místní obyvatelé. Novoklasická budova divadla Teatro da Paz je otevřená o víkendech. Budova divalda byla postavena v letech 1868 – 1874. Uvnitř je zdobena sloupy, sochami a krystalovými zrcadly. Vše je v italském stylu. Vystupují zde umělci z celého světa. Jižně od ulice Vargas se nacházejí úzké uličky plné malých obchůdků a Cidade Velha (staré město). Tato čtvrť je nejstarší částí města. Jsou zde některé staré koloniální budovy, většina je jich však v rozkladu a některé jsou nevkusně zmodernizované. Kousek odtud stojí zbytky portugalské pevnosti z roku 1616. Je tu několik kanónů.
Vedle rybářského přístavu se nalézá náměstí Praca do Mercado s replikou londýnského Big Benu. Na náměstí Praca Dom Pedro II. stojí dva paláce, z nichž v každém je museum. Jižně od dalšího náměstí – Praca da República – stojí Basílica de NS de Nazaré, postavená v roce 1909. Má krásný mramorový a zlatý interiér. Materiál na výzdobu kostela a výstavbu byl dovezen z Evropy.

Nedaleko se nachází největší atrakce Belému – Museu Emílio Goeldi – etnologické museum obklopené parkem a zoologickou zahradou. Muzeum má sbírku amazonské fauny. Botanická zahrada má rozlohu 52 000 m2. Je tu také archeologická výstava. V parku můžete vidět několik zajímavých, exotických druhů amazonských živočichů – aligátora, anakondu, piranhu a třeba černého pantera. Hlavní část výstavní sbírky tvoří minerály a botanické bohatství této oblasti. Toto muzeum bylo založeno v roce 1866, později ho vědec Dr. Emílio Augusto Goeldi přeorganizoval a vylepšil. Pracovníci muzea provádí také vědecké výzkumy v okolí Belému.
Pakr o rozloze 160 000 m2 – Bosque Rodrigues Alves je přírodním parkem uprostřed Belému. Můžete tu odpočívat a procházet se kolem jezera. Je tu také zoologickáí zahrada, ve které můžete vidět například želvy a aligátory.

Na náměstí Praca Dom Pedro stojí zajímavá budova paláce Palácio Antonio Lemos a MABE. Palác byl postaven v letech 1860 – 1883. V roce 1990 byl palác kompletně zrekonstruován a slouží jako sídlo vlády. Je tu také místní muzeum – Museo de Arte de Belém, které obsahuje sbírku brazilských uměleckých děl 20. století.
Rezidence města a zároveň reprezentační budova města je o Lauro Sodré v současnosti je v této budově umístěno muzeum – Museo do Estado do Para. Budova byla postavena v letech 1762 – 1772 na návrh architekta Antonio Landiho. V roce 1835 tu byl zavražděn tehdejší guvernér města Ernesto Lobo.

Za zmínku stojí ještě Museu de Arte Sacra, které najdete na ulici Praca Frei Brandao. Sopučástí muzea je kostel Igreja do Santo Alexandre a bishopský palác. Obě budovy byly opraveny. První kostel v Belém Sanot Alexandre pochází ze 17. století. Byl postaven jezuity. V 18. století byl přestavěn do barokního stylu. Dochovaly se tu nádherné sochy, které vytvořili místní Indiáni.

Druhou neděli v září se Belém každoročně probudí do rána plného chvalozpěvů, zvuků zvonů a ohňostrojů. Koná se zde jeden z největších náboženských festivalů v Brazílii. Nese název Círio de Nazaré a je projevem úcty Panně Nazaretské, soše, o které se předpokládá, že byla vytesána v Nazaretu.

Ilha de Marajó
Ilha de Marajó, jeden z největších říčních ostrovů na světě. Má rozlohu 50 000 km2.Rozkládá se na místě, kde se Amazonka a Tocantin vlévají do Atlantiku. Hlavním městem ostrova je Soure, které bylo kdysi malou rybářskou vesničkou. V současnosti se město stalo centrem obchodu s býky. Soure má také několik krásných pláží, například Praia Araruna nebo Praia do Pesqueiro. Dalším zajímavým městem na ostrově je Salvaterra s dlouhou pláží Praia Grande de Salvaterra, kde naleznete korály, které využívají odlivu k chytání ryb.

Ostrov Ilha do Mosqueiro
Žije tu kolem 25 000 obyvatel. Jsou tu nádherné, čisté pláže – je jich kolem 20. Nelepšími plážemi jsou: Praia do Farol, Praia Chapéu Virado a Praia do Murubira.

Algodoal
Algodoal je malá rybářská vesnička na ostrově ilha de Maiandeua. Láká především svobodné cestovatele a také surfaře. Jsou tu totiž překrásné čisté láže. Vane tu silný vítr. Na ostrově není žádný elektrická energie, nejezdí tu ani motorová vozidla.
Nejznámější pláže tohoto ostrova jsou: Praia do Farol a Praia da Princesa. Lagoa da Princesa je krásné jezírko s překrásným výhledem do okolí.
Rio Centenário je tropická lesní rezervace, ve které roste mnoho opravdu zajímavých tropických rostlin.


Santarém
Santarém, město na půl cesty mezi Belémem a Manausem, je třetím největším městem v Amazonii. Přesto je ale velice tiché a klidné. Jeho populace činí asi 180 000 obyvatel. V oblasti jsou pěkné pláže a nezničené deštné lesy. Za povšimnutí tu stojí Centro Cultural Joao Fona se sbírkou keramiky z předkolumbijské éry. Je tu příjemné klima – průměrné teploty se pohybují mezi 22 – 36 °C po celý rok.
Santarém byl centrem už několik tisíciletí. Kolem roku 1661 sem přišli první jezuitští misionáři a setkali se tu s místními Indiány kmene Tupaiu.
Bohužel se tu začal těžit bauxit a zlato, byla tu postavena obrovská hydroelektrárna (asi 60 km od města). Jsou tu obrovské plantáže sloužící k pěstování sojy, juty, manga, černého pepře a gumovníku.

35 km od Santarém se nachází velmi populární turistická oblast a to díky tomu, že jsou tu nádherné pláže, laguny a možnost rybolovu. Místní exhibice Centro de Preservacao da Arte Indígena Cultura e Ciencias představuje indiánskou kulturu a umění. Některé indiánské výrobky jsou na prodej – keramika, výrobky z kamene, oblečení.
Museu Dica Frazao na ulici Rua Floriano Peixoto 281 je zasvěceno doně Dica Frazao. Narodila se v roce 1920 a věnovala se výrobě dámského oblečení z přírodních materiálů. Její práce byla kvalitní a detailní. Vyráběla například oděvb pro belgickou královnu, oblek pro papeže Jana Pavla II. apod.
Je tu také překrásná modro-bílá katedrála stojící na náměstí Praca da Matriz. Pochází z roku 1761.

Alter do Chao
Alter do Chao je turistické centrum s překrásnými plážemi. Nachází se asi 33 km od Santarému. Najdete tu pitoreskní jezero Lago Verde s plážemi s bílým pískem.
Navštívit tu můžete místní muzeum Centro de Preservacao das Artes Indígenas. Bylo založeno místními americkými umělci v roce 1990.

Floresta Nacional do Tapajós (FLONA)
Tato rezervace se rozkládá na východním břehu řeky Rio Tapajós. Má rozlohu 6 500 km2.

Belterra
Pitoreskní městečko Belterra rozkládající se asi 50 km jihozápadně od Santarému bylo založeno v roce 1933. Stalo se centrem plantážníků v této oblasti.Uprostřed městečka stojí baptistický kostel a několik restaurací. Rozhodně stojí za návštěvu. Můžete si sem udělat třeba jednodenní výlet ze Santarému.

Parque Nacional da Amazonia
Tento obrovský park má za úkol ochraňovat deštný prales. Má rozlohu asi 9 950 km2. K návštěvě musíte dostat povolení v santarému a musí Vás doprovázet průvodce. V parku neexistuje žádná infrastruktura. Informujte se o detailech v kanceláři IBAMA.


© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy


AZ elektro

Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz