Dovolená Fidži


Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky
  Fidži - navigace  
zájezdy Fidži Hotely a ubytování Fidži
Last minute Fidži Informace Fidži
Víza Fidži Fotogalerie Fidži
Mapy a průvodce Fidži Recenze hotelů Fidži
Diskuze Fidži  Fidži

 --> Chcete do země jet? --> Turistické lokality

Historicky zajímavéPřírodně zajímavéSportovně zajímavéPobytově zajímavéOstrov Viti Levu-->Ostrov Vanua LevuOstrov TaveuniSouostroví MamanucaSouostroví YasawaSouostroví Lomaiviti a OvalauSouostroví KadavuOstrov Rotuma
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Vanua Levu je druhým největším ostrovem Fidži a žije na něm také nejvíce obyvatel (18 %) po hlavním ostrově Viti Levu. Jeho rozloha však dosahuje pouze poloviny rozlohy Viti Levu – 5.539 kilometrů čtverečních.
Na rozdíl od ostrova Viti Levu, který má téměř pravidelný tvar, představuje tvar ostrova Vanua Levu velice nepravidelný útvar s nesmírně členitým pobřežím.
Ostrov je sopečného původu. a je obklopen řadou malých ostrůvků. Najdete tu obrovské množství malých zálivů, bujný porost deštného pralesa i háje kokosových palem.

Hlavními výrobními odvětvími je zde také pěstování cukrové třtiny a výroba cukru, dále se odtud vyváží kopra (sušené jádro kokosového ořechu, strouhá se na kokosovou moučku a lisováním kopry se získává potravinářský olej) a zlato, které se těží na jihozápadě ostrova.

Velkou část území je velmi hornatá, většinu úrodné země zabírají třtinové plantáže na severozápadě ostrova. Díky tomu v této části ostrova převažuje obyvatelstvo, jehož předkové byli indického původu. Nachází se tu i významné centrum ostrova město Labasa.

Jihovýchod ostrova se zase může pyšnit nejnavštěvovanějším místem, hlavní turistickou destinací na ostrově – Savusavu, které leží ve stejnojmenném zálivu. Oblast proslula nádhernými zálivy s porosty kokosových palem a bujnou vegetací. Obyvatelstvo je převážně fidžijského původu.
Infrastruktura na ostrově není tak rozvinutá jako na Viti Levu, ale rozhodně není problém dostat se do nejdůležitějších center na ostrově. Hlavní turistickou tepnou je silnice z Labasy do Savusavu, která vede hornatým vnitrozemím. Také doprava na ostrov je bez problémů zajišťována trajekty.

Ostrov je ideální lokalitou pro milovníky potápění a vodních sportů. Nacházejí se tu oblíbené hotelové resorty. Na své si přijdou i milovníci historie – nacházejí se tu zajímavé památky v Nabouwalu u Savusavu a ve Wasavule nedaleko Labasy.Labasa
Největším městem na Vanua Levu je Labasa, ve které žije přes 16 tisíc obyvatel. Město leží na březích stejnojmenné řeky v hornaté části ostrova. Labasa se v minulosti stala obchodním a průmyslovým centrem díky zpracovávání cukrové třtiny. Místní cukrovar zpracovával již od roku 1894 třtinu vyprodukovanou v okolí města na surový cukr a melasu.
V současnosti je město administrativním, hospodářským i obchodním centrem ostrova, ale turisty přitahuje mnohem více Savusavu.

Zajímavá místa
Labaský cukrovar
Pokud byste chtěli vědět, jak se zpracovává cukrová třtina, navštivte cukrovar, který se nachází necelé 2 km za městem. Exkurze se konají pouze v sezóně, kdy se zpracovává čerstvá úroda, tj. mezi červencem a prosincem.

Wasavula
Nedaleko města najdete historickou památku – obřadní místo ve Wasavule. Několik kamenných monolitů zde spolu s plochou ohraničenou nízkou kamennou zídkou připomíná období dávných rituálů.Savusavu
Savusavu je druhým největším městem na ostrově, i když se počet jeho obyvatel pohybuje jen kolem 2.000. Nachází se v nádherném zálivu Savusavu Bay. Kromě produkce kopry z hojného porostu kokosových palem v okolí městečka zde obyvatele živí hlavně narůstající cestovní ruch.

Krásná příroda a moře sem přivádějí stále více turistů. Můžete se zde věnovat potápění, šnorchlování, surfování, jachtingu, vodnímu lyžování, jízdě na kajacích atd. Možný je i treking nebo jízda na horských kolech. Najdete zde nepřeberné množství společností nabízejících sportovní vyžití, především na Copra Shed Marina.
Nabídka ubytování všech cenových kategorií je velmi široká.

Zajímavá místa
Nukubolu
Toto místo je součástí prvního fidžijského národního parku Waisali, který zahrnuje přilehlou oblast deštného pralesa. V Nukubolu najdete zbytky původní vesnice, která zanikla po připojení Fidži k britské koruně, kdy byla většina obyvatel povražděna ve válce mezi kmeny. Zajímavé jsou zejména zbytky staveb, které využívaly místní termální prameny.


Zajímavé odkazy

Zajímavý článek o palmách a produktech z nich vyráběných

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy


AZ elektro

Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz