Dovolená Fidži


Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky
  Fidži - navigace  
zájezdy Fidži Hotely a ubytování Fidži
Last minute Fidži Informace Fidži
Víza Fidži Fotogalerie Fidži
Mapy a průvodce Fidži Recenze hotelů Fidži
Diskuze Fidži  Fidži

 --> Chcete do země jet? --> Na co si tam dát pozor, jak se tam chovat?

-->Nebezpečná zvířata a rostlinyDopravní předpisySpolečenská etiketaCo tam nesmím jíst a pítOsobní bezpečnost
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Komáři
Fidži Na Fidži je třeba věnovat pozornost ochraně před tímto na pohled malým, ale někdy velmi nebezpečným živočichem. Na rozdíl od mnoha tropických zemí sice nepřenáší malárii, ale může být přenašečem horečky dengue, která patří k obávaným chorobám. Oproti malárii má tu nevýhodu, že proti ní neexistuje žádné očkování nebo jiná profylaxe. Je proto třeba se intenzivně chránit proti komářímu štípnutí, především na venkově a oblastech s výskytem onemocnění. Hotelové resorty jsou většinou vybaveny, pokud jedete na vlastní pěst, moskytiéra by měla být zcela jistě součástí vašeho zavazadla. Rovněž tak kvalitní repelent.

Komáři mohou přenášet rovněž filarziázu, postihující lymfatický systém.

Červi
Parazité nejrůznějších typů se vyskytují především na neumyté zelenině, méně často na ovoci, a také v nedostatečně upraveném mase. Kromě toho, že je pozřete, se mohou dostat do vašeho organizmu i pokožkou. Věnujte proto zvýšenou péči především nohám při trekkingu v přírodě. Pokud budete mít sebemenší podezření, nechte si po návratu pro jistotu udělat rozbor stolice na specializovaném pracovišti.

Pavouci
Vyskytují se zde i pavouci, jejichž kousnutí je jedovaté, ale proti všem existují účinná séra. Vyhýbejte se proto raději kontaktu s neznámými druhy.

Hadi
Na Fidži žijí některé velmi jedovaté druhy hadů, včetně mořských, jejichž kousnutí patří k nejnebezpečnějším. Při cestě nízkým porostem se chraňte dlouhými kalhotami, noste vyšší pevnou obuv, nikoliv sandály. K hadům se nepřibližujte a nestrkejte ruce do děr nebo tam, kde by se had mohl ukrývat.

Mořští živočichové
Podmořský svět na Fidži patří k tomu nejkrásnějšímu, co můžete na světě spatřit. Je ale třeba také dávat pozor při kontaktu s některými živočichy. Opět platí pravidlo, co bezpečně neznáme, toho se nedotýkáme. Nechte si vysvětlit od místních instruktorů potápění nebo dalších informovaných osob, jaké nebezpečí vám v konkrétním místě může hrozit. Někteří živočichové, do kterých byste to ani neřekli, vás mohou nebezpečně kousnout, bodnout nebo žahnout. Kromě žraloků, barakud nebo perutýnů, na které si každý dává pozor, tady žijí mnohem menší a stejně nebezpeční živočichové.

Jistý druh mušle, která žije v Pacifiku, může člověka bolestivě poranit a způsobit mu i smrt. Také některé druhy ryb a vodních živočichů disponují jedem, který je velmi nebezpečný. Opatrnost platí i při jejich požívání!
Medúzy patří i přes svoji zvláštní krásu k obávaným živočichům většiny moří. Řada z nich má totiž schopnost uštědřit při kontaktu s nimi bolestivé popáleniny. Žahnutí způsobené medúzou je velmi bolestivé a špatně se hojí. Šok ze zranění může způsobit i utonutí.

Také mořští hadi, kterých zde žijí čtyři druhy, jsou nebezpeční a jejich kousnutí je velmi jedovaté. Některé druhy mají třikrát silnější jed než neblaze proslulá kobra! Při potápění nebo šnorchlování se k hadům nepřibližujte a udržujte si dostatečný odstup.

Některé druhy mořských ježků nebo hvězdic a dalších živočichů jsou také jedovaté.
Nebezpečné rostliny
Pokud budete chtít konzumovat některou rostlinu nebo její plody, nejprve si ověřte, zda je poživatelná. Na Fidži se jedí například některé druhy řas žijících na korálových útesech, ale je třeba vědět, jak přesně vypadají.
Některé řasy totiž obsahují jedovatý toxin ciguatera, který ve větším množství může způsobit otravu. Proto se může stát, že se tímto toxinem přiotrávíte při konzumaci ryby – některého z dravců, který žije v korálových útesech a živí se malými korálovými rybkami. Během svého života jich pozře velké množství a toxin se tak hromadí v jeho organizmu. Proto se raději vyhněte konzumaci mořských štik, barakud a dalších velkých dravců požírajících malé obyvatele mořských útesů.
Zajímavé odkazy

Očkování a nemoce

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy


AZ elektro

Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz