Dovolená Dominikánská republika


Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky
  Dominikánská republika - navigace  
zájezdy Dominikánská republika Hotely a ubytování Dominikánská republika
Last minute Dominikánská republika Informace Dominikánská republika
Víza Dominikánská republika Fotogalerie Dominikánská republika
Mapy a průvodce Dominikánská republika Recenze hotelů Dominikánská republika
Diskuze Dominikánská republika Okružní plavby Dominikánská republikaDominikánská republika

 --> Chcete do země jet? --> Kdy je nejlepší tam jet?

Kalendář zajímavých akcí-->Počasí a podnebí
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Počasí
Prosinec – duben: jsou to nejchladnější měsíce v roce. Ranní teplota zde klesá na 18 stupňů a to zejména v únoru. Denní teploty se vyšplhají k 28 stupňům Celsia. Během tohoto období očekávejte silné větry, zejména na východním pobřeží v oblasti Punta Cana.
Březen – duben: jsou největrnější měsíce v roce, ideální na pouštění draků, kterých zde v této době spatříte hodně.
Květen – červen: obvykle to bývají nejdeštivější měsíce roku, ale klimatické fenomény El Niňo a La Niňa způsobují zmatky i v tomto období. Počítejte ale s občasnou zataženou oblohou a krátkými přeháňkami. Nejčastěji prší odpoledne, dopoledne je většinou pěkné počasí.
Srpen – září: právě jste se ocitli v nejvyšší sezóně hurikánů v Karibské oblasti. Srpen a září jsou také nejteplejšími měsíci v roce. Teploty běžně dosahují 35 stupňů Celsia.
Říjen – listopad: stejně tak jako květen a červen, jsou i tyto měsíce velmi deštivé. Očekávejte slunečné počasí, občas zataženo a krátké dešťové přeháňky.

Tip: pokud použijete níže uvedený odkaz na počasí, napište do vyhledávače Dominican republic ne Dominikánská republíka.
Podnebí
Dominikánská republika leží převážně v subtropickém pásmu, takže teplota málokdy klesne pod 27 °C (jako roční průměr je udáváno 26 °C) ve dne a pod 19 °C v noci. Ostrov zasahuje do několika klimatických pásem, takže pokud jste poblíž moře, můžete očekávat teploty kolem 30 °C, na úpatí hor kolem 24 °C. Je těžké vytvořit generální klima pro zemi, kde je nejnižší bod 44 metrů pod hladinou moře a nejvyšší dosahuje výšek okolo 3 000 metrů nad mořem. V období dešťů se teploty u moře pohybují kolem 20 °C a na horách nejsou vyjímečné ani teploty pod 10 °C. Pobřežní planiny v okolí Santo Domingo, severní pobřeží a nížiny údolí Cibao mají průměrnou roční teplotu okolo 20 stupňů Celsia. Mnohem rozdílnější klimatické podmínky jsou například v Coridyllera Central, kde se například průměrné teploty ve městě Constanza pohybují okolo 16 stupňů Celsia nebo v jihozápadní pouštní části země, kde teploty dosahují až 40 stupňů Celsia.
Nicméně, místní obyvatelé jsou zhýčkaní, takže se během dešťů oblékají o něco tepleji než obvykle. Ani v tuto dobu však neprší trvale – většinou jde jen o krátké přeháňky, které můžete přestát u jedné kávy v nejbližší hospůdce – ale obecně platí, že jsou srážky hustší a častější na severu ostrova. Také časové ohraničení období dešťů je rozdílné: na severním pobřeží trvají deště od října do května a na jižním je tomu přesně naopak – deště začínají v květnu a končí v říjnu. Obecně jsou nejteplejšími měsíci srpen a nejstudenější leden a únor.
Léto trvá od května do října a zima od října do května.
Po celý rok vane stálý, severovýchodní pasát. Výjimku tvoří jen hurikány. O těch se více dozvíte v zajímavostech o počasí. Vlhkost vzduchu je asi 60%, ale i tato hodnota se může lišit jak směrem nahoru, tak dolů. Opět platí to, že poblíž moře je vlhkost vzduchu vyšší, stejně jako v silně zalesněných oblastech, což může být příjemné pro jedince se suchou pletí; ostatní mohou očekávat je to, že se zpotí v okamžiku, kdy udělají první krok mimo svůj klimatizovaný hotelový pokoj.

Zajímavosti
První ze zajímavostí počasí v Dominikánské republice je fakt, že některá místa a města obdrží více či méně srážek, a to bez ohledu na to, jestli se nacházejí v zóně, kde prší více a častěji nebo naopak. Například Puerto Plata má ročně průměrně 176 cm srážek a Monte Cristi (ležící také na severním pobřeží) má průměrně jen 67 cm srážek ročně. Santo Domingo má roční průměr srážek 138 cm a Baní – ležící jen 40 minut jízdy autem na západ – obdrží sotva třetinu tohoto množství.
Druhou „zajímavostí“ počasí v Dominikánské republice jsou samozřejmě hurikány. Období hurikánů zasahuje červen až září, přičemž první a poslední měsíc nebývají tolik nebezpečné jako prostřední dva. Smrtící hurikány zasahují Dominikánskou republiku v srpnu. V srpnu roku 1979 hurikán zabil více než tisíc lidí a hurikán Georges v roce 1998 zabil lidí několik tisíc. Pokud pobýváte na ostrově v těchto měsících a v předpovědi počasí se začne hovořit o blížícím se hurikánu, nejlépe uděláte, když opustíte ostrov. Pokud není zbytí a na ostrově musíte zůstat, vydejte se raději do vnitrozemí – dost daleko od obrovských vln, provázejících každý hurikán. Během hurikánu se chovejte rozumně a zbytečně neriskujte. Opravdu to není vhodná doba na to, abyste se opili a předváděli se před kamarády. Nestůjte nikdy blízko oken, vystavujete se velkému nebezpečí zranění střepy. Nechoďte k moři, na mola, pláže ani k přístavním pilířům. Když vám to čas dovolí, zásobte se na alespoň jeden týden balenou vodou, jídlem (konzervy, instantním jídlem), baterkami a bateriemi do nich. Po hurikánu může trvat několik týdnů, než se obnoví normální život, než začne téct voda, fungovat elektřina, telefony a obchody a jídlo může být vydáváno pouze na příděl. Po posledním řádění hurikánu Georges v roce 1998, byly některé části ostrova bez elektrického proudu přes dva měsíce.
Fakta o hurikánech: Hurikány řádící v karibské oblasti se rodí na pobřeží Afriky, když vítr narazí na brázdu nízkého tlaku a začne kolem ní otáčet (díky rotaci Země). Hurikány se pohybují kolem Země proti směru hodinových ručiček, pohlcují další a další větrné víry a na 3 000 km dlouhé cestě k střední a severní Americe mají dost času na nabrání sil. Hurikány mohou být v průměru široké od 80 do 1 600 kilometrů. Jejich energie je strašlivá – mnohem ničivější než jakákoli nukleární exploze, kterou již Země zažila. Oblast postižená tímto ničivým větrem může mít v průměru i 240 kilometrů. Méně nebezpečné vichřice se mohou projevit i na oblasti dvakrát rozlehlejší.
Síla hurikánu se dělí na pět stupňů. Nejslabší, kategorie 1, vane rychlostí 120 km/hod. Vzácné a nejsilnější hurikány, kategorie 5, dosahují rychlosti až 250 km/hod; hurikán Mitch, který ve střední Americe, roku 1998, zabil více než 10 000 lidí byl ukázkou tohoto stupně.
V předpovědích počasí také můžete zaslechnout termíny jako „tropická porucha“, což je první varovný příznak blížícího se hurikánu. Dalším stupněm je „tropický tlak“. Když vítr dosáhne rychlosti 64 km/hod, je vyhlášen stav „tropické bouře“, ten je většinou provázen silným deštěm. Aby se stal regulérním hurikánem, musí vítr dosáhnout rychlosti 120 km/hod a rotovat kolem centra nízkého tlaku (tzv. oko hurikánu).
Informace o momentálním stavu a předpovědi hurikánů na jednotlivá období můžete najít na výborné stránce, vedené US National Oceanic and Atmospheric Administartion (americká společnost pro sledování oceánů a atmosféry), adresa www.esdim.noaa.gov/weather_page.html. Další informace naleznete na stránkách deníku Miami Herald (www.herald.com), v odkazu „hurricane and storm information“.


Průvodci a mapy


Dominikánská...
Dominikánská republika
149 Kč
Dominikánská...
Dominikánská republika
20 Kč

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy


Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz