Dovolená Brazílie


Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky
  Brazílie - navigace  
zájezdy Brazílie Hotely a ubytování Brazílie
Last minute Brazílie Informace Brazílie
Víza Brazílie Fotogalerie Brazílie
Mapy a průvodce Brazílie Recenze hotelů Brazílie
Diskuze Brazílie Okružní plavby BrazílieBrazílie

 --> Chcete do země jet? --> Turistické lokality --> Pobytově zajímavé

Stát Rio de JaneiroStát Minas GeraisStát Sao PauloStát ParanáStát Santa CatarinaStát Rio Grande do SulStát GoiásStát Mato Grosso a Mato Grosso do SulStát BahiaStát SergipeStát AlagoasStát PernambucoStát ParaíbaStát Rio Grande do NorteStát CearáPiauíStát MaranhaoStát ParáStát ArnapáStát TocantinsStát Roraima a stát RondoniaStát Acre-->Stát AmazonieStát Espírito Santo
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

amazonský prales amazonský pralesStát Amazonas s rozlohou větší než 1,5 miliónů km2 je největším brazilským státem. Je ale velice řídce osídlen, žijí tu jen asi 2 milióny obyvatel.

V roce 1970 začaly první těžké stroje a 10 000 stavbařů razit cestu největším pralesem světa směrem k západu. Za šest let vznikla 5600 km dlouhá „dálnice“ Transamazonica, která spojila začátky splavných úseků na přítocích Amazonky. Pak následovaly další trasy: Belém – Brasília (2010 km). Santarém – Cuiabá (1780 km), Manaus – Porto Velho (870 km). Podél těchto kolonizačních os se šířila „civilizace“.

Brazílie řeka Rio Negro řeka Rio NegroRodinným farmám přidělil stát plochy kolem 100 ha a finanční dotace. Po vytěžení nebo spálení lesa se nejprve pěstuje kukuřice, kávovník a pak následují cukrová třtina, kakaovník, banány. Půda se brzy vyčerpává a kolonisté často nelegálně obsazují další území. Dnes jsou tu běžné i obrovské farmy skotu, využívají se naleziště vzácných i užitkových nerostů (97% brazilské těžby bauxitu, 77% cínu, 48% manganu).
Byly zde postaveny četné podniky zpracovatelského průmyslu, dokončeno několik velkých přehrad s elektrárnami a stavějí se další – celkem je tu vyhlédnuto 79 lokalit. Ekologické důsledky jsou však tragické. Prales rychle ustupuje, v minulých letech o 10-70 tisíc km2 ročně! Ještě na počátku století měl rozlohu 5 mil. km2, dnes je poloviční. S pralesem rychle mizí i původní indiánské obyvatelstvo, jedinečná fauna a rostlinná společenstva, rozvíjí se vodní eroze a vznikají chudé, neúrodné stepi.
Brazílie Brazílie

Manaus
Hlavním městem státu je Manaus, který leží na soutoku řek Rio Negro a Salimoes. Za soutokem má řeka již jen jeden název – Amazonka. Za hlavní tok bývá považována řeka Salimoes. Město založili Portugalci v roce 1669, stála tu pevnost. Měla obraňovat Portugalce před indiány a dalšími mocnostmi. Teprve koncem 19. století se město začalo rozrůstat a rozvíjet. Na vrcholu rozkvětu žili v Manausu elitní plantážníci, bankéři a obchodníci s gumou. Připlouvaly sem evropské lodě plné skvostných věcí, aby se vrátily naložené latexem. Okolo roku 1914 ale rozmach obchodu s gumou skončil a Manaus zaznamenal velký hospodářský úpadek. V roce 1850 se Manaus stalo hlavním městem provincie Amazonie.
indiánský kostel v Amazonii indiánský kostel v AmazoniiNejvětší rozvoj zažilo město v letech 1890 – 1920, ve kterých se tu rozvíjelo pěstování kaučukovníku a sběr kaučuku. K těžkým pracím byli využíváni místní indiáni jako velmi levná pracovní síla. Po roce 1920 nastal úpadek díky objevu syntetické výroby kaučuku z ropy.
Ekonomika byla oživena až roku 1960, kdy bylo město vyhlášeno zónou volného obchodu. Začaly se tu stavět silnice a továrny a nárůst turismu vedl k rychlému růstu populace. Za posledních 30 let vzrostla z původních 250 000 obyvatel na více než milión. Velká část centra byla renovována. V současnosti tu žije velký podíl původních obyvatel – míšenců a indiánů. Hlavním ekonomickým zdrojem oblasti je zemědělství a to pěstování kávy a tropických plodin, stavba říčních lodí a částečně i chemický průmysl.


Neznámější stavba města – budova opery – Theatro Amazonas byla postavena v období největšího rozmachu. V současnosti je nejnavštěvovanější budovou města. Některé materiály použité k výzdobě budovy jsou dovezeny z Evropy, některé jako např. dřevo jsou z brazilského pralesa. Budova je postavena ve stylu italské renesance.
Pěknými místy, odkud lze pozorovat místní obyvatele při práci jsou Porto Escadaria dos Remedios a Porto Flutuante. Stojí tu několik zajímavých prefabrikovaných budov, např. Alfandega nebo litinový Mercado Munucipal (městský trh), projektovaný v roce 1882 Adolfem Lisboou.
Museu do Homem do Norte je věnováno říčním lidem caboclos (míšenci bělochů a Indiánů). Mimo jiné jsou tu vystaveny indiánské zbraně.

Museu do Indio nabízí dobré výstavy zaměřené na indiánské kmeny žijící na horním toku Rio Negro. O muzeum se starají salesiánské ošetřovatelky. Je tu výstava keramiky, hudebních nástrojů, předmětů potřebných k lovu zvěže, k přípravě jídla a rybářské náčiní. Je tu také obchůdek ve kterém si můžete koupit některý z předmětů vyrobených Indiány.
Budete-li mít čas, nezapomeňte se jít podívat na Encontro das Aguas, což je místo, kde se inkoustově černé vody Rio Negro setkávají se žlutavým proudem Rio Salimoes.


Amazonie AmazonieAmazonie AmazonieNávrat rodiny domů Návrat rodiny domů

Zajímavé odkazy

Odkaz na NP v tomto státě

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy


Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz