Bulharsko


Informace


Mnoho cestujících vidí, že Bulharsko leží v neklidném Balkánu a znepokojují se tím, ale třeba se ničeho obávat. Bulharsko je poklidná země bez potíží jako i sousední země Řecko, Turecko a Rumunsko. Jestliže se sami provádíte ve velkých městech západní Evropy, Severní Ameriky nebo Austrálie, na straně výrazně méně přívětivého Bulharska budete mít pouze malé, anebo žádné potíže. Všechno bude v pořádku, když půjdete za svým cílem, zůstanete ostražití a obstaráte si obvyklé bezpečnostní opatření.
Krádeže zde nejsou takovým problémem jako v jiných zemích, ale dívejte se po svých věcech a dávejte si pozor v zaneprázdněných tržištích a přeplněných autobusech. Hlavním cílem pro zloděje jsou zaparkované automobily s cizí poznávací značkou anebo s reklamou půjčovny. Nikdy si nenechávejte věci ležet na sedačkách, vždycky je uzamkněte do kufru, nebo si je vezměte s sebou.
Ačkoliv bulharští řidiči mohou být někdy nesmírně lehkomyslní, doprava jako taková není příliš špatná. Největší nebezpečí jistě přichází od aut, která ve velké rychlosti přejíždí přechody pro chodce na semaforech, jež naprosto ignorují, a tím ohrožují vzorné chodce. Kromě toho si dávejte pozor na tramvaje a trolejbusy, které jezdí i v zdánlivě pěší zóně nákupních tříd.
Žebráci nabízí své obchody okolo několika kostelů a větších náměstí, ale jsou méně běžní a nároční než v okolních státech.
Bulharsko má drsné drogové zákony. Země je běžnou trasou drog (a zbraní) pašovaných přes Černé moře z Ruska a Arménie, a z Turecka, a tak se transport ošetřuje. Obchodování s drogami a jejich používání probíhá s velkou obezřetností.
Cizinci jsou občas vystaveni menším peněžním zlodějničkám, ale ty jsou docela očividné a lehce se odhalují – řidiči taxíků na letištích a v plážových resortech odporně předražují a směnárníci na ulicích někdy nabízí směnné kurzy směšně vysoké. (Vyměňování peněz na ulicích je ilegální a zbytečné.) Podrážděnost může vyvolat dvojí metoda stanovení cen.
Bulharsko je hlavním producentem tabáku. Zdá se, že kouření se zde provozuje jako celostátní zábava. V kavárnách, barech a restauracích se většinou větrá pramálo, ale menší problém je to v létě, kdy většina klientů sedí venku.


Zajímavé odkazy

Ministerstvo zahraničních věcí