Singapur


Informace

Singapurská měnová jednotka se nazývá singapurský dolar (S$1), který je rozdělen na 100c. Používají se 1c, 5c, 10c, 20c, 50c a S$1 mince a S$2, S$5, S$10, S$50, S$100, S$500 a S$1000 bankovky, někdy též S$10 000.

Měnové kurzy (pouze orientační):
S$1, 88 = €1
S$2, 64 = Ł1
S$1, 55 = $1

Kolik si vzít s sebou?
(ceny jsou pouze orientační)
Singapur je v porovnání s ostatními státy jihovýchodní Asie velmi drahou zemí. Počítejte s tím, že za noc v jednolůžkovém pokoji zaplatíte S$9, někde i více, ve dvoulůžkovém pokoji S$22 až S$45, ovšem za předpokladu, že dáte přednost levnějšímu hotelu nebo ubytovně. Jídlo lze ve stravovacích centrech pořídit za méně než S$5, samozřejmě zaplatíte o poznání více, pokud navštívíte některou z dražších restaurací. Doprava je celkem levná a mnohé atrakce, které se zde nacházejí, jsou dokonce zdarma. Na den vám tedy postačí zhruba S$25, ale pokud máte rádi zábavu a noční život, může to být i více než S$50.
Většinu peněz utratíte za hotelové účty a stravování. Ceny středně kvalitních hotelů se pohybují od S$60 do S$100, ceny vysoce kvalitních, mezinárodně uznávaných od S$300. Jídla v restauracích stojí od S$15 do S$50.

Banky a směnárny
Většina bank se nachází v tzv. Central Business District, komerčním a obchodním centru Singapuru, některé též podél Orchard Road a ostatní místní banky najdete v podstatě
kdekoli. Směnné kurzy jsou velmi rozdílné, v každé bance jiné, mnohé z nich také účtují
servisní poplatky za provedení výměnné transakce – ty se pohybují kolem S$2 až S$3.

Otevírací doba je ve všední dny od 9.30 do 15.00, v sobotu od 9.30 do 11.30.
Směnárny, které se nacházejí téměř v každém nákupním centru, neúčtují žádné
servisní poplatky za provedení výměnné transakce – směnný kurz je tedy o poznání výhodnější – jak pro hotovost, tak i pro cestovní šeky (nicméně, většina obchodů přijímá zahraniční hotovost a cestovní šeky v poněkud lepším, nižším kurzu, porovnáte – li jej s tím ve směnárnách).

Bankomaty
Většina bankomatů, hotelů, obchodů, půjčoven, atd. uznává a mnohdy dokonce vyžaduje používání a placení kreditními kartami – Acces, American Express, Diners Card, Master Card, Visa Card, apod. Nezapomeňte si tedy před vaším odjezdem zkontrolovat stav účtu, abyste se vyvarovali zbytečným nepříjemnostem.
Hotovost a cestovní šeky
Hotovost je nezbytná a velmi užitečná – např. v restauracích, barech a otevřených, venkovních tržištích. Nicméně, dochází k stále častějšímu a rozšířenějšímu používání
kreditních karet, šeků apod. Platba v hotovosti se tedy může leckde, např. v hotelu nebo půjčovně aut, zdát podezřelá.
Cestovní šeky jsou stále nejbezpečnějším a nejjistějším způsobem platby bez hotovosti. Určitě nezapomeňte vzít si jich pár s sebou, zakoupit je lze v bance.


Zajímavé odkazy

Aktuální směnárna - v anj
Odkaz na měnové kurzy