Dovolená Srí Lanka


Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky
  Srí Lanka - navigace  
zájezdy Srí Lanka Hotely a ubytování Srí Lanka
Last minute Srí Lanka Informace Srí Lanka
Víza Srí Lanka Fotogalerie Srí Lanka
Mapy a průvodce Srí Lanka Recenze hotelů Srí Lanka
Diskuze Srí Lanka  Srí Lanka

 --> Chcete do země jet? --> Turistické lokality --> Historicky zajímavé

ColomboGalleKandy a okolíDambulla a SigiriyaPolonnaruwaAnuradhapura, Mihintale a okolí-->Od Matary k Kataragamě
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Matara MataraMatara
Město Matara má populaci kolem 40 000 obyvatel a je osmým největším městem na Srí Lance. Najdete tu dvě krásné holandské pevnosti, větší z nich je postavena na pohoří u města a tvoří tak oázu klidu v rušném městě. Menší pevnost z roku 1763 –Start Fort má velmi zajímavou a neobvyklou vstupní bránu. Je postavená asi 350 m od hlavní brány. V současnosti v ní najdete Museum of Ancient Paintings – sbírka obsahuje starověké malby. Kousek odtud se nachází továrna na výrobu bubnů, které se pak prodávají do chrámů a bubnových škol. Budova továrny má oranžovou barvu.
Několik kilometrů od města směrem na Colombo stojí klidná vesnička Polhena, která je zajímavá díky dech beroucím korálovým útesům.

Matara MataraPo cestě z Matary do Tangally se můžete zastavit na několika místech a navštívit chrám nebo kostel a nechat na sebe dýchnout tajemný dech historie.
Weherehena Temple má podobu uměle vytvořené jeskyně a zdobí přes 200 obrázků zobrazující život Buddhy a socha s jeho podobiznou. Při úplňku v listopadu sem míří procesí tisíce poutníků, aby tu oslavili výročí objevení tohoto místa. Každoročně se tu schází tanečníci, hráči na bubínky a sloni z okolních vesnic.
Dondra se nachází 6 km jihovýchodně od Matary. Je nejjižnějším místem Srí Lanky. Můžete zde podniknout příjemnou procházku až k majáku, který varoval blížící se lodě nebo si tu prohlédnout korálový útes při šnorchlování.
Chrám Wewurukannala Vihara se skládá ze tří částí. Nejstarší část je stará 250 let. Největší a nejnovější část ochraňuje obsáhlou sbírku pestrobarevně zabarvených soch Buddhy v životní velikosti zobrazující celý jeho život – od narození až po opuštění své rodiny a dosažení nirvány. Jsou tu také sochy zobrazující ďábly, netvory, Veddahy, stoupence a žáky a 24. Buddhovy reinkarnace. Jsou tu stovky maleb, na kterých můžete vidět obrazy ze života Buddhy a tresty za hříchy v tomto životě. Sedící socha vytvořená roku 1960 je vysoká jako osmiposchoďový dům. Můžete vyjít do ramene sochy a rozhlédnout se po okolí.
Stěny zadních budov jsou ozdobeny typickými malbami zobrazující Buddhův život. V další budově jsou uloženy zajímavé hodiny, které vyrobil před 65 lety vězeň.

Matara MataraMawella
Přímo na pobřeží naleznete jeskyni Ho-o-maniya, ve které jsou dodnes dochovány přírodní kamna vytesané ve skále ve výšce 23 m.

Tangala patří mezi jedno z nejpříjemnějších míst na pobřeží obzvláště pro ty, kteří si chtějí odpočinout a vystavit se slunečním paprskům na písečné pláži. Tangala leží v zátoce, která je lemována plážemi – jistě se vám zalíbí pláž s bílým pískem - Medaketiya beach. Někdy jsou ale vysoké vlny, což přináší nebezpečí. Toto místo je rájem pro milovníky potápění a šnorchlování. Najdete tu spoustu obchůdků, restaurací a hotelů.

Skalní chrám Mulkirigala se ukrývá 16 km severně od Tangaly. Schody vás dovedou až k umělé jeskyni uprostřed skály, ve které jsou uloženy malby a sochy zobrazující život Buddhy. Bosi pak můžete pokračovat do dagoby, která se tyčí na nejvyšším visutém skalním bodu. Nedaleko odtud leží budhistická škola pro mladé mnichy. Britští důstojníci objevili roku 1826 v místní knihovně rukopisy, které slouží jako základy při překladu Mahavamsa ze skriptů Pali. Vstupné je 100 Rs.

Srí Lanka - Kataragama Hambantota stojí za zmínku proto, že zde žije převážně muslimská komunita kmene Malayú. Mluví především jazykem Maly a Tamil a také Sinhálštinou. Dodnes se tu zpracovává sůl, získaná zastaralým procesem vypařování ze solných pánví. Po cestě můžete kdekoli zastavit a navštívit jeden ze stánků. Ke koupi tu zajisté bude domácí med, tvaroh a sirup a jiné pochoutky.

Kirinda je malá vesnička u pobřeží moře, u něhož se rozkládá krásná, romantická písčitá pláž. U cesty stojí malá budhistická modlitebna vytesaná z kamene.
Kiranda sloužila jako základní tábor pro expedici známého spisovatele Arthura C. Clarka, která měla za úkol prozkoumat vrak lodi. U cesty stojí malá budhistická modlitebna vytesaná z kamene.

Wirawila Tank – nádrž poskytuje útočiště mnoha druhům ptáků. Nejlepším časem pro jejich pozorování je časné ráno. Pozorovat tu také lze krokodýli, opice a slony.

Odhaduje se, že umělá vodní nádrž v Tisse – Tissawewa – pochází až ze 3. století před naším letopočtem a byla útočištěm tisícům ptáků. V této oblasti lze objevit několik starověkých dagob. U cesty stojí malá budhistická modlitebna vytesaná z kamene.

Kataragama
15 km severně od Tissy (Tissamaharama) se nachází nejdůležitější náboženské poutní místo na Srí Lance malé městečko Kataragama. Je posvátným místem jako pro budhisty, tak i pro muslimy a hinduisty, kteří se tu setkávají po celý rok. Nejvýznamnější památkou je svatyně Kataragama Seviyo – Skanda, která prý pochází až 2. století před naším letopočetem. Budhistická dagoba Kirevehera se datuje na 1.století před naším letopočtem. Kataragama Seviyo je místní dvanáctiruký hinduistický bůh lásky a války.
Nejdůležitější svatyní je ale Maha Devala, která skrývá obraz boha Skandy se šesti obličeji a 12 rukami, který je zde totožný s místním bohem Hakaragama Deviyo. Vyznavači všech třech náboženství sem přichází, aby se tu modlili a přinášeli oběti. Modlitby se konají třikrát denně, a to ve 4.30, 10.30 a 17.30 hod. Můžete tu navštívit maličké muzeum, ve kterém najdete model města a několik zobrazení hinduistických bohů.
Největší festival se tu koná v červenci a srpnu – Hindu Katargama Festival, na nějž přichází tisíce poutníků a návštěvníků.

Kataragama KataragamaKataragama KataragamaKataragama Kataragama

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy


Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz