Dovolená Fidži


Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky


  Fidži - navigace  
zájezdy Fidži Hotely a ubytování Fidži
Last minute Fidži Informace Fidži
Víza Fidži Fotogalerie Fidži
Mapy a průvodce Fidži Recenze hotelů Fidži
Diskuze Fidži  Fidži

 --> Chcete do země jet? --> Turistické lokality

-->Historicky zajímavéPřírodně zajímavéSportovně zajímavéPobytově zajímavéOstrov Viti LevuOstrov Vanua LevuOstrov TaveuniSouostroví MamanucaSouostroví YasawaSouostroví Lomaiviti a OvalauSouostroví KadavuOstrov Rotuma
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Na hlavním ostrově Viti Levu

Písečné duny Sigatoka
Fidži Písečné duny Sigatoka jsou historickou památkou číslo jedna na Fidži. Tyto duny vznikly činností větru na pobřeží u delty řeky Sigatoka. Pás dun se táhne asi 5 km podél pobřeží a dosahují výšky kolem 20 metrů. Mají zvláštní šedohnědou barvu, protože jsou vytvořeny z naplaveného sedimentu přineseného řekou do moře a vlnami opět vyplaveného na pobřeží před miliony let.

Jejich význam spočívá v tom, že se staly němými svědky dávné historie Fidži. Nacházejí se v nich předměty, které z této oblasti velké 650 hektarů tvoří archeologický ráj. Tato oblast byla jako první v roce 1988 zahrnuta do fidžijského kulturního dědictví. Archeologové zde objevili lidské kosterní pozůstatky a úlomky keramiky kultury Lapitha, která hrála hlavní úlohu v nejstarších dějinách Fidži. Tyto předměty se staly exponáty ve Fiji Muteu v hlavním městě. Výzkumy pokračují a stále se zde nacházejí další předměty, především úlomky keramiky.
Pozor! Je přísně zakázáno je vyvážet!!


Pevnost Tavuni Hill
Patří k nejzajímavějším památkám na Fidži. Byla postavena v roce 1788 nepřátelským kmenem z Tonga, odkud byly na Fidži pořádány nájezdy. V čele kmene stál náčelník Maile Latemai, který zde nechal vybudovat obranné opevnění kolem vesnice, aby mohl odrážet útoky místních kmenů. Ty se nakonec s přítomností vetřelců smířili a dali jim možnost uzavírat sňatky s fidžijskými ženami i právo používat zdejší půdu.
Opevněná vesnice se nachází na nádherném místě na kopci nad údolím řeky Sigatoka. Je odtud skutečně působivý výhled do údolí. Do dnešních dnů se zde zachovalo opevnění, zbytky terasových barikád, obřadní místo a popravčí kámen.
Také příroda je tu nevšední, roste tu řada zvláště krásných starých stromů.


Momi Bay
Nachází se na hlavním ostrově Viti Levu 20 km od Nadi směrem k hlavnímu městu Suva. Krajina je tady zvýrazněna nádherným pobřežím, nacházejí se tu plantáže cukrové třtiny a ananasovníku.
Ovšem turisté sem jezdí hlavně kvůli pozůstatku z doby 2. světové války, kterým je opuštěná dělostřelecká baterie (Momi Gun) vybudovaná v roce 1941 proti případnému útoku Japonců. Uprostřed třtinových polí najdete děla hlídající pobřeží, které je odtud dobře vidět. Výstava fotografií připomíná dobu vzniku této vojenské historické památky.


Viseisei Village (Vesnice Viseisei)
Tato vesnice, která se nachází 11 km od Lautoky, bývá považována za místo, kde se zrodil národ Fidži. Právě sem připlul podle starých bájí muž Degei ze Staré vlasti na kanoi Kaunitoni zasvěcené dobrým bohům a založil zde první fidžijskou vesnici Viseisei.


Katolická mise v Naiserelagi
Leží na pobřeží nádherného zálivu Viti Levu Bay v nejsevernějším výběžku ostrova. Nachází se zde zajímavá historická památka – katolická mise z roku 1917.

Mise leží na krásném místě a velmi působivá je její výzdoba počínaje černým Ježíšem Kristem a konče biblickými scénami zasazenými do fidžijského prostředí. Můžete zde tak vidět Fidžijce, jak přinášejí Kristovi květy, přivádějí dobytek a vzdávají se svých tradičních tabua (posvátné předměty z vorvaních zubů). Rozhodně velmi neobvyklý je pro nás pohled na ukřižovaného Ježíše oblečeného v tradičním fidžijském oděvu sulu. Objekt zcela jistě stojí za návštěvu.


Coral Coast Scenic Railway
Další historickou zajímavostí je Coral Coast Scenic Railway – jediná železnice na Fidži sloužící k přepravě osob. Začíná u vchodu do resortu Shangri-Lá’s Fijian Resort na ostrově Yanuca u pobřeží Viti Levu a vede až na Natadola Beach. Jezdí tu stará dieselová lokomotiva se soupravou, která dříve vozila cukrovou třtinu do továrny ve městě Lautoka.

Trasu, která měří 14 km a vede po pobřeží třtinovými plantážemi a lesy, si skutečně užijete, protože vláček ji zdolává tam a zpátky skoro 3 hodiny. Většinou je z toho nakonec celodenní výlet s obědem v Natadola, který je zahrnut v ceně jízdenky (cca 60 F$). Zpáteční jízdenka se však dá pořídit i za cca 45 F$.
© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy


AZ elektro

Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz