Srí Lanka


Informace

Želvy
Želvy jsou chráněnými živočichy. Při projížďce po západním pobřeží můžete navštívit několik želvích líhní, které se poslední dobou staly velkou turistickou atrakcí. Co je ale důležité, je to, že to velmi pomůže rozšířit nebo alespoň udržet populaci želvích mláďat. Do tří dnů pobývají malé želvy v umělých jezírkách v líhni a po té se přenesou k břehům moře a propustí do mořských vln.
Na Srí Lance se vyskytuje pět druhů želv a všechny jsou ohroženy. Liší se barvou a velikostí krunýře, délkou krku apod. Dodnes jsou želví maso, želví vajíčka a výrobky ze želvího krunýře prodávány na trhu, přestože je to protizákonné a nelegální.
Právě na ochranu a na pomoc želvám a na pomoc aby nevyhynuli vznikli tyto želví líhně hlavně na pobřeží mezi Bentotou a Kosgodou. Líheň v Kosgodě je nejstarší, vznikla roku 1981 nachází se na Galle Rd. Rybáři jsou placeni za sběr želvích vajíček a jejich odevzdání v líhních. Želví vajíčko se líhne se asi 62 až 65 dní.
Turtle Protection Society se sídlem kousek od Bentoty zajistila 5000 vylíhnutých želv měsíčně. Kolik jich přežije je další otázka a nikdo na ni nemůže odpovědět. Co víme, je to , že želví život může být dlouhý až 200 let.
Turisté podporují líhně přispěním finanční částky, ale je ironické, že právě oni hlukem a znečišťováním pobřeží zhoršují životní podmínky želv.