Dovolená Fidži


Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky


  Fidži - navigace  
zájezdy Fidži Hotely a ubytování Fidži
Last minute Fidži Informace Fidži
Víza Fidži Fotogalerie Fidži
Mapy a průvodce Fidži Recenze hotelů Fidži
Diskuze Fidži  Fidži

 --> Chcete do země jet? --> Praktické informace

Česká ambasádaNemocnice, první pomoc, pojištěníKde tam a jak vyměním peníze?Jak volat? (mobil, telefonní budky, telef.karty)-->Místní dopravaKde se najíst a napít?Ostatní místní službyNákupy, obchody, tržištěElektrické zásuvky, spotřebičeSpropitnéPolicieSlovníček obvyklých výrazů
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Fidži Fidži Pokud chcete cestovat po Fidži, můžete využít celou řadu nejrůznějších dopravních prostředků od místních autobusů přes luxusní klimatizované expresní autobusové spoje, trajekty nebo automobily z půjčovny až po letadla, která zajišťují spojení s celou řadou ostrovů. Velký význem má samozřejmě jako u každého ostrovního státu lodní doprava, od pravidelných trajektů, které spojují hlavní obchodní a turistická centra, až po malé soukromé loďky, které zajišťují dopravu i na ty nejvzdálenější ostrůvky.

Letecké spojení
Vzhledem k poloze země přijíždí většina turistů na Fidži letadlem a využívá tak služeb některého ze dvou mezinárodních letišť, které se zde nacházejí. Hlavním mezinárodním letištěm a významnou křižovatkou mezinárodních leteckých tras v oblasti Pacifiku je Mezinárodní letiště Nadi, které se nachází 9 km severně od Nadi na hlavním ostrově Viti Levu.
Druhé letiště, kde přistává omezený počet mezinárodní letů většinou z okolních zemí, je Mezinárodní letiště Nausori, které se nachází ve vzdálenosti 23 km od centra hlavního města Suva, rovněž na ostrově Viti Levu. Jinak je toto letiště využíváno i pro domácí lety.
Na území Fidži se nacházejí ještě další letiště určená pro vnitrostátní lety.

Zatímco dvě velká letiště zajišťují spojení Fidži s okolním světem, malá letiště, která najdeme na mnoha místech, jsou centry místní dopravy. Na některých ostrovech nemůžeme ani hovořit o letištích, jedná se pouze o přistávací dráhu, která však zvládne zajištění letecké dopravy na tato vzdálená místa.

Místní letecké spoje zajišťují dvě domácí společnosti – Air Fiji a Sunflower Airlines. Ceny letenek se pohybují na stejné úrovni. Charterové lety organizuje společnost Vanua Air Charters. Island Hoopers se zabývá zajišťováním leteckého spojení helikoptérami a společnost Turtle Airways přepravuje cestující hydroplány.

Pokud se potřebujete dostat do určené destinace, informujte se, která z těchto společností je schopná vám zajistit přepravu.
Informujte se také na zvýhodněnou nabídku letenek a nejrůznější slevy. Zajímavou možnost nabízí například Air Fiji. Jedná se o tzv. Discover Fiji Pass, kdy během 30 dnů můžete cestovat po Fidži leteckými spoji bez omezení.


Autobusové spojení
Pokud chcete cestovat především po hlavních ostrovech, nejlepší je rozhodně autobusová doprava. Můžete si vybrat od místních levných autobusů až po pohodlné klimatizované expresy. Cestování místními autobusovými spoji je nejen levné, ale poskytne vám i celou řadu nezapomenutelných zážitků. Jízda v autobuse bez zasklených oken a střechy je pro Evropana skutečným překvapením. A to není nic proti tomu, když začne pršet, a vy se můžete spolu s ostatními cestujícími zúčastnit natahování plátěné střechy! To se ovšem netýká zdaleka všech spojů, záleží na tom, s jakou společností cestujete.

Hlavní autobusová nádraží najdete ve městech Nadi, Suva a Lautoka. Největšími dopravci zajišťujícími autobusovou dopravu na ostrově Viti Levu jsou: Pacific Transport Limited, United Touring Fiji, Sunbeam Transport Limited, ale najdete zde celou řadu menších společností. Některé společnosti provozují minibusy, které zajišťují dopravu z jednotlivých hotelů v turistických lokalitách.


Vlakové spojení
Pokud jste příznivci cestování vlakem, na Fidži máte bohužel smůlu. Železnice tady slouží pouze v oblastech, kde se pěstuje cukrová třtina, k její přepravě na zpracování. A to pouhých 6 měsíců v roce. Jediným vlakem, který přepravuje osoby, je vyhlídkový turistický vláček na Coral Beach na Viti Levu.


Pronájem aut
Pokud si chcete prohlédnout hlavní ostrov Viti Levu opravdu důkladně, chcete být svým pánem a nebojíte se řídit vlevo v rušném provozu – pak je pro vás přímo stvořena možnost půjčit si auto a vydat se vstříc dobrodružství. Počítejte však s tím, že ceny v půjčovnách rozhodně nejsou nízké. Samozřejmě, čím kratší doba výpůjčky, tím vyšší cena.
Většina velkých půjčoven má své pobočky přímo na letišti v Nadi.
Typ vybírejte podle toho, zda se budete pohybovat mimo hlavní tahy, protože tyto silnice nemají zpevněný povrch. Ověřte si, jak to funguje s pojištěním, jak se zachovat v případě poruchy atd.

Při půjčení auta musíte předložit český a mezinárodní řidičský průkaz. Minimální věk pro půjčení auta je 21 let.


Pronájem kol
Cyklistika nepatří na Fidži k nejoblíbenějším sportům, protože povrch ostrovů je dost členitý a tudíž i obtížněji sjízdný. Pohybovat se na kolech v oblastech, kde je velký automobilový provoz, s sebou nese riziko. Jízda aut na opačné straně, jiný „divočejší“ styl řízení místních obyvatel, chodci vedoucí dobytek po silnici atd. – to vše není pro cyklistu jako účastníka silničního provozu nic příjemného.

Na některých částech ostrovů však najdete velmi příjemný terén pro cyklistiku. Jedná se zejména o Coral Coast na Viti Levu nebo Natewa Bay na Vanua Levu. Horská kola jsou pro zdejší terény nejvhodnější, protože se budete pohybovat i po cestách bez zpevněného povrchu.

Půjčoven zde není příliš mnoho, ale pár jich tu najdete, zejména na Coral Coast. Některé hotely mají vlastní půjčovny.


Trajekty a lodě
Fidži Vzhledem k tomu, že se jedná o ostrovní stát, hraje lodní doprava na Fidži významnou úlohu.
Pokud budete chtít poznat různé ostrovy mimo Viti Levu, budete muset cestovat právě tímto způsobem.
Pro cestu mezi Viti Levu, Vanua Levu a dalšími většími ostrovy můžete použít trajekty, které zajišťují pravidelné spojení a jsou vypravovány několika lodními společnostmi.

Společnost Patterson Brothers Shipping Company zajišťuje trajektovou dopravu mezi městem Suva, Natovi a Ellington Wharf na Viti Levu, Levuka na Ovalau, Nabouwalu na Vanua Levu atd. Cen jízdenky mezi Viti Levu a Vanua Levu (mezi Ellington Wharf a Nabouwalu) se pohybuje okolo 30 F$.

Společnost Beachcomber Cruises patří také k největším a organizuje přepravu mezi městem Suva na Viti Levu a Savusavu na Vanua Levu, a jeho trajekty plují i na ostrov Taveuni. Jednotlivé spoje jezdí většinou třikrát týdně. V cenově odlišených třídách si můžete vybrat cestu v klimatizovaném prostředí. Pro všechny slouží restaurace, kavárna, bar atd.

Splolečnost Consort Shipping zajišťuje pravidelné spojení mezi městem Suva na Viti Levu a Savusavu na Vanua Levu, dále její trajekty plují na ostrov Taveuni a ostrov Koro.
Konkrétní ceny a také jízdní řády si ověřte na internetových stránkách jednotlivých společností, protože se často mění.

Některé z těchto společností, např. Beachcomber Cruises, organizují také pravidelné a časté plavby různými typy lodí na atraktivní turistická místa, jako jsou ostrovy Mamanuca atd. Jinou možností, jak se na ostrovy dostat, představuje plavba na katamaránech společnosti South Sea Island Cruises. Vyšší komfort ovšem znamená i vyšší cenu.

Řada společností (např. Blue Lagoon Cruises nebo Captain Cook Cruises) se orientuje na pořádání okružních jízd po fidžijských ostrovech, cena však bývá spíše vysoká.

Nejrozšířenějším dopravním prostředkem jsou malé soukromé lodě, které zajišťují dopravu i na ty nejodlehlejší ostrůvky. Můžete si pronajmout různá plavidla podle stavu vašich financí i podle aktuální nabídky. Často však pokulhává vybavení lodě, chybí záchranné vesty atd.
Pokud si budete člun pronajímat, neváhejte odstoupit od dohody, pokud se vám plavidlo nebude zdát bezpečné.

Většina resortů na malých ostrovech disponuje svými vlastními plavidly, které zajišťují dopravu turistů z nedalekých větších přístavů.


Taxi
Vozy taxi najdete na Viti Levu, Vanua Levu a Taveuni. Ve větších městech používají řidiči taxametry, takže by neměl být problém s cenou. Jízdné není příliš vysoké. Mimo města není zvykem užívat taxametr. Platí tu fixní ceny, se kterými vás řidič seznámí. Pokud jedete na delší vzdálenost, neostýchejte se smlouvat, protože cenu můžete snížit. K jejímu snížení může dojít i v případě, že řidiči dovolíte přibrat do vozu další cestující jedoucí stejným směrem. Můžete si také taxi pronajmout na půl dne nebo na celý den za fixní cenu, která často představuje ekvivalent zapůjčení vozidla v půjčovně.Zajímavé odkazy

Air Fiji
Beachcomber Cruises
Consort Shipping
Patterson Brothers Shipping Company a další společnosti
Půjčovny aut
Sunflower Airlines
Turtle Airways

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy


AZ elektro

Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz