Island


Informace

islandský kůň islandský kůňJednotvárná vegetace neposkytuje dostatek potravy zvířeně, která je druhově velmi chudá. Jediný savec, který pochází z Islandu je polární liška (Alopex lagopus). Z Grónska sem občas připlují na krách medvědi lední. Ti mají však malou šanci na přežití díky ozbrojeným místním pastevcům.
Mezi další živočichy žijící na ostrově, kteří tu zdomácněli patří sobi (Rangifer tarandus), norci (Musela vison), polní myši a různé druhy hlodavců.
Chovají se tu koně (kolem 80 tisíc) a krávy (kolem 80 tisíc). Ovce se pasou volně v přírodě a jsou označkovány. Ovcí je na ostrově tu více než místních obyvatel.

Islandský kůň (Equus scandinavicus)
Tento druh koně je malého vzrůstu, váží asi 390 až 400 kg. Výborné se hodí do drsného islandského terénu. Tyto koně sem přišli spolu s prvními osadníky . Až do 12. století byl jediným dopravním prostředkem v zemi. Později se jeho maso běžně konzumovalo a užívalo při pohanských obřadech. Křesťané konzumaci masa zakázali.
Tento kůň je známý svou vytrvalostí, spolehlivostí, odolností, inteligentností a nezáludností. Je vhodný i pro projíždky pro začátečníky, ženy a děti. V současnosti se využívá na pastvinách a v jezdectví.

Ptáci
Ptáci jsou skutečným bohatstvím islandské fauny. Na Islandu žije přes 241 druhů ptáků, z toho 72 druhů tu stále žije, 6 druhů sem migruje náhodně a 30 druhů sem přilétá každý rok.
Nejrozšířenějším druhem na ostrově jsou alky, chaluhy a rackové. Nejznámějším a nejtypičtějším druhem je papuchalk, který trochu připomíná papouška.

Ohrožené druhy ptáků na Islandu: orel běloocasý, chřástal, alka malá, potápka a lyskonoh šedý.

V květnu začíná páření kachen u jezera Mývatn. Nad vodní hladinou se odehrávají velké boje ptáků. Mláďatům a kachním vejcím hrozí nebezpečí v podobě lišek, norků, racků a ostatních ptáků ale také místních farmářů. Ti dostávají vysokou odměnu za sbírání kachních vajec. Islanďané totiž kachní vejce nakládají. Sběrači vajec musí ale vždy v hnízdě nechat tak čtyři až pět vajec. Na konci léta většina ptáků od jezera Mývatn odlétá. Kachny odlétají do Španělska, Anglie a Francie.
V květnu začíná páření kachen u jezera Mývatn. Nad vodní hladinou se odehrávají velké boje ptáků. Mláďatům a kachním vejcím hrozí nebezpečí v podobě lišek, norků, racků a ostatních ptáků ale také místních farmářů. Ti dostávají vysokou odměnu za sbírání kachních vajec. Islanďané totiž kachní vejce nakládají. Sběrači vajec musí ale vždy v hnízdě nechat tak čtyři až pět vajec. Na konci léta většina ptáků od jezera Mývatn odlétá. Kachny odlétají do Španělska, Anglie a Francie.

Na ostrově žije asi 32 druhů mořských ptáků. Mezi ně patří například rackové a guillemoti, polární kachny.

Guillemot
Má dlouhý krk a ostrý špičatý zobák, tmavohnědé peří a bílé bříško. Tito ptáci přilétají na ostrov v dubnu. Přes zimu žije samička a samec odděleně a shledávají se opět tady. Mají veliká, barevná vajíčka, která většinou kladou na holý výstupek ve skále. Nestaví totiž žádná hnízda.

Alka
Alky mají vejce podobná hrušce. Vyznačují se velkým křikem. Mají černobílou barvu.

Terej bílý
Terej bílý je příbuzný pelikánovi. Dospělý jedinec váží kolem 3 kg, a je asi 1 m vysoký. Rozpětí jeho křídel dosahuje 180 cm. Terejové se na ostrov vrací už koncem února. Hnízdo si staví z mořských řas.

Orel islandský
Tento druh orla je velmi vzácný. Od roku 1913 je na Islandu chráněným druhem. V současnosti jich na ostrově žije kolem 50 párů.

Kajka
V současnosti žije na ostrově asi 200 000 párů kajek. Přilétají začátkem dubna. Velmi žádané je kajčí peří a to především jako surovina do bund a spacích pytlů. Peří má totiž jedinečné tepelné vlastnosti a je velmi lehké. Nevyrovná se mu ani umělé vlákno. Ročně se z Islandu vyveze kolem 3 – 4000 kg kajčího peří. Farmáři peří sbírají z kajčích hnízd a potom je suší a čistí.

sněhule severní sněhule severníSněhule severní (Plectrophenax nivalis) je pták dlouhý asi 16 cm. Patří do čeledi, do které patří například strnad obecný. Sněhuli můžete vidět i u nás, je tu jenom jako návštěvník ze severských zemí. Sněhule patří k pochoutkám v místní kuchyni. Je však velmi náročné vůbec na tohoto ptáka narazit, protože jejich populace se výrazně snížila. V obchodech jsou velmi drahé – stojí kolem 2000 islandských korun, což je asi 21 euro.

Bělokur
Dalším vzácným ptákem je divoce žijící bělokur (Lagopus lagopus tetraonidae a Lagopus mutus, který je podobný naší koroptvi. Je také velmi oblíbenou pochoutkou. Před třemi lety byl ale v širokém okruhu kolem hlavního města Reykjavíku vydán přísný zákaz jejich lovu. Bohužel selhal i pokus dovézt je z Norska a Grónska, v současnosti na bělokura téměř nenarazíte.


papuchalk plochozobý papuchalk plochozobýPachuchalk plochozobý (Bělobradý)
Tento pták se objevuje na pevnině pouze v období hnízdění (pobřeží Severní Ameriky, Anglie, Irska, Bretaně, Islandu, Grónska, Skandinávie a na Špicberkách), kdy vytváří velké kolonie. Jinak tráví většinu času na moři.
Hnízdo si staví v podobě zemní nory vyhrabané ve svahu nad mořem. Na konci se nora rozšiřuje do komůrky, ve které samice v období od května až do června snáší jedno velké bílé vejce. V sezení na vejci se střídá se samcem a to po dobu 42 dnů. Mládě musí rodiče dalších 40 dnů krmit rybami.
Dospělý papulchalk váží kolem půl kilogramu a dorůstá do výšky 30 cm. Je skvělý potápěč a plavec, může se potopit až do hloubky 60 metrů.
Papuchalk je jeden z charakteristikých živočichů Islandu. Vidět ho můžete téměř všude. I v místních restauracích jako specialitu.

Lovení papuchalků
Sběratelé vajec papuchalků se pohybují po příkrých útesech a chytají papuchalky do sítí, které jsou upevněny na dlouhých tyčích. Dobrý lovec je schopen ulovit až 600 papuchalků za den. Papuchalk je místní pochoutkou.

Ryby
V moři kolem Islandu se vyskytuje kolem 15 druhů velryb, dále jsou tu sledi, platýsi, garnáti, tresky, humři, sumci, huňáčci severní atd.
Ze sladkovodních druhů ryb se tu vyskytují pstruh, úhoř, losos a polární siveň.