Dovolená Bulharsko


Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky
  Bulharsko - navigace  
zájezdy Bulharsko Hotely a ubytování Bulharsko
Last minute Bulharsko Informace Bulharsko
Víza Bulharsko Fotogalerie Bulharsko
Mapy a průvodce Bulharsko Recenze hotelů Bulharsko
Diskuze Bulharsko  Bulharsko

 --> Chcete se o zemi něco dozvědět? --> Kdo tu žije? - o lidech

Obecné informaceNáboženstvíNárodnosti-->Další zajímavosti
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Životní podmínky a duše bulharského národa je nejlépe vyobrazena v lidové tvorbě. Lidová tvorba se projevuje poezií, písněmi, lidovými slavnostmi i tradičními kroji a dalšími uměleckými výrobky.
I když byl národ velice christianizován, je patrné, že u lidu byly hluboce zakořeněny pohanské zvyky, pohádky a báje. Často se mluví o víře v horské víly , zlé víly brodů, zlé duchy a podobně. Zachovaly se zde i různé pověry. Léčení provozovali čarodějnice a čarodějové. Všechny znaky pohanských tradic se dochovaly v maškarních průvodech (kukeri), oslavách vína nebo tradičních oslavách plodnosti a přírodních sil. Na jaře se konalo více obřadů pro zajištění úrody. Jedním dodnes dochovaným a oblíbeným svátkem je den sv. Jiří. V období sucha chodila skupinka dívek od stavení ke stavení a vodila s sebou jednu dívku ověnčenou zelení (tzv. dodolu či peperudu), již hospodáři polévali vodou, dívky zpívaly a přivolávaly déšť. Obdobné průvody děvčat se také konaly na Lazarovu sobotu (týden před Květnou nedělí). Dalším zajímavým zvykem je březnové vyměňování figurek z červené a bílé příze – takzvaných marteniček.

Hudba a tanec
Nejvíce se lidová tvorba projevuje v hudbě a tanci. Národní písně. znějí velice monotónně. Základní nápěvy jsou asi jenom čtyři. Objevují se písně obřadní, které souvisejí s přírodními jevy, bytové, jež se týkají každodenního života, milostné, svatební, avšak i historické hajdukové. Hajdukové písně připomínají různé povstalce a odvážné bojovníky proti Turkům. Každá vesnice měla své zpěváky, kteří dále komponovali nové a nové nápěvy. Písně skládaly většinou ženy a předávaly se v období přástek. Samozřejmě se k písním hrál hudební doprovod. Těmi nejhlavnějšími a nejpoužívanějšími hudebními nástroji jsou gajda (dudy), kaval (píšťala) gusle (housličky) a buben. Rytmus bulharských tanců je poměrně dosti složitý a vyžaduje náročné pohyby těla, které jsou vlastní jižním temperamentům. Tradičními tanci jsou choro a račenica.
Choro je tradiční kolový tanec, který můžete vidět tančit v různých obměnách i pod různými jmény. Na vesnici se nesmi vynechat při žádné oslavě, v turistických letoviscích nemůže chybět zase v žádné restauraci s folklórním programem. Má většinou dost komplikovaný rytmus. Předtanečníci jsou v krokových variacích schopni neobyčejně improvizovat.

Lidový kroj
Nejdokonalejším projevem lidové tvořivosti je lidový kroj. Bulharské kroje vznikly většinou v 15. století a najdeme v nich nejcharakterističtější výtvarné znaky předávané z generace na generaci i konkrétní životní podmínky jednotlivých krajů. Jelikož se Bulhaři stýkali během své historie s mnoha kulturami, v krojích nenajdeme jen znaky slovanských národů, ale i specifickou podobu těch kterých kultur. Původní mužský lidový oděv na severozápadě země se skládal z bílého kroje, těsných kalhot a krátkého kabátu. Východní Bulhaři nosí naopak kalhoty široké (poturi).
Celkovým dojmem na nás kroj působí temně. Mužský kroj doplňuje homolovitá nebo plochá beranice (kalpak), široký barevný pás z tkaniny a pantofle z vepřové kůže. Ženské kroje se podle hlavních částí oděvu rozdělují do tří skupin. První se vyznačuje dlouhou černou sukní se širokým okrouhlým výstřihem (tzv. sukman), která je typická pro jižní kraje. Druhou skupinu tvoří dlouhé černé, zelené nebo modré šaty se zapínáním vpředu (tzv. saja). Třetí typ je charakterizován dvěma zástěrami a krátkou šněrovačkou. Tento oděv uvidíte na severu Bulharska. Zatímco v této části země také převládají geometrické ornamenty a motivy ptáků, pro severozápadní Bulharky jsou potom typické rostlinné motivy. Jednotlivé části pohořích se také od sebe liší dívčími kroji. Dívka z Rodop bude mít šaty bez rukávů, ve výstřihu stříbrnou výšivku, červenou kostkovanou zástěru pod širokým červeným pásem a pestrobarevný šátek na hlavě. V Dobrudži se setkáte s dlouhými červenými šaty se dvěma tmavými pruhy dole, dlouhými bílými rukávy a pruhovanou zástěrou v odstínu do zelena. Jako doplňky slouží všem ženským krojům čelenky, náhrdelníky z mincí a kulaté spony.


Průvodci a mapy


Bulharsko...
Bulharsko
70 Kč

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy
Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz