Filipíny


Informace

Filipíny se rozkládají v západní části Tichého oceánu, leží 800 km jižně od pobřeží Číny a asi 1000 km východně od pobřeží jihovýchodní Asie, na ploše 299 681 km2 . Jsou druhé největší souostroví po Indonésii. Tvoří souostroví o 7107 ostrovech v Jihočínském moři mezi Borneem na jihovýchodě a Tchai-wanem na severu. 4600 ostrovů je pojmenovaných a z toho 1000 je jich obydleno. Nacházejí se v oblasti velké tektonické lability a v oblasti pohybu cyklonů. Od severu k jihu měří více než 1 800 km. Na východě je omývá Tichý oceán, který tu má hloubku skoro 11 km, na západě je pak Jihočínské a z jihozápadu Suluské moře. Souostroví je sice složeno z více než 7 tisíc ostrovů, ale jen na 11 z nich připadá 96% plochy země (307 000 km2).
Země se dělí na tři hlavní oblasti: Luzon, kam patří i ostrovy Palawan, Mindoro a Marinduque, Visayaské ostrovy (Mindonoro, Masbate, Samar, Leyte, Bohol, Cebu, Negros, Panay) a Mindanao. Tři hlavní ostrovy – Luzon, Visayas a Mindanao dělí zemi na sever, střed a jih.

Největší je ostrov Luzon, který leží na severu. I přes to, že je velmi výškovitě členitý, rozkládají se na něm i dvě nížiny. Centrální nížina je největší v zemi a rozkládá se od Lingayenského zálivu na severu po Manilský záliv. Druhou nížinu představuje údolí řeky Cagayan, jež leží na severu ostrova. Západně od údolí se nachází pohoří Centrální Kordillery s nejvyšší horou ostrova - hora Pulog – 2929 m n. m. Na jihovýchodním výběžku se nalézá mnoho činných vulkánů.
Mezi Luzonem a Mindanaem se nacházejí strovy Visayaské skupiny - Mindonoro, Masbate, Samar, Leyte, Bohol, Cebu, Negros a Panay.
Na Mindanau se nalézá největší sopka Apo – 2954 m n. m. Zamboanga tvoří jako by poloostrov ostrova. U Zamboangy jsou malé vulkanické Suluské ostrovy. Mezi Sabahem a Mindonorem se nachází dlouhý ostrov Palawan.
Filipíny mají mnoho řek, které jsou krátké, ale bohaté na vodu. Nejvýznamnější jsou Mindanao (Rio Grande de Mindanao, 550 km) a Cagayan (350 km). Největším jezerem je Laguna de Bay (2410 km2) a Taal (260 km2) na Luzonu. Na Mindanau jsou dvě hluboká jezera tektonického původu- Lanao a Buluan.