Slovinsko


Informace

Ubytování ve Slovinsku využívá velkého rozsahu břehů řek ke kempování, útulných hospůdek a elegantních zámkových hotelů v Dolenjske a Štajerske.
Ubytování není zrovna levné, platíte zde celkem mnoho věcí, které máte jinde automaticky zadarmo. Prakticky všude se vybírá turistická taxa, která činní 100 – 350 SIT za noc. Tato částka se přičítá k ceně za ubytování. Na některých
místech účtují poplatek za přihlášení a pojištění (100 SIT i méně).
Některá ubytovací zařízení (např. penzióny a privátní ubytování) účtují přirážku 30 % k ceně, pokud na místě setrváte méně než 3 noci.
Majitelé ubytovacích zařízení mají právo přihlásit cizince na městské radnici a také požadují ponechání vašich cestovních a osobních dokladů u nich popř. na recepci. To pro vás může být nepříjemné, hlavně když budete chtít vyměnit peníze, ačkoli na mnoha místech si jen zapíší vaše osobní údaje a doklady vám vrátí.

Studentské ubytovny a hostely
Pouze polovina ze slovinských hostelů je registrována ve Sdružení dovolených na Slovinsku (PZS), mezinárodní ubytovací organizaci.
Dvě z nich jsou v Ljubljani, dále po jedné (Bled, Maribor, Rogla a Koper).
Informace vám podají v kanceláři Mladi Turist.
Nemusíte mít mezinárodní ubytovací kartu, ale pokud ji máte, můžete i vydělat. Dostanete např. slevu či vám bude odpuštěna turistická taxa.
Velký počet slovinských studentů žije během školního roku mimo svoje domovy. Jsou ubytováni na univerzitních kolejích.
Některé z těchto kolejí přijímají v letních obdobích cizince na ubytování.Kempování
V letních měsících je kempování nejlevnější záležitostí. Naleznete zde mnoho míst, kde můžete postavit své stany. Ale ty nejsou vždy potřeba – kempy nabízí i chatky či bungalovy za velmi dobré ceny.
Od roku 2001 se všechny kempy na Slovinsku sdružují v Evropské asociaci, která má v současnosti v evidenci asi 20 000 kempů po celém Slovinsku.


Nejlepší kempy pro ty, kdo chtějí trávit dovolenou v horách, jsou Zlatorog na jezeru Bohinj a Špik v Gozd Martuljek blízko Kranjske Gory. U pobřeží je kemp Jezero Fiesa u města Piran. Avšak hlavně v létě mohou být místa přecpána. Ve Slovinsku je zakázáno kempovat mimo vyhrazené území, tzv. v divočině a rozdělávat oheň mimo stanovená místa.

Penziony
Ve Slovinsku se penziony rozdělují do dvou kategorií. Gostišče – to je restaurace nebo hospoda a v horním patře jsou pokoje k ubytování. Mnohdy jsou jediným ubytováním ve vesnicích či menších městech. Gostilna – v těchto zařízeních je obvykle k dostání pouze jídlo a pití, ale některé mají k dispozici i pár místností. Rozdíl mezi těmito typy ubytování není zrovna zřetelný, dokonce ani pro Slovince!

Soukromé (privátní) ubytování a apartmány
Tento systém ubytování není ve Slovinsku ještě příliš zaběhnutý tak jako v jiných zemích. Ale naleznete jej buď přes turistické kanceláře nebo cestovní kanceláře. Dávejte si pozor, kde jsou tyto ubytování umístěny – většinou bývají celkem daleko od center.
Pokud nechcete mít ubytování zařízeno přes agentury nebo cestovní kanceláře, poohlížejte se po domech s nápisy „Sobe“ nebo „Zimmer frei“.
Ve Slovinsku se dělí ubytování v privátech do třech kategorií. Kategorie I: místnost má vlastní sprchu nebo vanu. Kategorie II: v místnosti je umyvadlo a sprcha nebo vana jsou na chodbě. Kategorie III: v pokoji není ani umyvadlo.

Farmy
Okolo 230 farem ve Slovinsku nabízí ubytování a možnost relaxace. Buď budete ubytování v privátních místnostech na farmě nebo v penzionech v alpském stylu někde poblíž. Hodně farem nabízí různé druhy aktivit, např. jízdu na kajaku, projížďky na koni, cyklistiku, také můžete pomáhat na farmě s prací. Oblíbenými místy jsou farmy u Bledu na pobřeží nebo farmy s vinicemi a hospodářskými zvířaty (Dolenjska a Štajerska).
Firma ABC zprostředkovává většinu ubytování na farmách.

Hotely
Slovinsko má 180 hotelů. Hotely v různých regionech se dost liší. Mnoho hotelů bylo privatizováno a zmodernizováno od roku 1998. Mezi nejdražší a nejkvalitnější hotely na zámcích patří Otočec a Mokrice.


Důležité adresy

ABC farma (Nespecifikováno)
Adresa: Jožeta Jame 16 , Ljubljana Kontakt: infoabc@siol.net

Mladi Turist (Nespecifikováno)
Adresa: Salendrova ulica 4 , Ljubljana Kontakt: Tel.: 01 425 92 60


Zajímavé odkazy

Databáze evropských kempinků
Mezinárodní federace mládežnických ubytoven
Slovinské hotely na pobřeží
Soukromé ubytování na Slovinsku