Filipíny


Informace

Pohyb po Manile je bezpečný. Nedoporučuje se však navštěvovat chudinské čtvrti (slumy). Pokud návštěvník dodržuje základní pravidla bezpečnosti, neměly by během pobytu nastat problémy. Na ostrově Mindanao, již došlo k několika únosům, zaměřených většinou na turisty. K nebezpečným oblastem se zejména řadí: provincie Sulu, Basilan, Lanao del Sur, Lanao del Norte, North Cotabato, Maguindanao, Zamboanga City, Sultan Kudurat and oblasti na jihu Cotabata. Nejvíce se unášejí čínští obchodníci, kteří žijí nebo pracují na Filipínách. Je to hlavně kvůli výkupnému. Filipínci vědí, že za uneseného turistu vždy někdo zaplatí. Buď rodina, ambasáda nebo firma.
Na Filipínách je vysoké procento kriminality a to hlavně ve městech. Větší obchodní domy mají ozbrojené strážce. Na 100 000 lidí tu ročně připadá 30 vražd , 3 znásilnění a 72 krádeží. V Manile existuje asi kolem 40 zločineckých gangů, které jsou zaměřené na únosy turistů.
Mezi nejnebezpečnější místa patří ostrov Basilan, který je dějištěm stálých separatistických aktivit.

Prostituce tu samozřejmě existovala i před tím, než sem přišli Španělé a Američani, ale dnes je to hlavní sociální problém. Prostituce se stala největším ilegálním obchodem kolem roku 1900, když se začaly rozrůstat erotické bary v okolí námořních jednotek a ozbrojených sil. Filipíny bohatly a získali reputaci země s nejlevnější prostitucí. Levně se zde mohla každý koupit ženu, muže nebo dokonce i děti. Rozmach prostituce zpomalil výbuch sopky Pinatubo v roce 1991, který donutil k evakuaci město „prostituce“ Angeles. Shodou okolností odešli i všechny ozbrojené síly a námořnictvo, a tak začali některé bary krachovat, protože neměli zákazníky a tudíž ani peníze. Ale chudoba, uplatkářstí a znovuzískání turistiky oživili staré řemeslo. Odhad počtu lidí, kteří pracují v prostituci se v roce 1999 odhadoval na 500000. Ve společnosti, která je tak silně věřící se legalizace neuznává.

Dětská prostituce
Filipíny patří v počtu dětské prostituce na čtvrté místo. Přibližně tu pracuje 70000 dětí. Před Filipínami jsou USA(300000), India(400000) a Thajsko(800000).Věk dětí se pohybuje v rozmezí od 1 roku do 18 let.Toto se odehrává v Manile, Pagsanjanu, Olongapu, v zálivu Subic a také v proslulém městě Angeles.


Zajímavé odkazy

Aktuální ifnormace o bezpečnosti v zemi