Filipíny


Informace

Filipíny mají velký počet druhů a řadí se k malajské floristické podoblasti. 54% celého území je pokryto tropickými pralesy, podél pobřeží jsou mangrovníkové porosty. V lesích roste bambus, různé druhy palem a banánovníků, ve vyšší výšce je hlavním druhem borovice.
Filipínská národní rostlina je krásně žlutě kvetoucí strom nazývaný narra. Neoficiálním národním stromem je ale druh palmy, kterému místní říkají nipa. Tato palma poskytuje množství dřeva pro stavby tradičních chatrčí na venkově. Orchideje jsou zde samozřejmostí a je jich tu okolo 1000 druhů. Mezi nejrozšířenější plodiny patří tabák a kukuřice. Na Filipínách se také pěstují oříšky zvané též pili, z těch se vyrábí čokoláda, zmrzlina, a dokonce i mýdlo. Druh konopí nazvaný abaca se používá při výrobě lan, sklízí se ve velkém množství. Také se zde pěstuje ovoce, a to především mango, někteří lidé říkají, že zdejší mango je to nejsladší na světě. V okolí vodních toků se vyskytuje hyacint a vodní kapradí.

Z 500 známých druhů korálů se jich 488 nachází právě zde.

Národní parky:
Severní Luzon: Poušť Palanan- území o rozloze 200 000 ha je největší Filipínský národní park.10% zaujímají lesy.
Bicol: národní park Mt. Isarog, Camarines Sur -druhý největší sopečný park, dnes nečinný.Blízko vstupní brány můžete spatřit vodopády Malabsay, toto místo je také populární, protože si zde můžete udělat piknik.
:národní park Mt Iglit Baco, západní Mindonoro-jeden z posledních parků, kde naleznete trávu. Ale farmáři v blízkosti parku zvětšují svá pole, a tím ničí přírodu.

Další národní parky:
Apo Reef, Balbalasang Balban, Baliangao Wetland, Bulusan Volcano, Hundred Islands, jezero Danao, sopečné jezero Mahagnao, Mt.Apo, Mt.Guiting-Guiting, Mt.Iglit Baco, Mt.Arayat, Mt.Isarog, Mt.Kanlaon, Mt.Malindang, Mt Mayon, Mt.Pulog, Negros Oriental Marine Conservation, Patag, Rahaj Sikatuna, rezervace Sagay Marine, Turtle Island, Twin Lakes, Sohoton Natural Bridge a St.Paul Subterranean.

Rekreační místa:
Fuyot, Agoo-Damostis, Aurora Memorial a Quezon

Safari:
Calvite, Mt Ilig-Mt Bbaco, Cleopatra Needle, Linguar Marsh, Philippine Eagle aj.

Přírodní rezervace:
Calauit, Ursula Island, Cuyo, Morentol Peak aj.

Nebezpečné rostliny
Na Filipínách rostou některé druhy masožravých rostlin, ale ty nejsou pro člověka nebezpečné. Nebezpečné nejsou ani tak rostliny samotné, jako spíš jejich plody-bobule. Proto raději neochutnávejte vše, co uvidíte, mohlo by to být nebezpečné.