Dovolená Francouzská Polynésie


Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky
  Francouzská Polynésie - navigace  
zájezdy Francouzská Polynésie Hotely a ubytování Francouzská Polynésie
Last minute Francouzská Polynésie Informace Francouzská Polynésie
Víza Francouzská Polynésie Fotogalerie Francouzská Polynésie
Mapy a průvodce Francouzská Polynésie Recenze hotelů Francouzská Polynésie
Diskuze Francouzská Polynésie  Francouzská Polynésie

 --> Chcete do země jet? --> Turistické lokality --> Markézy

Nuku HivaUa HukaHiva OaFatu Hiva
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Markézy
Te Henue Enana - takhle říkají Markézám místní obyvatelé. V překladu toto jméno znamená Země lidí a přesně vystihuje povahu Markéz - jsou to ostrovy prastarých legend (podle jedné z nich si Markézy postavili bohové Oatea a Atuana jako svůj dům), ohromného kulturního bohatství a spousty archeologických nalezišť, která ještě nevydala všechna svá tajemství. Najdete tu mnohá zachovalá marae (přírodní svatyně), pae-pae (vydlážděné plochy sloužící k setkávání obyvatel) a samozřejmě nejrůznější tiki (sochy polobůžků všech velikostí). Místní obyvatelé, potomci výtečných mořských navigátorů a neohrožených bojovníků, vás zaujmou svou zručností a nápaditostí, které hojně využívají při tvorbě rozličných uměleckých předmětů - vyřezávaných sošek, pletených klobouků, kabelek či rohoží a také tradičního netkaného oděvu tapa, který z kůry stromů vyrábějí místní ženy. Markézští řemeslníci jsou vyhlášení po celém světě a na své výjimečné schopnosti jsou také patřičně hrdí. Potkáte tu nejlepší řezbáře, tanečníky, hudebníky i mistry v tetování. Každý ostrov nabízí specifickou identitu i výbornou kuchyni.

Markézy leží nedaleko rovníku, 5000 km na jih od Hawaje, 500 km od nejbližších atolů Tuamot, 1400 km severozápadně od hlavního města Papeete a jsou nejseverněji položeným souostrovím Francouzské Polynésie. Sestávají z 15 sopečných ostrovů, které se dále dělí do dvou skupin - severní a jižní. Pouze 6 ostrovů je obydlených.- Nuku Hiva, Ua Huka, Ua Pou, Hiva Oa, Fatu Hiva a Tahuata. Na rozdíl od Společenského souostroví nemají místní ostrovy žádné laguny ani bariérové útesy, které by zmírnily silné nárazy vln. Výsledkem toho jsou divoké průlivy, pobřežní jeskyně a rozeklané zálivy obklopující ostré vrcholy dominující většině ostrovů. Hory na Markézách jsou často vyšší než 1000 metrů a jsou od sebe odděleny náhorními plošinami a hlubokými údolími, které jsou hustě porostlé bujnou tropickou vegetací. Také podnebí odlišuje Markézy od ostatních souostroví. Nevyskytují se tu cyklony, ale velmi často tu prší a někdy déšť neustává po mnoho dlouhých týdnů, což může být velmi depresivní. Po období dešťů většinou následuje období sucha a teploty se většinou vyšplhají výš než na Tahiti.

Zdejší ostrovy byly jedny z prvních míst, kde se usadili předkové dnešních Polynésanů v období velké tichomořské migrace. Z těchto dob se tu dochovalo neuvěřitelné množství archeologických pozůstatků dokazujících jistou odlišnost místní kultury od ostatních ostrovů. Prvním Evropanem, který připlul k místním břehům, byl 1595 španělský mořeplavec Alvaro de Mendana y Neira, který o měsíc dříve vyplul z Peru. Hlavním cílem jeho výpravy bylo nalezení Neznámé jižní země (Terra Australis Incognita), která měla oplývat zlatem a kořením. Během své cesty se španělská loď úplnou náhodou dostala na dohled ostrova Fatu Hiva a kapitán Mendana celé místní souostroví pojmenoval Las Marquesas de Mendoza na počest svého ochránce, tehdejšího vicekrále Peru, jehož celé jméno znělo García Hurtado de Mendoza, Markýz z Canete. Zapomenuté ostrovy tedy byly objeveny, dostaly své jméno a už nic nebránilo příchodu dalších Evropanů. Na počátku 19. století to byli misionáři z Londýnské misionářské společnosti (LMS), skutečné úspěchy v šíření křesťanství však měli až francouzští katoličtí misionáři. Katolická víra je tu dodnes pevně zakořeněna, což je další prvek odlišující Markézy a zbylá souostroví. Následovaly četné velrybářské výpravy, při kterých se Markézy využívaly jako vhodné místo k doplnění zásob. Na palubě jedné z velrybářských lodí byl i slavný spisovatel Herman Melville, který na místní ostrovy zasadil děj některých svých románů. Ne všichni členové posádek těchto lodí však byli Melvillova uměleckého založení a na Markézy se začal hromadně šířit alkohol a různé nemoci, které měly za následek katastrofální úbytek obyvatel v průběhu 19. století (v roce 1842 žilo na ostrovech cca 18.000 lidí, v roce 1887 už jen 5.264 obyvatel a v roce 1926 ostrovy obývalo jen 2.096 lidí).

Dnes žije na Markézách asi 8.000 obyvatel a ostrovy zažívají rozvoj průmyslu a cestovního ruchu a snaží se zbavit letité závislosti na Tahiti. Turistů sem zatím moc nejezdí, ale potenciál zdejšího kulturního, historického a přírodního bohatství je skutečně ohromný a pro ostatní souostroví představuje značnou konkurenci, s níž do budoucna budou muset počítat. Pokud se vypravíte na Markézy, budete zcela okouzleni nádherou místních ostrovů, stejně tak, jako byl kdysi okouzlen proslulý malíř Paul Gaugin nebo neméně slavný zpěvák Jacques Brel, kteří se rozhodli strávit zde poslední roky svého života.
Jak se tam dostat?
Letadlem:
z hlavního města Papeete nebo z ostrova Rangiroa v Tuamotech, (letiště jsou na ostrovech Nuku Hiva, Hiva Oa, Ua Pou, Ua Huka)
Lodí:
trasa Papeete – Rangiroa/Takapoto - Australy: Po této trase jezdí proslulá loď Aranui, na které si můžete vyzkoušet nefalšovaný život námořníka - viz. zajímavé odkazy - loď Aranui.


Zajímavé odkazy

Mapa Markéz
Markézy

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy


AZ elektro

Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz