Dovolená Francouzská Polynésie


Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky
  Francouzská Polynésie - navigace  
zájezdy Francouzská Polynésie Hotely a ubytování Francouzská Polynésie
Last minute Francouzská Polynésie Informace Francouzská Polynésie
Víza Francouzská Polynésie Fotogalerie Francouzská Polynésie
Mapy a průvodce Francouzská Polynésie Recenze hotelů Francouzská Polynésie
Diskuze Francouzská Polynésie  Francouzská Polynésie

 --> Chcete do země jet? --> Turistické lokality

Sportovně zajímavéPobytově zajímavéSpolečenské ostrovyTuamotyMarkézy-->GambieryAustraly
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

GAMBIERY
Počet obyvatel: 1.087
Celková plocha: 27 km2
Nejvyšší hora: Mt. Duff (441 m)


Když se podíváte na mapu, vypadají Gambiery jako několik ostrovů v jihovýchodní části Tuamot. Zdálo by se zbytečné považovat je za samostatné souostroví a dávat jim jiné jméno. Opak je však pravdou. Gambiery se od Tuamot odlišují v jedné zásadní věci: tvoří je výhradně kopcovité a bujnou vegetací porostlé sopečné ostrovy, zatímco Tuamoty sestávají ze suchých nízkých atolů. Ostrovů seskupených okolo obří laguny je celkem 14, přičemž největší a jediný skutečně obydlený ostrov je Mangareva.
Gambiery byly osídleny ve třech vlnách v době od 10. do 13. století a do dnešní doby jsou známé především jako centrum francouzského katolicismu. I jméno souostroví zní francouzsky, ale ve skutečnosti byly ostrovy v roce 1797 pojmenovány po anglickém admirálovi Gambierovi. Ten byl hlavní oporou misionářské výpravy organizované Londýnskou misionářskou společností (LMS), která jako první vyrazila šířit křesťanství do Polynésie, ale uchytila se až na Tahiti. Gambiery se naopak od roku 1834 staly baštou francouzských misionářů, kteří křesťanství mezi místními obyvateli rozšířili bleskovou rychlostí. Hlavní postavou byl otec Honoré Laval, který se brzy stal faktickým vládcem celého souostroví a snažil se ho přetvořit k obrazu svému. Začal stavět široké silnice, ohromnou katedrálu, devět kostelů a kaplí, různé památníky, vyhlídkové věže, přístavní hráze a celou řadu budov, z nichž klíčové bylo vězení. Zvláštní je, že v této době většina domorodců vymřela. Při příjezdu prvních misionářů žilo na ostrovech 5000 – 6000 lidí a o padesát let později se při sčítání došlo k číslu 463. Otázkou zůstává, kdo měl tuto katastrofu na svědomí. Někteří lidé se přiklánějí k názoru, že za vše mohly nemoci zavlečené na ostrovy účastníky velrybářských výprav, a otec Laval tomuto procesu mohl jen bezbranně přihlížet. Mnozí však na druhé straně poukazují na cílevědomou povahu otce Lavala, jehož hlavní snahou bylo vymýtit místní kulturu a zanechat po sobě přehnaně ambiciózní stavby jako symboly vítězného katolického náboženství. Většina domorodců tak zahynula při náročných stavebních pracích. Těžko říci, na čí straně je pravda, nejpravděpodobnější je zřejmě kombinace obou pohledů. Každopádně stavby z doby přičinlivého otce Lavala můžete na Gambierech obdivovat dodnes.

Mangareva
Na ostrově Mangareva je jediná vesnice Rikitea, ve které žijí snad úplně všichni obyvatelé Gambier. Hlavní památkou je katedrála sv. Michaela postavená v letech 1839 - 1848, do níž se vejde až 1200 lidí. To je více než je dnešních ostrovanů! Určitě zajděte dovnitř a prohlédněte si nádherný oltář bohatě zdobený perlami a perletí. Dalším Lavalovým vynálezem je místní klášter Rouru, ve kterém prý jeden čas bylo dokonce 60 mangarevských mnichů. Z dalších zajímavostí je třeba jmenovat Maison Nucleaire (Atomový dům), který dříve sloužil jako kryt pro místní obyvatele, když se na pouhých 400 m vzdáleném atolu Moruroa (patřícím však do Tuamot) prováděly jaderné testy. Starší domorodci si ještě pamatují, jak bývali třeba tři dny namačkáni v tomto příšerném hrobu bez oken. Není divu, že nápis Faaore te atomi! – Ne jaderným testům! je stále ještě k vidění na mnohých mangarevských zdech.
Jak se tam dostat?
Letadlem: z hlavního města Papeete na letiště Totegegie - let trvá 3 h 40 min (1700 km)
Lodí: lodě jezdí z Tahiti přes Tuamoty na Gambiery zhruba jednou za 3 týdny


Zajímavé odkazy

Mapa Gambier

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy


Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz