Omán


Informace

Každý region v Ománu má svůj vlastní tanec a svoji píseň, která je unikátní a jedinečná. Během festivalů a oslav se zpívají tyto písně a tančí tyto tance.
V regionu Sharqiya jsou tři základní typy písní, které jsou různé pro různá prostředí. „Mořské“ písně pojednávají o námořnických povinnostech a jejich životě. Existuje v tomto regionu osm typů „námořnických“ písní. Potom má každá jednotlivá plavba svou melodii, která se pouze zrychluje nebo zpomaluje a mění text.
„Hambal“ je například námořnický pochod, který si námořníci zpívají na jejich cestě do Razhy. Jsou tu dva bubeníci, kteří vedou celé procesí a udržují tempo. Hudba má dodávat odvahu a kuráž.

Pouštní písně zase zahrnují motliby za výdrž a statnost velbloudů. Píseň Al Taghrud se zpívá, když jde procesí přes poušť a má dodržet tempo zvířat i jejich průvodců – lidí. Beduínský zpěv Al Taariq Bedouin se zpívá také při cestě přes poušť. Dva zpěváci ji různě upravují dle otřeby.

Razha je tanec, který má charakterizovat řeměnu. Tančící muži musí skákat do vzduchu a přitom musí mít u sebe těžký meč. Nesmí být zadýchaní. Meč vyhazují do vzduchu a za různých pohybů ho musí zase chytit. Kdysi dávno Razha vyjadřovala různé potřeby různých kmenů a také oznamovala počátek války, vítězství, odchod vojska apod. Tanec Razha al Kabira = Razha pro dospělé byla kdysi tancem války. V současnosti se tento tanec tančí při oslavách na počest Sultána. Má tři základní rytmy, podle kterých se tančí.

V regionu Musandam se zpívají písně naprosto odlišné od jiných oblastí jv Ománů. Al Ruwah je unikátní píseň beduínů, kteří žijí v horách. Hraje tu 8 – 10 bubeníků, kteří při hře na buben tančí dopředu a dozadu v kruhu. Píseň má různé verze: Sirah se předvádí ráno, Saadar se předvádí uprostřed dne a Rawah v poledne. Siria přichází na řadu až večer. Tuto píseň můžete slyščet především na svatbách, náboženských festivalech a při oficiálních svátcích.
Při tanci a zpěvu Al Dan se vytvářejí dvě řady tančících, kteří stojí paralelně proti sobě. Bubenící vytváří takyé řady. Při tomto tanci musí být všichni bosi, kdo má boty je přísně potrestán.
Oblast Dhofar představuje tanec Bar´aa, kdy tančí dva tanečníci vzájemně se držící. Charakteristický pohyb pro tento tanec je výskok do vzduchu. Tito dva tanečníci musí své pohyby synchonizovat.

Raqs al Nisaa je „ženský tanec“ , který se hojně tančí v tomto regionu. Tančící ženy jsou ozdobeny zlatem.

Al Wailah je tanec, který tančí ženy ve skupinách. Každá žena drží pravou ruku rameno své sousedky a pohybují se dokola do rytmu. Tanec doprovází zpěv a hra na bubny.

Taymina je tradiční zpěv tohoto regionu, který se zpívá, když se dítě učí z koránu.