Dovolená Fidži


Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky
  Fidži - navigace  
zájezdy Fidži Hotely a ubytování Fidži
Last minute Fidži Informace Fidži
Víza Fidži Fotogalerie Fidži
Mapy a průvodce Fidži Recenze hotelů Fidži
Diskuze Fidži  Fidži

 --> Chcete do země jet? --> Turistické lokality

Historicky zajímavéPřírodně zajímavéSportovně zajímavéPobytově zajímavéOstrov Viti LevuOstrov Vanua LevuOstrov TaveuniSouostroví MamanucaSouostroví Yasawa-->Souostroví Lomaiviti a OvalauSouostroví KadavuOstrov Rotuma
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Na východ od Viti Levu leží další významný fidžijský ostrov – Ovalau, který je součástí souostroví Lomaiviti. Souostroví tvoří 7 větších ostrovů a mnoho ostrovů velmi malých. Některé ostrovy jsou díky příjemnému podnebí žádanými turistickými lokalitami. Milovníci šnorchlování, potápění a dalších vodních sportů mají z čeho vybírat. A milovníci historie si rozhodně nenechají ujít návštěvu města Levuka na ostrově Ovalau.


Ostrov Ovalau
Tento sopečný ostrov je největší v celém souostroví. Povrch je pokryt velmi členitým pohořím s ostrými skalnatými výběžky. Zajímavá je návštěva dávného sopečného kráteru, který formoval zdejší krajinu.

Turisté na ostrově míří buď do hor nebo do historického klenotu Fidži – města Levuka na východním pobřeží. Najdete zde dost ubytovacích kapacit, ale pro lenošení na pláži a vodní sporty je lépe si vybrat některý z okolních ostrovů.Levuka
V čem spočívá kouzlo tohoto města na malém ostrově uprostřed oceánu? Zastavil se tady totiž čas. Díky řadě faktorů, především historického a ekonomického charakteru, zůstala historická část města v 19. století, době svého největšího rozkvětu. Době, kdy plnila funkci hlavního obchodního centra a kdy se stala po britské kolonizaci hlavním městem celého Fidži.

Dějiny města
Historie města je tak zajímavá, že musíme začít od začátku. Dějiny Levuky začínají okolo roku 1806, kdy se na pobřeží ostrova Ovalau objevili první cizinci – obchodníci se santalovým dřevem. Brzy začali oceňovat výhodnou polohu tohoto místa poblíž hlavních tras obchodních lodí i bohatství okolních ostrovů, které disponovaly řadou ve světě žádaných surovin. Postupně se zde začali někdy kolem roku 1830 usazovat. Náčelník kmene, který žil na tomto území, jim umožnil stavět zde svá obydlí i ženit se s místními ženami. První obyvatelé se věnovali především vývozu želvoviny, perel, kokosového oleje a „mořské okurky“. V polovině 19. století prožívalo město největší rozkvět a jeho dnešní podoba vychází právě z tohoto období. Od roku 1840 plnilo město de facto úlohu hlavního města Fidži.

Na druhé straně poloha města „na kraji světa“ lákala celou řadu nových přistěhovalců, kteří často pocházeli z okraje společnosti. Jednalo se o různé podvodníky, dobrodruhy, kriminální živly, velrybáře, spekulanty a uprchlé trestance. Tato společnost utvářela profil města a není tak divu, že Levuka patřila v polovině 19. století k místům proslulým divokým životem, černým obchodem, násilím a alkoholem. Kolem roku 1870 tu žilo přes 3.000 Evropanů a hlavní třída Beach Street byla poseta hotely (bylo jich tu v té době kolem 50!) a podniky pochybné pověsti.

Vše skončilo v roce 1874, kdy se Fidži stalo britskou kolonií a Levuka se stala oficiálním hlavním městem, kde sídlily britské úřady. Tato skutečnost přiměla řadu obyvatel města, kteří měli problémy se zákonem, k odchodu z města. Město se pak dále vyvíjelo jako klasické koloniální hlavní město s úředními budovami. Vzhledem k tomu, že díky místním geografickým podmínkám (vysoké hory v okolí) nemohlo město dále rozrůstat, došlo k situaci, která umožnila ono „zastavení času a uchování města ve stavu z poloviny 19. století.

Britská vláda se totiž rozhodla přestěhovat v roce 1882 hlavní město do města Suva na Viti Levu. Nedošlo tedy k žádnému bourání původních staveb, aby uvolnily místo novému, rozrůstajícímu se městu. Město ustrnulo, postupně přestalo plnit i funkci obchodního centra a zůstalo tak městem duchů, městem, kde se zastavil čas.

V dnešní době můžete obdivovat hlavní třídu, která se uchovala ve stylu připomínajícím americký Divoký západ. Dřevěné budovy s podloubím z čelní strany vytvářejí promenádu, na které si budete připadat jako v době, kdy tudy proudili námořníci, velrybáři, šmelináři, tekl proudem alkohol a střelba a jiné násilnosti byly na denním pořádku. Ocitnete se v dobách „starého Pacifiku“, dobách dávno zapomenutých, které tady zanechaly stopu, která jako jediná nebyla smazána.

Samozřejmě, že zde žijí lidé. Jsou to převážně míšenci etnických Fidžijců a cizinců, Evropanů a Američanů. Město se orientuje především na zpracování mořských ryb v místní továrně PAFCO (Pacific Fishing Company).

Zajímavá místa
- Beach Street s dochovanými obchody z 19. století
- budova Morris Hedstrom, z budovy obchodní společnosti je dnes muzeum a knihovna
- Ovalau Club – první privátní klub na Fidži z roku 1904
- radnice (Queen Victoria Memorial Hall) v klasickém koloniálním stylu z konce 19. století
- budova zednářské lóže ze 20. let 20. století v klasicistním stylu s dórskými sloupy v průčelí
- Nasova – místo podepsání dokumentu o postoupení Fidži Británii v roce 1874
- biskupská hrobka

Řada dalších zajímavých budov vypráví o historii města a na každém kroku narazíte na minulost tohoto kdysi významného města.
© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy


AZ elektro

Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz