Dovolená Srí Lanka


Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky


  Srí Lanka - navigace  
zájezdy Srí Lanka Hotely a ubytování Srí Lanka
Last minute Srí Lanka Informace Srí Lanka
Víza Srí Lanka Fotogalerie Srí Lanka
Mapy a průvodce Srí Lanka Recenze hotelů Srí Lanka
Diskuze Srí Lanka  Srí Lanka

 --> Chcete do země jet? --> Turistické lokality

Historicky zajímavéPřírodně zajímavéSportovně zajímavéPobytově zajímavéSeznam památek UNESCO-->Návrh okružních tras
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Zde je uveden návrh některých okruhů, které můžete podniknout na Srí Lance. Je v nich zahrnuta návštěva těch nejzajímavějších míst a památek na ostrově.
Z Colomba do Anuradhapury, Sigirye, Polonnaruwy a Kandy (trasa č. 1)
(6 -7 dní)

Cesta autem z Colomba vás dovede přímo do srdce „Kulturního trojúhelníku“. Pokud si na začátku můžete dovolit den navíc, můžete se zastavit u ruiny starověkého království Yapahuwa (severně od Kuranegala) nebo v Dambulle (severně od Kandy). Další možností je jet vlakem do Anuradhapury a autobusem navštívit některá z míst a cestu zakončit v Kandy.

1. den
Asi za 6 hodin jízdy z Colomba se dostanete do Anuradhapury, jednoho z nejdůležitějších měst Srí Lanky. Vyjedete-li časně, budete mít odpoledne dostatek času zajet si 11 km a navštívit Mihintale (buddhistický misionář Mahinda, syn císaře Asoka, se zde setkal králem Srí Lanky), a také Anuradhapurské muzeum. V obou městech, Anuradhapuře i Mihintale, kde je výborný hotel Rest house, najdete pohodlné ubytování.

2. den
V průběhu dne můžete v klidu navštívit město Anuradhapura, ve kterém najdete mnohé posvátné buddhistické svatyně, posvátný strom Bo a další slavné buddhistické stavby. Druhou noc můžete strávit v Anuradhapuře nebo 50 kilometrů jižně ve městech Habarana nebo Sigiriya.

3. den
Sigiriya – velkolepý kamenný palác Sigiriya je tichý, prázdný, chladný a nejvíc okouzlující je brzy ráno, ale může vás zlákat také v pozdním odpoledním slunci se vystoupit vzhůru ještě polovinu cesty a vyfotografovat si slavné fresky. Potom se vrátíte do Habarany nebo budete pokračovat k hotelu v Minneriya-Giritale, ke kterému se snadno dostanete (13 km).

4. den
Polonnaruwa – druhé starověké město je místem pozoruhodných buddhistických soch a ohromného jezera uměle vytvořeného králem ve 13. století. Pokud opustíte Polonnaruwu po poledni, můžete se dostat do Kandy ještě týž den. Nejrychlejší cesta vede oblast projektu Mahaweli Ganga do Mahiyangany a dále stoupá do Centrální vysočiny.

5.-6. den
Kandy, kdysi hlavní město království Kandy, je atraktivní malé město. Známé díky Chrámu buddhova zubu a velké Perahera (průvod) každý červenec/srpen, což je skvělý základ pro další výlet do centrální vysočiny. Hned vedle jsou kandyjské chrámy, řemeslné vesnice, botanické zahrady v Peradeniya, zde je vždy šance vidět slony překračující řeku na západ. Slony můažete vidět také ve sloním sirotčinci v Pinnawele. Cesta zpátky do Colomba trvá asi 4 hodiny.


Kandy, Dambulla, Sigiriya, Anuradhapura, Mihintale a Polonnaruwa (trasa č. 2)

(6 dní)

1. den
Jet časným ranním vlakem z Colomba do Kandy poskytuje nádhernou relaxaci a je to vyhlídková cesta, kterou se dostanete k bráně „Kulturního trojúhelníku“. Pronajměte si auto a jeďte na sever, zastavte se v zahradách koření, na místech blízko Matale a Dambulla a v Sigiriyi. Přespěte v Sigiriyi.

2. – 5. den
Pokračujte do Anuradhapury, Mihintale a Polonnaruwy, potom se vraťte do Kandy (viz Trasa 1).

6. den
Z Kandy pokračujte odpoledne do Kolomba rychlým IC vlakem.

Z Kandy do Hattonu, Adamova hora, Nuwara Eliya (trasa č. 3)

(4 dny)

Kandy je severozápadní brána na čajové pláně centrální vysočiny a do nejvyšších hor Srí Lanky. Ačkoliv Adamova hora není nejvyšší, je to nejoblíbenější z posvátných vrcholů Srí Lanky. Oblíbené je šplhat na horu v noci (kolem 3h), příjezd pod horu těsně po soumraku. Jedna cesta začíná blízko Hattonu, asi 4 hodiny jízdy od Kandy.

1. den
Pokud máte v plánu vystoupat na Adamův vrchol, můžete odjet z Kandy po obědě, jet přes krásnou Ginigathenskou soutěsku do Hattonu, obklopeni čajovými pláněmi, a dále pokračovat do Dalhousie, kde začíná noční procházka. Přestože Hatton nabízí spoustu míst, kde se můžete zastavit, pokud nechcete navštívit Adamův vrchol, je lepší vyjet z Kandy ráno a udělat si vyhlídkový výlet do Nuwary Eliya.

2. – 3. den
Nuwara Eliya – toto atraktivní kopcovité letovisko nabízí spoustu příležitostí k relaxaci, například lehké procházky, golfový kurz nebo návštěva Hakgalských botanických zahrad, které jsou dobře udržované a velmi rozmanité.

4. den
Cesta zpátky z Nuwara Eliya do Kandy vede skrz krásnou kopcovitou scenérii čajových plání a mírný horský les, můžete navštívit čajovou továrnu a zastavit se u některých vodopádů po cestě. Další možností je mířit na Haputale a Hortonské pláně (viz trasa 4).


Z Kandy do Nuwara Eliya, Badulla, Ella, Haputale a Hortonské pláně (trasa č. 4)
Srí Lanka - Rafting
(3-4 dny)

1. den
Přímá cesta do Nuwary Eliya, od svěží nížinaté vegetace kolem Kandy až po ostrý čerstvý vzduch v čajových pláních obklopujících Nuwara Eliya. Po čtyř hodinové cestě přijedete do Nuwary Eliya, která nabízí široké rozmezí ubytování od malých domků pro hosty po Grand Hotely koloniálního stylu.

2. den
Badulla a Ella jsou dvě nejromantičtější místa Srí lanky. Badulla je malý kopec, nedaleko se nachází Vodopád Dunhinda, je asi 3 hodiny cesty z Nuwara Eliy, a cestou můžete navštívit Hakgalské Botanické zahrady. Po obědě můžete jet zpátky do Elly, kde strávit druhou noc v jednom ze Srílanských hotelů oblíbených pro líbánky (nutno noc zamluvit předem).

3. den
Z Elly je to kousek cesty dolů doHaputaly, další malé město s impozantním výhledem na pláně na jihozápadě. Můžete pokračovat nahoru do Ohiya přes Beragala k Hortonským pláním. Přestože jsou pláně pochmurné a osamělé, jsou oblíbené i pro denní cestování, i pro přenocování.

4. den
Cesta zpět do Nuwara Eliyi sleduje větrnou cestu a míjí Totapolský štít táhnoucí se přes Pattipolu a Ambewelu. Jako alternativní cestou můžete pokračovat do Ruhunu-Yala Národního Parku (trasa 5) nebo Ratnapury a Sinharaji (trasa 6).

Z Nuwara Eliye do Yaly, jižní pobřeží, a Colomba (trasa č. 5)

(6 – 10 dní)

Toto je delší výlet nabízející vzrušující sérii nejrozmanitější krajiny Srí Lanky. Poté co projedete nejvyšší oblast centrální vysočiny, začnete klesat až do horké jihovýchodní nížiny a k Yallskému Národnímu Parku (ověřte si, zda je otevřený), a potom po jižním pobřeží do Colomba.

1. den
Pokud z Nuwara Eliyi vyjedete brzo ráno, máte šanci dostat se do Elly v poledne. Po přestávce můžete jet horskou cestou dolů do nížiny ve Wellawaya a na okraji Ruhunu-B>Yalského Národního Parku do Tissamaharamy. Další možností je jet dvoudenní trasu centrální vysočinou (Trasa 3 a 4).

2. den
Tissamaharama je přírodní úpatí, ze kterého můžete prozkoumat Ruhunu-Yalský Národní Park a pozoruhodnou svatyni města Kataragama.

3. den
Cesta podél pobřeží vás provede skrz Hambantotu, je obklopená pozoruhodnými třpytivými bílými solnými pláněmi, oblast pro ptačí pohled. Pokud pojedete na západ skrz suchou zónu, uvidíte oblast nápadných a sotva pokrytých pláží, zde je několik míst, kde je možno zastavit – Tangalla, Dikwella, Matara, Weligama nebo Galle. Do Gally se můžete dostat pohodlně za jeden den, nebo můžete cestou zastavit a prodloužit si ji na 3 až 4 dny.

4. den
Galle< – prozkoumání pevnosti města vám poskytne mnohé k vidění a příjemně relaxací strávíte den.

5. den
Po pobřežní cestě můžete projet několik letovisek na pláži a zastavit se u výrobce masek v Ambalangodě, rozptýlit se ve vnitrozemí v malé vesničce jako Baddegama blízko Hikkaduwy, nebo navštívit želví líheň nebo zahradu Brief nedaleko Bentoty.

6. den
Po relaxaci na pláži a prozkoumání části vnitrozemí můžete jet krátkou cestou skrz Mount Laviniu do Colomba.


Do centrální vysočiny přes Sinharaju a Ratnapuru (trasa č. 6)
sloní sirotčinec sloní sirotčinec(7 dní)

Z Colomba nebo z jiného pobřežního letoviska na jihozápadě se snadno dostanete do vnitrozemí, kde si můžete prohlédnout jednu z nejlepších lesních rezervací Srí Lanky a skvost Jižní Asie, potom se teprve vydáte do chladného vnitrozemí centrální vysočiny.

1. den
Sinharajská rezervace je přístupná pomocí jeepu ze kteréhokoliv oblíbeného letoviska na jihozápadě, přes Kalawanu nebo Rakwanu. Je zde možnost zdržet se dva dny, abyste měli více času rezervaci si prohlédnout (ubytování základní).

2. den
Prohlídka Singaraji – druhou noc můžete bud strávit v Singaraji nebo jet do Ratnapury, asi 40 km od vstupu do parku.

3. den
Ratnapura, „město klenotů“, je světově známé díky svým drahokamům a polodrahokamům. Na mnoha místech zde můžete obdivovat nádherné drahokamy, nebo si nějaký můžete zakoupit – podle vašeho posouzení. Po ránu stráveném v Ratnapuře se můžete dát velmi atraktivní cestou, která lemuje jižní okraj centrální vysočiny až k Belihuloya, se záviděníhodným domem Rest House a navíc s vodopádem na řece.

4. den
Pokud budete pokračovat po stejné cestě, dostanete se za půl dne z vlhkých nížin k čajovým pláním a čerstvému vzduchu centrální vysočiny. Haputale a Ella nabízejí jednak jedinečné výhledy po cestě a také možnost osvěžení, a Nuwara Elyia nabízí pohodlné přespání.

5. den
Několik alternativních cest vedoucích do Kandy. Pokud si vyberete tu nejkratší, budete mít odpoledne více času na prohlídku vlastního města, na návštěvu některých náboženských a historických míst, jako například Chrám Buddhova zubu.

6. den
Ráno navštívíte sloní sirotčinec v Pinnawele a potom vám zbyde čas buď na návštěvu starodávných míst na západě města, Peradenijskou botanickou zahradu, nebo Natturampotskou řemeslnou vesnici na východě a v nedalekém chrámu můžete vidět příklad Kandyjských fresek.

7. den
Ráno strávíte v Kandy a potom se můžete vrátit do Colomba nebo navštívit přímořské letovisko, ze kterého jste vyjížděli.© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy
Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz