Dovolená Dominikánská republika


Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky
  Dominikánská republika - navigace  
zájezdy Dominikánská republika Hotely a ubytování Dominikánská republika
Last minute Dominikánská republika Informace Dominikánská republika
Víza Dominikánská republika Fotogalerie Dominikánská republika
Mapy a průvodce Dominikánská republika Recenze hotelů Dominikánská republika
Diskuze Dominikánská republika Okružní plavby Dominikánská republikaDominikánská republika

 --> Chcete do země jet? --> Na co si tam dát pozor, jak se tam chovat? --> Nemoci, nebezpečná zvířata

-->Které nemoci kde?Nebezpečná zvířataNebezpečné rostliny
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Opatrnost je nutná především u vody. Používejte raději vodu balenou. V hotelu nepijte vodu z kohoutku, ta není vhodná ani na vyčištění zubů.
Lahvová voda je všude k dostání a není příliš drahá. Používejte jí na pití, omývání jídla a čištění zubů. I čaj, káva a ostatní horké nápoje by měly být připravovány z vod balených.
Led v nápojích ve většině restaurací je nezávadný. Pokud se stravujete v levnějších podnicích, požádejte o nápoje bez ledu. Nápoje v lahvích nebo plechovkách jsou nezávadné.

Cestovní průjem: jídlo v cizích zemích obsahuje jiné bakterie, než ty, na které je váš organismus zvyklý – zárodky, s nimiž vaše imunita nemusí být schopna bojovat. Pokud okamžitě začnete jíst místní jídlo s vysokou koncentrací těchto bakterií, váš imunitní systém bude oslaben a může se vám udělat nevolno. Cestující v méně civilizovaných zemích popisovali tuto nemoc jako dvakrát horší než obvyklý průjem.
Obvyklá je velmi řídká stolice 4–5x denně. Dalšími symptomy jsou křeče v břiše, nevolnost, horečka, malátnost a zrychlený tep. Tato choroba se obvykle projevuje během prvního týdne pobytu, ale může se opakovat a zaútočit kdykoliv. Obvykle trvá 3-4 dny. Epidemiologové nedoporučují brát preventivní léky, neboť ve skutečnosti tento postup může usnadnit cestu zárodkům do vašeho těla. První týden po příjezdu do Dominikánské republiky buďte extrémně opatrní, vyhýbejte se mastným a příliš kořeněným jídlům, nepřetěžujte se a nepijte příliš alkoholických nápojů, nebo kávy. Pokud přesto ulehnete s touto chorobou, nemusíte užívat žádné léky. Odpočívejte, pečlivě doplňujte tekutiny pitím minerální vody. Vhodným nápojem na rozbolavělý žaludek je ovocný džus s medem a špetkou soli nebo balená voda se 1/4 lžičky jedlé sody. Vhodný je i slabý neslazený čaj. Vyhýbejte se mléčným produktům, první den jezte pouze suchary, ve dnech následujících, pokud vám ovšem bude lépe, jezte jídla netučná a málo kořeněná.

Choroby z horka: jen méně obvyklé než cestovní průjem jsou choroby vyvolané velkým horkem a dehydratací. Jsou mnohem nebezpečnější, neboť se prokazují menším množstvím symptomů.
Pokud vykonáváte v horku, na které nejste zvyklí, příliš velkou aktivitu, nebo nedoplňujete tekutiny, můžete trpět závratěmi, slabostí, bolestí hlavy a zvracením. Pokud se vystavujete přílišnému horku, mohou se u vás projevit i křeče a kóma. Chránit se můžete pitím dostatečného množství tekutin. Nepijte pouze pokud máte žízeň, zvykněte si pít častěji po menších přísunech vody, bez ohledu na vlastní žízeň. Pozor na alkohol, kávu a hodně slazený čaj, tím žízeň nezaženete, naopak jsou součástí problémů. Pijte raději čistou vodu, džusy a nealkoholické nápoje a klidně si dejte jedno pivo k dobrému obědu. Je dobré jíst slaná jídla, protože sůl obsahuje minerální látky, které ztrácíte pocením. V případě výše jmenovaných obtíží se okamžitě snažte snížit teplotu postižené osoby. Vhodný je klid ve stínu, omývání postiženého studenou vodou. V akutních případech neprodleně vyhledejte lékařskou pomoc.

Plísňové infekce: v horkém klimatu se většinou projevují plísňové infekce ve vlasech, mezi prsty na nohou, v tříslech a občas na těle. Můžete se také nakazit tzv. nemocí kroužkového červa – což ve skutečnosti není parazitní choroba, nýbrž plísňová infekce, přenášená infikovanými zvířaty a nebo na vlhkých podlahách, sprch a koupelen. Lze ji léčit pouze medicinálně, pomáhá většina sprejů a zásypů.

Dengue horečka: projevuje se rychlým nástupem vysokých horeček, bolestí hlavy, bolestí ve svalech a kloubech; také se může přidat nevolnost a zvracení a během tří až pěti dnů po vypuknutí choroby se objevuje vyrážka, která se z trupu šíří na ruce, nohy a obličej. Je také možné nakazit se klinickou Dengue (slabší verzí) a také Dengue hemorrhagickou (krevní) horečkou, která je velmi vážnou a často smrtelnou chorobou. Dengue je šířena moskyty. Nejriskantnější období je při deštivých dnech, během několika hodin po východu slunce a před setměním. Existují čtyři odlišné typy viru Dengue, ale neexistují žádné účinné léky, které by s touto chorobou byly schopny bojovat. Tělo si musí vytvořit vlastní protilátky a poprat se s chorobou samo.

Úplavice: existují dva základní typy úplavice. První typ charakterizuje řídká stolice obsahující krev a typ druhý řídká stolice se směsí hlenu. K určení správného typu je třeba provést rozbor stolice. Virová úplavice (typ první) je krátká, rychlá a málokdy nebezpečná. Přichází náhle a je doprovázena horečkou, nevolností a křečemi. Léčí se stejnými metodami jako cestovní průjem, v nutných případech mohou být podána antibiotika. Amébní úplavice (typ druhý) je vyvolávána amébními parazity a je mnohem nebezpečnější. Rozvíjí se pomalu a pokud není léčena může způsobit nenávratné následky. V každém případě se nechejte prohlédnout lékařem a předepsat si léky.

Hepatitida:
Hepatitida typu A je známá jako infekční žloutenka a dá se jí předejít očkováním. Šíří se kontaminovaným jídlem. Příznaky jsou horečka, zimnice, bolest hlavy, vyčerpání, pocit slabosti a neurčené bolesti. Posléze se přidává ztráta chuti k jídlu, nevolnost, zvracení, bolesti v břiše, tmavá moč a zežloutnutí kůže. Bělmo očí může také zežloutnout. Měli byste okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.
Hepatitida typu B je známá jako sérová hepatitida a šíří se při kontaktu s infikovanou krví, krevními produkty nebo tělesnými tekutinami, např. při sexuálním styku, nesterilizovanými jehlami a krevní transfuzí. Další nebezpečí na vás může čekat při tetování, propichování uší či jakékoliv části těla, ba i při holení ve veřejném kadeřnictví či holičství. Symptomy jsou podobné jako u hepatitidy A, ale neprojevují se v tak silné míře a mohou vést k nezvratnému poškození jater, nebo rakovině. Ačkoliv není žádný lék, existuje účinná profylaktická vakcína.
Hepatitida typu C a D je shodná s hepatitidou B, ale méně obvyklé.
Hepatitida typu D se vyskytuje vždy současně s hepatitidou B, ale její výskyt je vázán pouze na osoby závislých na drogách.
Hepatitida typu E se shoduje s hepatitidou typu A a také se šíří kontaminovanou vodou a jídlem.
Testy k určení hepatitidy jsou na ostrově možné, ale velmi drahé.

Sexuálně přenosné choroby:
Jedinou stoprocentní prevencí je abstinence, ale vhodné je i použití kondomů, nebo ostatních pomůcek pro bezpečný sex. Nejobvyklejšími chorobami jsou kapavka a syfilis.
Kapavka se projevuje vřídky a vyrážkou v okolí genitálií, výtoky a bolestí při močení. Symptomy jsou méně znatelné u žen. Léčit ji lze pouze antibiotiky.
Syfilis se projevuje vřídky přímo na genitáliích a otoky. Toto první stádium trvá obvykle velmi krátce a může se stát, že choroba není podchycena včas, což později vede k vážným zdravotním problémům. Opět je léčitelný pouze antibiotiky.
HIV/AIDS: virus HIV se šíří tělesnými kapalinami (pohlavním stykem), krevními transfuzemi a použitím nesterilizovaných jehel při očkování, tetování, nebo akupunktuře. Opět platí zásady bezpečného sexu – tedy použití kondomu a další omezení.

Malárie: je chorobou, které se opravdu všichni bojí a na kterou si musíte dávat opravdu pozor. Symptomy bývají někdy podobné žloutence. Malárií se můžete nakazit i přes očkování. Je šířena moskyty, nebezpečí infekce je nízké v průmyslových zónách a horách a také během období sucha. Jde o parazitní onemocnění. Cestovatel může onemocnět buď ještě během pobytu v malarické oblasti nebo po návratu domů. Onemocnění charakterizují několik hodin trvající záchvaty horečky, jejíž vznik předchází zimnice s třesavkou. Při poklesu teploty se nemocný nápadně potí. Nemocný trpí bolestmi hlavy, svalů, kloubů a často zvrací. Postupně u něj dochází k chudokrevnosti a při tropické malárii záhy i k poškození jater, ledvin, plic, mozku a ke krvácení. Průběh nemoci může být velmi rychlý a při pozdní léčbě může dojít i k úmrtí. Nákazu na člověka přenáší komár – Anofeles. Tito komáři útočí v noci. Účinná očkovací látka proti malárii neexistuje. Moskyti nesnášejí vítr, dobré je tedy spát s puštěným větrákem nebo v neustálém proudu vzduchu. Cestovatel se může chránit před nákazou tím, že se vyhýbá bodnutí komárů a jednak tím, že užívá protimalarických léků (takzvaná chemoprofylaxe) Jako ochrana poslouží i spreje proti komárům.

Vzteklina: virus vztekliny se šíří kousnutím infikovaných zvířat a vzácně se můžete nakazit také při kontaktu poškozené pokožky nebo sliznice se zvířetem, nebo kontaminovaným vzduchem. Typickými příznaky vztekliny u zvířete je nezvyklá plachost nebo naopak šílené a nekontrolovatelné chování, neschopnost pít a pěna u tlamy. Pokud vás pokouše jakékoliv zvíře, předpokládejte možnost nákazy. Pokud jste byli očkováni proti malárii a máte podezření na nakažení vzteklinou, oznamte to ošetřujícímu lékaři. Účinky vzteklinové vakcíny a očkování proti malárii se navzájem ovlivňují. Vzteklina je smrtelná choroba a lze ji léčit pouze okamžitým podáním vakcíny.

Tyfová horečka: tato vážná choroba se říší kontaminovaným jídlem a nápoji a její symptomy jsou bohužel podobné symptomům cestovní horečky. Při tomto onemocnění je nutná okamžitá návštěva lékaře. Pravděpodobně strávíte několik dní v nemocnici, očkování vás může částečně ochránit, ale není stoprocentně účinné. Pokud je tyfová horečka diagnostikována a léčena včas, lze ji úspěšně vyléčit.

Paraziti: jedním ze dvou nejnebezpečnějších parazitů v Dominikánské republice je Giardia lamblia, kterou obsahují přírodním hnojivem ošetřované rostliny a povrch v jejich okolí. Symptomy obvykle trvají pět dní a mohou být vážné. Zahrnují průjem, křeče v břiše, malátnost, ztrátu váhy a chuti a setrvalou nevolnost. Pokud těmito obtížemi trpíte i delší dobu po návratu z dovolené, obraťte se na lékaře.
Druhým parazitem je Schistosomiasis. Tento červ žije na tělech vodních šneků, z nichž přechází i drobnými zraněními do lidského těla. Dva nebo tři týdny po nakažení přichází horečka, slabost, bolesti hlavy, ztráta chuti k jídlu a váhy, bolesti ve střevech a také v kloubech a svalech. Během šesti až osmi týdnů po infekci se červi začínají objevovat ve stolici.

Ciguatera – tato nemoc se objevuje po požití některých ryb. Způsobuje svalové křeče, které mohou vést k srdečním problémům. Podle lékařů zabývajících se tropickou medicínou je možnost nákazy minimální.

Průvodci a mapy


Dominikánská...
Dominikánská republika
149 Kč
Dominikánská...
Dominikánská republika
20 Kč

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy
Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz