Dovolená Brazílie


Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky
  Brazílie - navigace  
zájezdy Brazílie Hotely a ubytování Brazílie
Last minute Brazílie Informace Brazílie
Víza Brazílie Fotogalerie Brazílie
Mapy a průvodce Brazílie Recenze hotelů Brazílie
Diskuze Brazílie Okružní plavby BrazílieBrazílie

 --> Chcete se o zemi něco dozvědět? --> Kdo tu žije? - o lidech

Obecné informace-->NáboženstvíNárodnostiSociální uspořádáníCapoeira a tanec v Brazílii
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

V Brazílii převažuje křesťanství. Katolíci tvoří 85%, protestanti 11%, menší počty věřících registrují také církve ortodoxní, maronité a pravoslaví. Existuje zde malá komunita židovských věřících, dále jsou vyznávány afro-brazilské kulty, především v Bahia.


Afrobrazilské kulty
Brazílie Filozofií afro-brazilských kultů nejsou stejné základy jako v asijském a v evropském náboženství. Nehraje tu žádnou roli dva základní aspekty ďábel a bůh. Nejvíce snad Evropany šokuje kult Exú, který nazývají ďáblem. Exú zobrazuje podobu lidskou a zvířecí s penisem. Pro afričany představuje cestu mezi materialismem a spiritualismem. Je to posel mezi bohem a lidským stvořením. Vše spojené s penězi, láskou a ochranou ochraňuje Exú svým pozorným okem.

Kult Candomblé
Kult candomblé přivezli přistěhovalci z afrických zemí. Kult candomblé vyznávají především obyvatelé v regionu Bahia. V ostatních regionech má candomblé jiný název – v Riu se mu říká Macumba, v Amazonii a v Pará se nazývá Babassue, v Pernambucu a v Alagoasu se mu říká Batuque, v Maranhau se používá termín tambor.

V některých místech se můžete zúčastnit ceremonií spojených s kultem candomblé. V Salvadoru, v Casa Branca můžete prožít tento neopakovatelný zážitek spojený s prožitím večera plného ceremonií candomblé. Při těchto rituálech nosí ženy krajkové oblečení a blůzy a tančí velmi pomalu. Muži vybubnovávají africké rytmy na bubny. Pouze ženy tančí dokud nedosáhnou absolutního transu, který je vlastně cílem celého ceremoniálu. Muži mají za úkol podporovat ženy a doprovázet je na cestě k transu. Když ženy dosáhnou transu, celé se třesou.
Ráno se koná ceremoniál, při kterém se obětují zvířecí oběti. Odpoledne pak pokračuje ceremoniál věnovaný Exú.

Brazílie Ceremoniálu candomblé se můžete zúčastnit také v regionu Bahia ve městě Cachoeira. Většinou se tu konají v pátek nebo v sobotu večer. Je dobré se zúčastnit ceremoniálu s nějakým průvodcem, který vám dá veškeré důležité informace. Nesmíte si například obléknout pouze kraťasy a na místo, kde se ceremoniál koná, musíte přijít bez pokrývky hlavy. Dejte si pozor, ať neblokujete místo u vchodu a nepřekážíte tu.
Většinou je tu jeden človek, který vše organizuje. Muži sedí většinou na pravé straně, ženy na levé. Místa na sezení jsou velmi důležité, proto si ověřte, zda sedíte na správném místě. Někdy je při ceremoniálu malé občerstvení s jídlem a pitím. Může se ale stát, že nesmíte ochutnat jídlo, které vás bude lákat.

Každý účastník ceremoniálu má „orixá“ – bohů, který představuje ochranu života a vůbec zrození života. Každý „orixá“ má svoji charakteristiku, je rozdělen na mužské a ženské pohlaví, má i svou historii. Používají se také mušle, jejich pozice vám může něco říct o vaší minulosti a štěstí. Dalším důležitým bohem je Oxumaré, který představuje duha. 6 měsíců je Oxumaré mužské pohlaví a dalších 6 měsíců ženské pohlaví. Logunedé je syn dvou mužských pohlaví – oguna a oxosse. Většina těchto bohů jsou homosexuálové. Kult candomblé akceptuje a podporoje homosexualitu.
Aby si vyznavači candomblé udrželi zdraví a sílu přinášejí bohu Orixá jídlo. Každý bůh má své oblíbené oběti. Například bůh Iemanjá – bohyně moře miluje parfémy, bílé a modré květiny, rýži a pečenou rybu. Největší bůh Oxalá, vlastník slunce, jí vařenou kukuřici.
Oxúm, bůh čerstvé vody a vodopádů je proslaven svou marností. Miluje náušnice, řetízky, náramky, šampaňské a med.

Kult Umbanda a Quimbanda
Umbanda je bílá magie, jakýsi mix candomblé a spiritualismu. Prezentuje formu národního brazilského náboženství. Umbanda je méně organizovaná než candomblé.
Quimbanda je součástí náboženství Umbanda. Je to černá magie. Rituály jsou spojeny se spoustou krve, zvířecích obětí a ošklivých skutků. Vyznávání Quimbandy je ilegální, stejně jako její ceremoniály.

Kardecismus
V 19. století představil francouzský spirituální mistr Allan Kardec brazilským bělochům nové náboženství. Kardecovi myšlenky následuje v současnosti velké množství brazilců. Kardecismus hlásá reinkarnaci, salonní seance a mluvení s mrtvými.


© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy
Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz