Dovolená Francouzská Polynésie


Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky


  Francouzská Polynésie - navigace  
zájezdy Francouzská Polynésie Hotely a ubytování Francouzská Polynésie
Last minute Francouzská Polynésie Informace Francouzská Polynésie
Víza Francouzská Polynésie Fotogalerie Francouzská Polynésie
Mapy a průvodce Francouzská Polynésie Recenze hotelů Francouzská Polynésie
Diskuze Francouzská Polynésie  Francouzská Polynésie

 --> Chcete do země jet? --> Turistické lokality

Sportovně zajímavéPobytově zajímavéSpolečenské ostrovyTuamotyMarkézyGambiery-->Australy
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

AUSTRALY
Pouhých 7 ostrovů rozkládajících se okolo obratníku Kozoroha – to jsou Australy, nejjižněji položené souostroví Francouzské Polynésie. Z Tahiti to sem letadlem trvá jen hodinu a půl, ale jakmile vstoupíte, uvědomíte si určitou změnu. Možná vám dokonce začne být zima. Australy mají opravdu mnohem chladnější podnebí, což je dáno jejich polohou – na Antarktidu je to odtud o něco blíž. Pět z místních ostrovů je obydlených – Rurutu, Rimatara, Tubuai, Rapa a Raivavae (celkem 6000 obyvatel), zbývající dva neobydlené - Marotiri a Mariin ostrov.
Australy byly ze všech ostrovů osídleny jako poslední, domorodci přišli pravděpodobně z Tahiti v letech 1000 až 1300. Jako první z mořeplavců zahlédl břehy Austral slavný kapitán James Cook, poslední z ostrovů „objevil“ až v roce 1811 mořeplavec Samuel Pinder Hernry. Známou kapitolou z místní historie je doba, kdy se na ostrově Tubuai snažili ukrýt vzbouřenci z Bounty - bohužel neúspěšně. Znatelný vliv západního světa sem dorazil až na začátku 20. století, kdy byly Australy anektovány Francií. Díky své vzdálenosti od ostatních souostroví nemají Australy ani v dnešní době příliš rozvinutý turistický ruch, a proto jsou oblíbeným cílem různých dobrodruhů a vyznavačů jednoduchého způsobu života. Občas se o těchto ostrovech mluví jako o „spíži Francouzské Polynésie“ – zdejší přírodní podmínky jsou výborné pro pěstování nejrůznějších plodin, kávu nevyjímaje. Domorodci jsou skvělými řemeslníky - umění plést rohože, kabelky či klobouky z rostlinných vláken tu bylo dovedeno k naprosté dokonalosti. V životě místních obyvatel také hraje velmi důležitou roli víra – stále tu přežívají prastaré rituály a oslavy, při nichž se často zpívají tradiční písně.

Každý ostrov v Australech nabízí vedle nádherné přírody a unikátní kultury také bohatá archeologická naleziště, obzvláště krásné jsou tajemné pevnosti na vrcholcích hor, kterým se říká pa. Určitě bychom měli zmínit aspoň ostrov Rapa, který je poněkud stranou od ostatních – jeho nejbližší obydlený soused je 500 km daleko. Rapa – možná máte pocit, že už jste se s tímto magickým názvem někdy setkali. Domorodci tomuto ostrovu občas říkají Rapa Iti (Malá Rapa). Velká Rapa, známá také jako Rapa Nui, leží ještě dál na východ a její české jméno je Velikonoční ostrov (nepatří však do Francouzské Polynésie, ale je součástí Chile). Jaká však byla mezi těmito dvěma ostrovy souvislost? Rapa Iti, tahle malá sestřička proslulého a legendami opředeného Velikonočního ostrova, skrývá ve svých horských pevnostech a ruinách svatyní ještě mnohá tajemství, která možná jednoho dne vnesou do této záhady více světla…
Rurutu
Je to vyvýšená plošina a z vrcholků kopců je nádherný výhled na okolní krajinu a oceán. Nejvyšším bodem je Mt. Taatioe, se svými 389 metry nad mořem. Ostrov a hlavně pobřeží tvoří především vápenec. Pobřeží je plné jeskyní, které zde vytvořil oceán. Na ostrově o rozloze 36 km2 žije zhruba 2000 obyvatel. Populace je soustředěna do tří vesnic na pobřeží. Největší z nich je Moerai a jako jediná má přístav pro zaoceánské lodě. Kousek od přístavu najdete i starý protestantský kostel z roku 1872. Dalšími vesnicemi jsou Hauti a Avera.
Ostrov objevil už v roce 1769 James Cook, ale velice dobře vyzbrojení domorodci nenechali Evropany přistát. Až v 19.století se na ostrově podařilo založit křesťanskou misii, která brzy ovládla ostrov. Spolu s vírou však přinesla také evropské choroby, což způsobilo katastrofu. Přežil jen zhruba každý desátý domorodec.

Tubuai
Tento ostrov je největším v Australech a zároveň plní funkci hlavního administrativního ostrova v této oblasti. Zvláštností tohoto ostrova je fakt, že domorodci dávají podpůrné plováky svých kánoí (pirogues), na rozdíl od ostatních Polynésanů, na pravou stranu.
Populace je přibližně stejná jako na Rurutu, tedy něco přes 2000 obyvatel. Nejvyšší bod ostrova je ve výšce 422 metrů nad mořem a celková rozloha činí 45 km2. Kapitán Cook ostrov objevil o osm let později než Rurutu.

Rimatara
Na ostrůvku o rozloze 8 km2 žije zhruba 1000 obyvatel, ve třech vesnicích Anapoto, Amaru a Mutaa Ura. Vesničky leží na pobřeží, u úpatí hory Uahu, vysoké 83 metrů. Domorodci zde návštěvníky vítají tradičně kouřem, kterým musejí cestovatelé projít při vylodění. Je to jakýsi obřad očisty. Rimatara je nejhustěji obydlený ostrov v Australech. Domorodci zde dokonce mají svůj vlastní dialekt.
Raivavae
Se zhruba stejným počtem obyvatel, tedy 1000, ale s dvojnásobnou rozlohou, vás přivítá jeden z nejhezčích ostrovů Pacifiku. Uprostřed ostrova leží jeho nejvyšší vrchol Mt. Hiro (437m). Na ostrově najdete dohromady pět vesnic.
Rapa
Ostrov je vzdálený 500km od nejbližšího obydleného ostrova Polynésie, Raivavae. Zde už nejsou ani korálové útesy ani palmy na pobřeží. Teploty zde v zimě totiž dosahují až 5°C. I na tomto ostrově najdeme několik skalnatých vrcholků. Šest z nich převyšuje 400m. Nejvyšší je Mt. Perau (650m). Také zde řádili zničujicí epidemie po příchodu Evropanů. Na počátku 19. století se počet obyvatel v průběhu několika let rapidně snížil z původních 2000 na hrstku 150 lidí.
Na Australy se dostanete několika způsoby.
Letadlem:
z hlavního města Papeete - letiště jsou na ostrovech Rurutu a Tubuai
Lodí:
nákladní lodě jsou ochotny naložit 2 pasažéry, ale není to ten nejpříjemnější způsob cestování


Zajímavé odkazy

Mapa Austral

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy
Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz