Dovolená Fidži


Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky
  Fidži - navigace  
zájezdy Fidži Hotely a ubytování Fidži
Last minute Fidži Informace Fidži
Víza Fidži Fotogalerie Fidži
Mapy a průvodce Fidži Recenze hotelů Fidži
Diskuze Fidži  Fidži

 --> Chcete se o zemi něco dozvědět? --> Zeměpisné informace

Obecné geografické informacePodnebí-->Přírodní podmínky
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Fidži Příroda na Fidži je tak úžasná a jedinečná, že se skoro chce uvěřit v pozemský ráj. Tam, kde není narušena civilizací a činností lidí, vás okouzlí její bezprostřední divoká krása. Vysoké kopulovité kopce porostlé bujnou zelení se tyčí nad blankytně modrou mořskou hladinou. Rovné atoly pokryté sněhobílým pískem a porostlé palmami se ztrácejí v obrovské vodní mase, která je obklopuje. Korálové útesy a jejich různobarevní obyvatelé společně vytvářejí nádherný podmořský svět. To vše je příroda na Fidži – různorodá a uchvacující.

Ačkoliv flora a fauna na Fidži neoplývá obrovským množstvím nejrůznějších druhů, těší se velké pozornosti světových botaniků a zoologů. Nachází se zde totiž velké množství endemických forem, tedy těch, které se nenacházejí jinde na světě. Deset procent ze 476 místních rostlinných druhů je endemických.

Fidži je také domovem několika zajímavých plazů a ptáků. Leguán hřebenitý žije jen v některých částech země, především v Yadua Taba v Bua a Yasawas. Další raritou je fidžijský had, který se zahrabává do země, fidžijský bouřňák a řada dalších vzácných ptáků jako Erythura kleinschmidti nebo Trichocichla rufa.

Vědcům se podařilo ve spolupráci s fidžijským muzeem objevit kosterní pozůstatky krokodýlů, obrovských želv a také obřích holubů. Krokodýli byli na základě dochovaných kostí dlouzí přes 2 a půl metru. Kosti těchto výjimečných zvířat byly nalezeny v jeskyních Volivolia a Qarinivokai, které se nacházejí na západ od dun Sigatoka..

Do jedinečného ekosystému ostrovů bohužel negativně zasáhl člověk, když před několika tisíci lety první obyvatelé ostrovů přivezli sebou kromě jiného také psy, prasata a drůbež. Tento zásah způsobil vyhynutí několika živočišných druhů.


Savci
Savců žijících na souši bylo na Fidži díky vzdálenosti na nejbližší pevninu vždy velmi málo druhů. Jedinými původními savci, kteří přežili, jsou dnes netopýři. Žije jich zde několik druhů, některé v jeskyních, jiné v pralese. Živí se převážně ovocem nebo hmyzem.

Ostatní savci byli na ostrovy přivezeni. Jedná se především o malou indickou šelmu mangustu jižní (Helogale parvula), která sem byla přivezena jako predátor k hubení krys na plantážích cukrové třtiny. Že na jejím jídelníčku jsou také žáby, hadi a ptačí vejce, to tehdy nikoho netrápilo. Následky byly opět hrozivé. Ostrovní ekosystém je velmi křehký a rozšíření tohoto malého predátora tu napáchalo neuvěřitelné škody. Ovšem kočky a další domácí zvířata mají také svůj podíl viny. Část z nich totiž postupně přestala být domácími a začala devastovat přírodu. Kromě koček se to týká zejména prasat a koz. Také krysy sem byly dovezeny. Pravděpodobně se sem dostaly s Evropany a společně s nimi i myš domácí.

Vodní savci to měli, co se týče migrace, mnohem jednodušší, ale zato o to víc byli pronásledováni člověkem. Vody kolem fidžijských ostrovů jsou domovem delfínů a velryb. Některé druhy velryb však člověk dokázal téměř vyhubit.
Vzácná velryba keporkak tak z fidžijských i okolních vod téměř vymizela. Především v 19. století byl přístav Levuka centrem velrybářů zabíjejících tyto nádherné živočichy ve velkém. Naštěstí se velryby zřejmě vzpamatovaly z necitlivého rybolovu a vracejí se do starých domovů. Vláda Fidži v roce 2003 vymezila v moři Koro v okolí Levuky zvláštní zónu, v níž je lov velkých kytovců zakázán. A velryby se tam začínají vracet. Vždyť v 60.letech minulého století žilo u Fidži kolem 1700 keporkaků. V polovině 60. let však odtud zmizeli. Odhaduje se, že jen koncem 19. století bylo ve vodách Fidži uloveno 13.000 velryb!
Velryby hrály v životě domorodých obyvatel vždy významnou roli. Velrybí zub, konkrétně zub vorvaně obrovského, měl zvláštní kouzelnou moc a ještě dnes je využíván v tradičních obřadech.


Plazi
Na Fidži žije 20 druhů suchozemských hadů, čtyři druhy mořského hada a čtyři druhy želv. Kromě toho tu najdete ještěrky, gekony atd. Některé druhy hadů jsou velmi jedovaté, včetně mořských, jejichž kousnutí patří k nejnebezpečnějším.
Želvy na Fidži patří k nejzajímavějším živočichům. Jeden ze čtyř druhů, které zde žijí, dorůstá až do délky dvou metrů. Právě tento druh je velmi přísně chráněn, protože jeho vejce i maso jsou pokládány za velkou pochoutku a stále je bohužel možné je zakoupit na černém trhu. Také jejich krunýře jsou velmi žádané, i když je jejich nákup a vývoz zakázán.


Ptáci
Barevný ptačí svět na Fidži je jedním z přírodních zázraků, který sem přijíždějí obdivovat milovníci přírody z celého světa. Žije tady přes 100 různých druhů, z nichž přes 20 je endemických a můžete je tak spatřit pouze na Fidži. Skutečnou zajímavostí jsou například některé druhy papoušků, které žijí pouze na konkrétním jednom ostrově a nerozšířily se na další ostrovy, které jsou blízko (například papoušek z Kadavu).

Různé druhy papoušků jsou na Fidži nejoblíbenějšími ptáky, zvláště mezi turisty. Ve fidžijštině se papoušek řekne kaka podle typického zvuku, který vydává. Kromě mnoha druhů papoušků tu žije osm druhů holubů, kachny, kukačky a mnoho dalších, včetně mořských tropických ptáků. Nejlepší podmínky pro pozorování ptáků jsou na Kadavu, Taveuni a na východě ostrova Vanua Levu.


Podmořský život
Fidži Podmořský svět na Fidži je tak barevný a bohatý, že se ani nechce věřit, že něco tak nádherného a různorodého může pod vodní hladinou existovat. Od malých korálových rybek, přes delfíny, žraloky, obrovské tuňáky, barakudy a rejnoky, až po barevné hvězdice a korály.
Svět barev, který se vám otevře mezi korálovými útesy, je obydlen tolika živočichy, že ani není možné je všechny vyjmenovat. Zatímco v hlubokých vodách potkáte větší ryby včetně žraloků, mezi korálovými útesy potkáte pouze malé žraloky živící se drobnými rybkami.
Je ale třeba také dávat pozor při kontaktu s některými živočichy. Opět platí pravidlo, co bezpečně neznáme, toho se nedotýkáme. Nechte si vysvětlit od místních instruktorů potápění nebo dalších informovaných osob, jaké nebezpečí vám v konkrétním místě může hrozit. Někteří živočichové, do kterých byste to ani neřekli, vás mohou nebezpečně kousnout, bodnout nebo žahnout. Kromě žraloků, barakud nebo perutýnů, na které si každý dává pozor, tady žijí mnohem menší a stejně nebezpeční živočichové. Speciálně některé druhy zdejších medúz vám mohou způsobit bolestivé zranění a barevné hvězdice jsou také jedovaté.ROSTLINY
Fidži Také svět rostlin na Fidži oplývá nebývalým bohatstvím druhů. Nachází se jich zde přes tři tisíce, z toho jeden tisíc druhů nenajdete nikde jinde. Rostliny hrály vždy významnou úlohu v životě Fidžijců, v tradičních rituálech, přírodním léčitelství i jako prostředek obživy, surovina pro stavbu obydlí atd.

Ostrovy na Fidži pokrývají tropické deštné pralesy, ve kterých roste řada vzácných rostlin. Najdete tu různé druhy kapradí, nádherné orchideje i lesní velikány. Doma je tu i národní květina Fidži Medinilla waterhousei. Tato vzácná rostlina se vyskytuje pouze v nejvyšších polohách na ostrově Taveuni a Vanua Levu. Typická je pro ni kombinace rudé a bílé barvy.

Dále jsou tu flora rostoucí na pobřeží ostrovů, tvořená zejména mangrovníkovým porostem.
Rostou tu také exotické ovocné stromy a rostliny využívané k obživě, včetně pepřovníku, ze kterého se získává kava, chlebovníku, banánovníků, papáji a manga.

Pak tu jsou rostliny, které byly na Fidži přivezeny jako ozdobné rostliny a velmi se jim tu daří, např. ibišek, který sem připutoval z Afriky nebo oblíbená rostlina frangipani, jejíž bílé květy jsou součástí květinových ozdob.

V neposlední řadě sem patří také vodní rostliny, jejichž množství vzhledem k velikosti vodní plochy, která Fidži obklopuje, rozhodně není zanedbatelné. Různým druhům řas a mořských tráv se tu velmi daří. Asi nejznámějším druhem je nama, řasa podobná malým zeleným hroznům, která je pokládána za lahůdku.
© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy


AZ elektro

Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz