Dovolená Fidži


Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky


  Fidži - navigace  
zájezdy Fidži Hotely a ubytování Fidži
Last minute Fidži Informace Fidži
Víza Fidži Fotogalerie Fidži
Mapy a průvodce Fidži Recenze hotelů Fidži
Diskuze Fidži  Fidži

 --> Chcete do země jet? --> Co je potřeba zajistit a vědět před cestou?

Víza-->Očkování, nemociCelní předpisyCo si mám koupit na cestu?Návštěvu kterých zemí můžu s tím zkombinovat?
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Kdy a pro jaké destinace je potřeba
Fidži je zemí, která nevyžaduje při příjezdu žádná povinná očkování. Jedinou výjimkou je situace, pokud byste sem přijížděli z míst, která jsou Světovou zdravotnickou organizací označena jako místa s možnou nákazou žlutou zimnicí nebo cholerou, pak budou po vás očkování požadována. Očkování proti žluté zimnici se vyžaduje, pokud jste před příjezdem na Fidži v rizikové oblasti pobývali v období kratším než 1 rok.

Žádná jiná očkování nejsou požadována. Záleží tedy pouze na vás, jestli v rámci prevence navštívíte některé z pracovišť specializovaných na očkování do zahraničí a prokonzultujete s nimi případná rizika. Záleží samozřejmě na konkrétní destinaci, způsobu cestování, ubytování a stravování atd. Jiná je samozřejmě situace při ubytování v hotelech a turistických lokalitách a jiná třeba na venkově...
Pokud budete cestovat s cestovní kanceláří, získáte zde zcela jistě podrobné informace. Obecně platí, že vám může být doporučeno očkování proti obrně, břišnímu tyfu a hepatitidě B. Tato očkování jsou doporučována cestovatelům do většiny zemí a je třeba uvážit konkrétní situaci.


Hepatitida typu A a B
Očkování proti hepatitidě typu A se doporučuje pro cesty do celé řady zemí, tato „nemoc špinavých rukou“ se vyskytuje i u nás. Na významu začíná nabývat očkování proti virové hepatitidě typu B, což je velmi závažné onemocnění, často s chronickými následky. Hepatitida B se může přenést při ošetření nesterilními nástroji, sexuální cestou atd. Kombinovaná vakcína proti hepatitidě A a B poskytuje dlouhodobou ochranu - u hepatitidy A nejméně 10 let a hepatitidy B celý život.
Očkování se doporučuje v závislosti na délce, charakteru pobytu a chování cestovatelů.

Dětská obrna
Očkování je třeba zvážit, doporučuje se lidem od 30 let.

Břišní tyfus
Břišní tyfus je horečnaté onemocnění s bolestmi hlavy, slabostí, nechutenstvím a únavou.
Toto nakažlivé střevní onemocnění vyvolává bakterie Salmonella typhi. Zdrojem nákazy je nemocný člověk nebo bacilonosič. K přenosu dochází buď přímým stykem nebo nepřímo kontaminovanými potravinami a vodou.
Očkování se především doporučuje osobám cestujícím do vysoce endemických oblastí s nízkým stupněm hygieny, které předpokládají pobyt ve volné přírodě nebo na venkově.

Tetanus
Očkování je doporučeno všem, nezávisle na cílové zemi. I při pobytu v ČR, je potřeba po 10ti letech přeočkovat.

Které nemoci a kde
Fidži patří k tropickým zemím, takže pro Evropana samozřejmě přináší pobyt určitá rizika.

Překvapivě největším nebezpečím je slunce. Úpaly, úžehy, spáleniny – to jsou nejčastější zdravotní problémy turistů, kteří sem přijíždějí. Rozhodně toto nebezpečí nepodceňujte! Kvalitní opalovací přípravky zakupujte nejlépe v lékárně, kde vám pomohou vybrat nejúčinnější typ pro vaši pokožku. Prodávají se i speciální opalovací přípravky, které vydrží na pokožce i při koupání velmi dlouhou dobu a zajistí vám tak ochranu i při koupání. Nezapomeňte, že slunce opaluje i pod vodou! Vyhnete se tak nepříjemným spáleninám třeba při šnorchlování. Investice do kvalitního, i když dražšího přípravku se rozhodně vyplatí! Rovněž mléko po opalování a Panthenol pěna na ošetření spálenin by neměly ve vašem zavazadle chybět, stejně jako pokrývka hlavy, sluneční brýle a světlé triko pro případné nošení při koupání nebo na pláži. Rovněž alergie na sluneční záření ve spojení s působením slané vody na vaši pokožku může vyvolat nepříjemné komplikace v podobě vyrážky, ale i nevolnosti atd. Většinou pomohou antihistaminika a zvýšená hygiena.

Potkat vás mohou i tzv. „cestovatelské průjmy“ , které jsou poměrně běžné v podstatě při cestě kamkoliv do země s jinou skladbou potravin. Průjem je častým a nepříjemným onemocněním. Zvláště ve spojení s horečkami a vysokou venkovní teplotou je třeba dbát, aby nedošlo k dehydrataci. Vybavte se také kvalitními protiprůjmovými přípravky. V poslední době se příliš nedoporučuje Endiaron, ale spíše Smecta, Hylak a jim podobné preparáty. Mějte k dispozici rehydratační nápoje, které existují i v instantní formě.
Dodržujte hygienická opatření, pijte balenou vodu a nejezte nic tam, kde nejste přesvědčeni o dostatečné hygieně nebo čerstvosti produktů. Vážnější problémy by vám mohla způsobit také otrava zkaženými mořskými živočichy. Ojediněle se vyskytuje také otrava toxinem, který mohou obsahovat těla některých druhů velkých predátorů žijících v korálových útesech – jako jsou barakudy a další. Toxin pochází z některých druhů řas, kterými se živí malé korálové rybky, které pak ve velkém konzumují predátoři. Projevit se u vás může také alergie po požití některých jídel připravených především z u nás neobvyklých mořských živočichů nebo ovoce atd. Antihistaminika by proto neměla ve vaší lékárničce chybět.

Zvýšenou pozornost je třeba v tropech věnovat i drobným poraněním – oděrkám, škrábancům, puchýřům atd. I když jste očkováni proti tetanu, hrozí vám řada závažných infekcí, které lehce proniknou do vašeho organizmu. Každé i sebemenší poranění postříkejte desinfekcí (např. Jodisol) a do lékárničky přibalte antiseptický krém, náplast a dostatek obvazů.

Z nakažlivých nemocí hrozí na Fidži hepatitida a také horečka dengue. Zatímco proti hepatitidě A i B se můžete nechat očkovat, proti horečce dengue očkování neexistuje. Proto je třeba věnovat pozornost prevenci.
Horečka dengue je virové onemocnění šířené především komáry rodu Aedes. Tato nemoc se vyskytuje ve městech i na venkově, zvláště v období dešťů, kdy dramaticky vzroste komáří populace. Typickými příznaky nemoci jsou náhlá vysoká horečka, intenzivní bolesti hlavy a svalů celého těla, které přicházejí 5-10 dní po nakažení. Spalničkám podobná vyrážka, která se objevuje zhruba třetí den od vypuknutí nemoci, pomáhá dengue odlišit od ostatních horečnatých tropických onemocnění. Někdy se projeví i krvácením z dutin - především z nosu, a v těžších případech výjimečně i vnitřním krvácením. Akutní onemocnění odeznívá samovolně zhruba po týdnu, ale únava, vyčerpání a především deprese přetrvávají ještě několik týdnů až měsíců.
Nemoc je nebezpečná především pro starší osoby a děti. Proti dengue neexistuje žádná vakcína, takže jediným účinným prostředkem je ochrana proti bodnutí komárem v oblasti předpokládaného výskytu nemoci. Kvalitní repelent je nejlepší zbraní. Většina návštěvníků tropických oblastí se chrání proti komárům především za rozbřesku a soumraku, ale komáři Aedes jsou aktivní také během dne, hlavně ráno a odpoledne. Noste oblečení světlé barvy. Chraňte se dlouhými kalhotami a tričky s dlouhými rukávy. V místech zvýšeného výskytu používejte ochrannou síť proti komárům, napuštěnou repelentem.

Kromě horečky dengue přenášejí komáři také další onemocnění způsobené parazity – filariázu, která napadá především lymfatický systém. Mezi příznaky patří horečka, bolest a otok lymfatických uzlin, výjimečně může dojít také k oslepnutí a dalším nevratným postižením. Jedinou prevencí je opět ochrana před komářím bodnutím, především ve vlhkých oblastech.
Malárie na území Fidži nehrozí, v okolních zemích, jako je např. Vanuatu, se však vyskytuje.

Kde očkování získám
Před cestou můžete navštívit s dostatečným předstihem některou z očkovacích stanic. Některé vakcíny mohou začít působit až po určité době, takže nenechávejte očkování na poslední chvíli.
Obraťte se nejlépe na některý ze Zdravotních ústavů (ZÚ), které zajišťují také činnost očkovacích center, včetně poradenství před cestou do zahraničí.
Pokud cestujete s cestovní kanceláří, požádejte o podrobné informace, zjistěte si informace o možnostech stravování, ubytování, dostupnosti zdravotně nezávadné vody, zdravotní péče i o případném očkování. V případě individuální cesty se poraďte přímo v očkovacím centru nebo zdravotním ústavu.
Nezapomeňte kontaktovat očkovací centra v dostatečném předstihu (alespoň 6 týdnů před odjezdem)!
Očkování do zahraničí se nehradí ze zdravotního pojištění.

Seznam vybraných očkovacích center
Zdravotní ústav se sídlem v Praze, Oddělení očkování do zahraničí
Rytířská 12, Praha 1, tel.: 296 336 710, 296 336 712

Zdravotní ústav se sídlem v Karlových Varech, Očkovací centrum před cestou do zahraničí
Bezručova 8, Karlovy Vary, tel.: 353 339 365

Zdravotní ústav se sídlem v Ústí nad Labem, Očkovací centrum
Na Kabátě 229, Ústí nad Labem, tel.: 472 770 270, 475 684 410

Zdravotní ústav se sídlem v Liberci, Epidemiologické centrum - oddělení cestovní medicíny
Husova 64, Liberec, tel.: 485 253 139

Zdravotní ústav se sídlem v Hradci Králové, Očkovací středisko
Habrmanova 19, Hradec Králové, tel.: 495 058 114

Zdravotní ústav se sídlem v Kolíně, Poradna cestovní medicíny
U nemocnice (v areálu nemocnice), Kolín, tel.: 321 739 014

Zdravotní ústav v Pardubicích, Centrum klinické epidemiologie
Kyjevská 44, Pardubice , tel.: 466 019 522

Zdravotní ústav se sídlem v Plzni, Centrum pro očkování do zahraničí
Škrétova 15, Plzeň, tel.: 377 155

Zdravotní ústav se sídlem v Českých Budějovicích, Centrum pro očkování do zahraničí
Schneiderova 32, České Budějovice, tel.: 386 354 066

Zdravotní ústav se sídlem v Jihlavě, Očkování do zahraniční
Vrchlického 57, Jihlava, tel.: 567 574 740-3

Zdravotní ústav se sídlem v Brně, Ordinace pro očkování do zahraničí Centra preventivní medicíny
Gorkého 6, Brno, tel.: 541 213 684; 541 421 218; 541 421 214

Zdravotní ústav se sídlem v Olomouci, Centrum veřejného zdraví
Wolkerova 6, Olomouc, tel.: 585 719 237

Zdravotní ústav se sídlem ve Zlíně, Centrum očkování a cestovní medicíny
Havlíčkovo nábřeží 600, Zlín, tel.: 577 553 178

Zdravotní ústav se sídlem v Ostravě, Ordinace očkování do zahraničí
Partyzánské nám. 7, Ostrava, tel.: 596 200 156

Fakultní nemocnice Vinohrady, Klinika geografické medicíny, Praha 10, Šrobárova 50, tel.: 267 162 685(-6), 267 162 688

Centrum cestovní medicíny (Praha), MedPharm Consulting spol.s r.o.
Havelská 14, Praha 1, 222 094 121


Kromě očkování existují některá základní doporučení a obecné principy, kterými by se turisté měli kdekoli v zahraničí řídit.
Vytvořte si kartičku, kterou vložíte k průkazu cestovního pojištění nebo jiným cestovním dokladům. Na ní stručně a jasně vyznačte: krevní skupinu, případné chronické onemocnění, užívané léky, alergie. Tato kartička vám může v případě náhlého onemocnění nebo úrazu zachránit život.

Vodu a nápoje používejte jen v originálním neotevřeném balení (plastikové láhve, plechovky). Takovou vodu používejte i na čištění zubů, pokud nebydlíte v hotelu, který nabízí nezávadnou vodu. Nikdy nechlaďte nápoje vhozením kostek ledu do sklenice. Láhev s nápojem ochlazujte v nádobě s ledem.

V místech s nízkým hygienickým standardem nekonzumujte mořské produkty, saláty, oloupané ovoce a tepelně neupravenou potravu. Pamatujte si, že vše by mělo být uvařeno, propečeno nebo oloupáno, a pokud tomu tak není, na jídlo raději zapomeňte.

Snažte se vyhnout přímému slunci v době mezi 11,00 až 15,00 hod. Používejte vždy sluneční krémy s odpovídajícím ochranným faktorem. Snažte se nosit tričko, brýle a pokrývku hlavy.

Pokud chcete provozovat sex s neznámými partnery, vždy používejte vhodnou bariérovou ochranu, nejlépe takovou, kterou si přivezete z České republiky.


Co když se stejně nakazím
Zdravotní péče na Fidži je na slušné úrovni. Doporučované nemocnice jsou Lautoka Hospital ve městě Lautoka a Colonial War Memorial Hospital v hlavním městě Suva. Počítejte ale s tím, že budete muset zaplatit úplně všechno. Z tohoto důvodu je nutné zajistit si před odjezdem zdravotní pojištění léčebných výloh u renomované pojišťovny a disponovat kreditní kartou.

Každý, kdo pobýval v tropické oblasti, by měl v případě horečnatého onemocnění vzniklého v prvních týdnech po návratu, vždy upozornit ošetřujícího lékaře na svůj pobyt v těchto oblastech.

Pokud se po návratu domů nebudete cítit dobře, rozhodně okamžitě vyhledejte lékaře! V Čechách se tropickou medicínou zabývají například následující nemocnice:
Fakultní nemocnice Vinohrady, Klinika geografické medicíny, Šrobárova 50, Praha 10, tel. 226 716 111, 267 162 685
Oddělení tropické medicíny kliniky infekčních a tropických nemocí 1. lékařské fakulty fakultní nemocnice Bulovka, Studničkova 7, Praha 2, tel. 290 026 670
Nemocnice České Budějovice, oddělení pracovního lékařství, Boženy Němcové 54, tel. 38/787 62 11
Fakultní nemocnice Plzeň - Lochotín, oddělení cestovní medicíny, Alej svobody 80, tel. 37/710 36 66
Fakultní nemocnice Hradec Králové, středisko cestovní medicíny, Sokolská 408, tel. 49/583 75 03, 583 75 01
Masarykova nemocnice Ústí nad Labem, oddělení nemocí z povolání, Na kabátě 284, tel. 47/568 28 23, 568 28 31
Fakultní nemocnice Brno - Bohunice, oddělení cestovní medicíny, Jihlavská 20, tel. 5/43 19 22 66
Fakultní nemocnice Ostrava - Poruba, klinika chorob z povolání, 17. listopadu 1790, tel. 59/698 25 03, 698 22 26

Pokud se po návratu necítíte zcela zdrávi, měli byste doma pro jistotu absolvovat preventivní parazitologické vyšetření stolice. Vyloučí se tak možnost nákazy amébami, střevními červy a dalšími parazity, která mohla na cestě proběhnout bez zjevných zdravotních problémů.Zajímavé odkazy

Informace o očkování
Podrobný seznam očkovacích center včetně ordinačních hodin

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy
Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz