Dovolená Fidži


Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky
  Fidži - navigace  
zájezdy Fidži Hotely a ubytování Fidži
Last minute Fidži Informace Fidži
Víza Fidži Fotogalerie Fidži
Mapy a průvodce Fidži Recenze hotelů Fidži
Diskuze Fidži  Fidži

 --> Chcete do země jet? --> Na co si tam dát pozor, jak se tam chovat?

Nebezpečná zvířata a rostlinyDopravní předpisy-->Společenská etiketaCo tam nesmím jíst a pítOsobní bezpečnost
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Fidži Především na fidžijském venkově žijí lidé podle starodávných pravidel, která zahrnují také společenskou etiketu. Od návštěvníků se očekává, že jako projev dobré vůle a zdvořilosti, tato pravidla přijmou a budou je respektovat. Některá pravidla však platí všude.

To se týká zejména nahoty. Nekoupejte se bez plavek nebo bez jejich horního dílu, protože je to zde nepřípustné.

Na mnoha místech Fidži mimo hlavní turistické oblasti dodržují lidé spíše konzervativní pravidla oblékání. Žena v krátké sukni, šortkách, horním dílu plavek místo trika nebo i v triku s odhalenými rameny je nepřijatelná a bude budit nepříjemnou pozornost až nevoli. To se samozřejmě netýká turistických středisek a hlavního města. Proto, pokud plánujete cestu mimo resorty, jdete do města na nákup, nebo dokonce chystáte návštěvu některé z vesnic, vezměte si oděv, který bude splňovat zdejší pravidla. Sukně v délce pod kolena, triko se zakrytými rameny. Zvolte raději sukni než delší kalhoty. Oblíbeným oděvem se proto během pobytu často stává „sulu“. Pod tímto výrazem se skrývá místní delší nařasený zavinovací oděv, který zde nosí muži i ženy.

Při pobytu ve vesnici se pokládá za neslušné mít na hlavě jakoukoliv pokrývku. Pokud jste na slunce choulostiví, použijte raději deštník. Také sluneční brýle na očích nejsou při rozhovoru s domorodci příliš slušné.

Projevy důvěrností mezi mužem a ženou na veřejnosti jsou také pokládány za nepřijatelné. Od dětí se především při návštěvě vesnice očekává disciplinovanost a úcta ke starším.

Na Fidži je za protiprávní považován homosexuální vztah. Samozřejmě je tolerován, ale jen pokud se omezuje na soukromí. Některé hotely a bary jsou k homosexuálům vyloženě nepřátelské, informujte se předem.

Při fotografování se raději zeptejte, ale pravděpodobně se setkáte s kladnou reakcí.

Při návštěvě chrámu si nezapomeňte odložit obuv!

Pro návštěvu vesnice platí pravidla, která je třeba dodržovat. Pokud se jedná o organizovanou návštěvu, průvodce vás zcela jistě na všechna úskalí upozorní. Pokud se však rozhodnete cestovat po venkově na vlastní pěst, držte se striktně těchto pravidel.
Nikdy si vesnici neprohlížejte bez pozvání. Nejprve je třeba požádat o povolení k návštěvě. Fidžijská kultura je známá svojí pohostinností, kdy návštěvník je zároveň velmi váženým hostem. Vesničané vás pozvou domů, pohostí, i když jsou sami chudí. Proto je vhodné se jim revanšovat nejlépe cukrem, čajem a především směsí pro přípravu oblíbeného nápoje kava-kava. Nikdy nenoste darem alkohol. Před vstupem do obydlí si nezapomeňte sundat boty! Projevujte úctu vesnickému náčelníkovi, který vás může osobně přivítat. Pokud vám bude nabídnut nocleh, nabídku využijte, protože kdybyste si ustlali ve vlastním stanu, hrubě byste urazili dům toho, kdo vám nabídku učinil. Můžete být požádáni i o finanční úhradu pobytu ve vesnici, i když to rozhodně není pravidlem.


Fidži Zvláštní kapitolou ve společenské etiketě je obřad pití nápoje kava-kava neboli rituál yagona. Tento obřad má svá starodávná pravidla a hraje ve fidžijské kultuře jednu z hlavních rolí. Pití tohoto zvláštního nápoje s povzbuzujícími účinky je součástí každodenního života. Sedí se na rohoži v tureckém sedu čelem k hostiteli a ostatním účastníkům obřadu, kteří jsou rozmístěni do kruhu kolem nádoby tanoa, kde se ze sušených rostlin a vody nápoj připravuje. Ženy sedí většinou za muži. Nikdy neprocházejte napříč kruhem a neobracejte se zády k tanoa, pokud musíte odejít, nejlépe je vycouvat ze svého místa. Nápoj vám bude nabídnut v polovině skořápky z kokosového ořechu. Slušné je tlesknout rukama a nádobu přijmout, vyslovit slovo „bula“, vypít nejlépe naráz obsah a pak třikrát zatleskat k vyjádření díků. Nejlépe uděláte, když budete sledovat ostatní a napodobíte jejich chování. Vzhledem k tomu, že nádoba tanoa se musí vypít celá, nebude nevhodné, když po určité době budete nabízený nápoj odmítat. Nezapomeňte, že se jedná o drogu. Můžete mít po požití většího množství pocit útlumu, takže včas brzděte, pokud nemáte s tímto nápojem žádné zkušenosti.© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy


Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz