Dovolená Srí Lanka


Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky


  Srí Lanka - navigace  
zájezdy Srí Lanka Hotely a ubytování Srí Lanka
Last minute Srí Lanka Informace Srí Lanka
Víza Srí Lanka Fotogalerie Srí Lanka
Mapy a průvodce Srí Lanka Recenze hotelů Srí Lanka
Diskuze Srí Lanka  Srí Lanka

 --> Chcete se o zemi něco dozvědět? --> Kdo tu žije? - o lidech

Obecné informaceNáboženstvíNárodnosti-->Další zajímavostiSociální uspořádání
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Umělé nádrže
Na Srí Lance bylo vybudováno poměrně hodně umělých vodních nádrží a proto má ostrov dostatek vody i v období sucha. Většina z nádrží je stará kolem 2000 let a vlastně všechny jsou starší 1000 let. Ještě v dnešní době by bylo vybudování takovéto umělé nádrže významným inženýrským projektem. Na svou dobu jsou dokonalé a fantastické.
Byli vybudovány na popud tamních velkých králů Cejlonu za účelem získání dostatku vody pro pěstování rýže, obzvláště ve velmi suchých severních oblastech ostrova. Jsou připomínkou na sílu a schopnosti velkých starověkých měst, jejichž sláva dnes zarůstá v pralese a umělé nádrže se staly součástí přírody.
Největšími staviteli monumentálních budov a rozlehlých vodních nádrží byli králové Mahasena – 276-303 let n. l. a Dhatusena – 457 – 77 let n. l. Dhatusena zemřel v rukou svého syna Kasyapa, architekta města Sigiriya.

Tanec
Tanec vůbec je na Srí Lance důležitým prvkem obyčejného života. Mají původ v Indii, ale získaly „domácí“ podobu. Přestože tato silná tradice na Srí Lance již slábne, stále ještě ji udržuje skupina učitelů a žáků. Jsou tu tři hlavní školy: kandyjská, kolam (divadelní hra v maskách) a ďábelského tance.

Tanec Démonů vznikl z potřeby venkovských lidí uklidnit zlomyslné přírodní síly a najít požehnání dobrých duchů, když potřebovali zahnat zlé duchy, např. vyléčit nemoci. Je to podoba rituálního tance plná dramatu a duchovních čarodějů a s oltářem. S přicházejícím večerem je kruhová aréna osvětlená pochodněmi a tanečníci v maskách bubnují na buben a skandují. Během zaříkávacího rituálu, který trvá celou noc, duchovní vypudí z nemocného zlé síly. S utrpením je spojeno 18 démonů, každý je představován rozdílnou hrůzostrašnou maskou a ačkoliv je v celém představení určitá část respektu a komičnosti, diváci občas pociťují úlevu. Tyto tance mají vážný účel, a proto nejsou považovány za představení.
Ďábelský tanec má mnoho podob, například sanni yakku – tanec za účelem vyhnání démona nemocí. Tanec kohomba kankariya má zajistit blahobyt a tanec bali je tanec ve prospěch nebeských bytostí.

Tanec Kolam má původy v lidovém divadle. Divadlo v maskách se rozděluje na čtyři druhy lidového divadla: kolam, sokari, nadagam a pasu. Právě tanec Kolam je nejznámější, má mnoho podob. Slovo kolam znamená kostým nebo přestrojení.
Asi nejznámější je tento příběh: Příběh vypráví o královně, která ač čekala dítě, velmi toužila vidět tanec v maskách. Vyřešili to s pomocí tesaře bůžků, Visvakarma, který vymyslel tance.
Tanec Kolam vypráví příběhy a plně využívá různé nádherné masky (často obřích rozměrů) reprezentující představy charakteru pohádek vypravěče, buddhistických Jatakas, bohů a démonů, stejně tak velmi známých členů královského dvora a mnoho pozemských postav z běžného života.
Také zvířata (lvi, medvědi) vystupují jako hravé postavy. Tato forma lidového tance se v některých prvcích podobá mnohem vážnějšímu tanci démonů – vždy se hraje přes noc a v podobném kruhovém jevišti osvětleném pochodněmi (původně byl Kolam předváděn po několik nocí během novoročních festivalů). Navzdory vážnosti tématu nebo morálnímu podtextu je uváděna i trocha kreslených komických postaviček pro odlehčení. Chytré hraní si se slovy může být oceněno skutečně pouze obyvateli Srí Lanky.

Kandyjský tanec
V současnosti se považuje tento tanec za národní. Nejvíce byl oblíben v době kandyjských králů. Existují čtyři druhy tohoto tance: pantheru, naiyaki, udekki a ves, dále pak existuje 18 tanců vannama. Námětem tohoto tance bývá často epos Rámájana, hlavně Rámův útok na Lanku při záchraně Síty. Tento tanec se stal součástí velkolepého svátky Kandy Esala Perahera. Úborem tanečníka bývá kus oděvu připomínající širokou sukni. Má mnoho šperků ze slonoviny a ze stříbra, kolem paží má náramky z tepaného stříbra. Tanec provází mistrné akrobatické kousky. Tanec doprovází bubeník, určující tempo složitými rytmy.


Průvodci a mapy


Svět...
Svět na dosah - za magickou krásou exotických zemí
224 Kč

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy
AZ elektroPartnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz