Slovinsko


Informace

Tato oblast, která se nachází nedaleko Dolenjských Toplic, je chráněnou přírodní oblastní po více jak 100 let. Šest panenských lesů pokrývá plochu více než 200 ha2. Region byl a stále je plný vápencových jeskyní, kde během 2. světové války měli sídlo partyzáni pod vedením Marshala Tita. Stavěli zde bunkry, nemocnice, školy a dílny. V této oblasti se nacházelo nervové centrum partyzánského odboje (Baza 20) asi 10 km jihozápadně od Dolenjskych Toplic. Toto místo bylo po válce zrekonstruováno a přeměněno v národní památku. Za dřívějšího režimu byla restaurace Baza 20 oblíbeným poutním místem, kam jezdilo mnoho Slovinců a ostatních Jugoslávců.
Nyní je Baza 20 stínem dřívějších dob – dva tucty jejích budov jsou polorozbořené, přístupní cesta je neupravená a všechny ukazatele jsou nečitelné.
Pamětní deska vztyčená poblíž tohoto místa roku 1995 diplomaticky vzdává poctu všem zapleteným do „národní osvobozenecké války“. Pravděpodobně obsahují na 1000 Domobranců zabitých zde Partyzány roku 1945.
Nejvyšší kopec této oblasti se nazývá Veliki Rog (1099 m) je asi 5 km na jihozápad. Do regionu jezdí za lovectvím bohatí Italové. Byl oblíbeným místem Tita a jeho starých přátel.


Zajímavé odkazy

Odkaz na provincii Dolenjska