Slovinsko


Informace

Z průmyslové výroby je důležitý průmysl textilní, nábytkářský a papírenský, který je konkurenceschopný na západních trzích. Jedním z nejúspěšnějších vývozních zboží jsou lyže a snowboardy značky Elan.
Velké ocelárny jsou například v Jesenici, textilka v Kraji a uhelné doly v Trbovlje a Hrastniku. Běžnější jsou ale dnes zmodernizované podniky, které vlastní západní investoři. Francouzské automobily Renault jsou montovány v závodu Revat (Novo Město) a výrobce kuchyňské techniky Gorenje vyrábí pro německé firmy AEG a Quelle nebo pro britskou MFI.
Ovšem zahraničních investorů není tak mnoho, jak se předpokládalo. Na vině je pomalá tvorba zákonů, umožňujících vstup velkých zahraničních firem do země.
Privatizace nevýdělečných podniků, vybudovaných za minulého režimu, začala až v roce 1994, koncem roku 1997 bylo privatizováno přes 80 % podniků.
Rychle se zde rozvíjí turismus. V roce 1997 přinesl zemi 1,18 miliard dolarů, což byl dvojnásobek zisku z roku 1994. Většina turistů přijíždí z Itálie, Rakouska a Německa.
Elektrická energie se vyrábí na několika místech (hydroelektrárnách), ale většinu spotřeby kryje atomová elektrárna v Kršku, společný podnik s Chorvatskem.