Srí Lanka


Informace

Srí Lanka je rájem nejen pro botaniky, ale i pro milovníky květin a přírody. Příhodné klima umožňuje rostlinám dobré podmínky pro růst. Stromy v tropickém pralese kontrastují s palmami a nízkými keři na severu a východě ostrova. Kopcovité oblasti pokrývají háje rododendronů a nedozírná pole vlčích máků a chráněných vřesovišť a mechovišť. Od března do května rozkvétají překrásné barevné stromy jako je Poinciana Regia nebo bílá Mesua Ferrea a Tabegbuia. Překrásné orchideje tu kvetou v různých variacích, například chráněná orchidej Daffodil a orchidej Wesak.

Srí Lanka - Botanická zahrada (botanical garden) Bereme-li v úvahu relativně malou plochu Srí Lanky, nalezneme zde překvapivě široké spektrum přírodních vegetačních druhů, pohybující se od tropického trnitého lesa v nejsušších oblastech jihovýchodu a severozápadu, obvykle s úhrnem srážek méně než 1,200 mm, přes lesy Montane Temperate v centrální vysočině až po mangrovníky rozprostřené po pobřeží. Dnes jsou omezeny téměř výlučně na pás západního pobřeží, severně od Puttalamy a jihovýchodní pobřeží, východně od Hambantoty.
Žádná z lesních ploch není nedotčená lidskou činností, mnohá lesní půda je buď přeměněná na zemědělskou nebo byla změněna na plochu plnou stromů plodících zpeněžitelné plodiny, zejména kokos a kaučuk v nižších nadmořských výškách a čajovník ve vyšších. Rozhodně většina lesní plochy je situována do suché oblasti. Suché stále zelené stromy, obvykle dorůstající maximální délky 12 m, a vlhké opadavé stromy, jejichž koruna dosahuje obvykle 20 nebo 25 m, poskytují skvělé přirozené prostředí divoké zvěři a zakrývají rozsáhlé plochy půdy. I zde bylo původní prostředí velmi pozměněno, hlavně přesídlováním půdy, která byla před 500 lety rozsáhle kultivovaná. Srí Lanka má čtyři odlišné typy pastvin, všechny jsou výsledkem lidské činnosti. Vedle nekonečné řady kokosovníků podél pobřežní zóny a Kurunegalského kraje, se na ostrově běžně vyskytuje ságovník nebo pálicha (Coryota urens), místně nazývaná „kitul“. Má veliké listy s typickou skladbou z mnoha malých lupínků tvaru rybího ocasu, květy visí dolů jako ocas koně. Ságo se dostává z dužiny, punč z mízy a vlákna se užívají k výrobě štětin do kartáče nebo k výrobě lana.

Rain Tree (Enterlobium saman) je veliký strom z Jižní Ameriky, má rozšiřující se klenbu koruny a je obvykle vysazován podél silnic. Má typické tmavě zelené vějířovité listy, které se přes den natáčejí do horizontální polohy, což zvyšuje množství stínu, který strom vrhá. V noci a za deště se sklápějí dolů. Květy jsou světle růžové a vypadají jako hedvábný chomáč.
Blahovičník (Eucalyputs grandis) přivezený z Austrálie v 17.-tém století je dnes poměrně rozšířený a vysazovaný v blízkosti vesnic, aby poskytoval jak stín, tak dříví jako palivo. Má charakteristické dlouhé úzké listy, barevnou slupovací kůru a čerstvou příjemnou vůni.
Bambus (Bambusa) stroze řečeno je tráva nacházející se téměř všude. Liší se velikostí, od malých okrasných trsů až po obrovskou divoce rostoucí rostlinu, jejíž stonek je tak silný a tlustý, že se používá ke stavbě a jako trubky pro zavlažování na malých pozemcích.
Fíkovník Banyán (Ficus benghalensis), hojně vystupující ve východní literatuře, je vysazován v blízkostí chrámů, na vesnicích a podél cest. Zajímavostí je, že se kvůli klíčení seje do puklin v kůře dalších stromů. Pustí dolů na zem kořeny, které rostou dokud hostitelský strom není obklopený konstrukcí vypadající jako klec, které může strom i uškrtit. Takže jeden fíkovník může mít i více kmenů, které jsou vlastně kořeny.
Příbuzný fíkovníku Banyánu, fíkovník posvátný (Ficus religiosa) se liší absencí vzdušných kořenů, má ostré listy tvaru srdce, které se zužují do vysloveného ocasu. I tento druh se běžně vyskytuje v blízkosti chrámů a svatyní, kde skulinami otevírá zdi a svými kořeny dusí ostatní stromy. Nosí hojné množství nafialovělých květů velkých 1 cm.

Kokosovník má velmí rozšířené využítí. Zde je stručný seznam, co kde všude se může kokosovník a kokosový ořech využít:
ekelové koště - z tuhých středních žeber listů
kuchyně - bílá, šťavnatá dužina z kokosového ořechu
- pol sambol - strouhaných kokosový ořech smíchaný s chilli
- copra - vysušené oškrabky kokosové dužiny, které se vyváží do zahraničí a používají se na výrobu cukrovinek, z copry se vyrábí olej a vysušené zbytky nebo-li poonac se využívají jako krmivo.
- z dužiny se získává kokosové mléko, které má široké využití
- pupeny kokosovníku se nakládají a konzumují = bada
- tzv. zlaté kokosovníky = thambli - tekutina z nich je zdravá a osvěžující
- kurumba - zelené kokosy - nápoj z nich
- míza z kokosových palem se používá při výrobě palmového vína toddy

- z listů kokosových palem - oplocení, části střechy apod.
- ze skořápek kokosových ořech - misky, pevné provazy, čalounění, rohože, košťata, smetáky, sošky zvířat
- v klášterech se skořápka rozbíjí pro štěstí

KVETOUCÍ STROMY

Gul mohur (Delonix regia), původem z Madagaskaru, se vyskytuje po celém ostrově. Tento strom poskytuje dobrý stín, dorůstá se délky pouze 8 – 9 m a má široce rozložené větve. Listy mají působivý vějířovitý tvar a světle zelenou barvu. Ohnivě zbarvené květy, které vypadají jako listy před opadáním, vytvářejí velkolepý obraz.
Palisandr brazilský (Jacaranda mimosaefolia), původem z Brazílie, ačkoliv má poměrně rozptýlený tvar, má krásné vějířovité listy. Purpurově modré květy tvaru náprstku (dosahují délky 40 mm) tvoří nápadnou barvu kontrastující s okolím.
Tamarind indický (Tamarindus indica) je věčně zelený strom s listy vějířovitého tvaru a květy malé, žluté a červené, rostoucí v chumlech v rozložité koruně. Nápadné tobolky jsou dlouhé, zakřivené a rozkvétají v intervalech.
Rozlehlý Silk Cotton Tree (Bombax ceiba) se může dorůst výšky až 25 m. Kůra je často světle šedá s kuželovitými trny, větší stromy mají zřetelně zesílené kořeny. Široce rozložité větve nesou listy téměř po celý rok, červené korpulentní květy tvaru šálku se objevují pouze když stromu opadaly listy. Suchá ovocná tobolka vytváří hebkou hedvábnou vatu.
Ceylon ironwood (Mesua ferrea) je často vysazován v blízkosti buddhistických chrámů. Má dlouhé štíhlé listy, jako mladé jsou načervenalé, květy jsou bílé ze čtyř korunních lístků se žlutým středem.
Nádherně kvetoucí rhododendron (pěnišník) je běžný v oblastech vysočiny. Roste jak jako rozvalený keř, tak jako strom až do výšky 12 m. U divoce rostoucího jsou květy obvykle karmínové nebo světle purpurové.

OVOCNÉ STROMY

Mangovník indický (Mangiferia indicia) poměrně objemný strom, dosahující výšky 6 – 15m nebo i víc, má široce rozevřené větve tvořící kruhovou klenbu. Vrhá hustý stín, což ho dělá velmi oblíbeným pro výsadbu ve vsích. Ovoce charakteristického tvaru je lahodné a má typickou chuť.
Jackfruit (Artocarpus heterophyllus) je jeden z nejpozoruhodnějších stromů. Je objemný stále zelený s tmavě zelenými koženými listy, jeho obrovské ovocné plody mohou být až 1 m dlouhé a 40 cm tlusté, vyrůstají z krátkého stonku přímo z kmene a větví. Povrch je tlustý a hrubý, téměř pichlavý. Ovoce má silné aroma, nabízí více způsobu konzumace, je nasládlé a typické chuti.
Banánovník (Musa) je vlastně obrovská bylina vyrůstající z podzemního stonku. Velké listy vyrůstají přímo z kmene, který je asi 5 m vysoký. Ovoce nesoucí stonek je obrostlý velkými nachovými květy, které přinesou až 100 plodů.
Papája obecná (Carica papaya) často dorůstá výšky 4 m, má charakteristické listy tvaru jako palmy. Pouze samičí rostlina nese hezky tvarované plody, které visí dolů z koruny.
Ledvinovník západní (ořech kešu) (Anacardium) je původem z tropické Ameriky, byl dovezen do Srí Lanky, dnes však již roste jednak divoce, jednak je pěstován. Obvykle dosahuje necelých 7 m, má světle zelené lesklé kruhové listy. Ořech visí z tlustého hořkého plodu nazývaného jablko kešu.
Původem z tropické Ameriky je také avokádo (Persea), dobře roste ve Wet Zone. Široký listnatý strom dosahující výšky až 10 m, má oválné zašpičatělé listy, nese známé ovoce na koncích větví.

KVĚTINY

Mnohé kvetoucí rostliny jsou pěstované v parcích, zahradách nebo na okrajích silnic. Plumérie červená (Plumeria acutifolia) je obzvlášť půvabná, má zahnutý kmen a pravidelné větve, které nesou listy v souběžných žílách zužujících se na konci každé z nich. Má sladce vonící voskové květy obvykle bílé, světlé žluté nebo růžové.
Bougainvilea lysá roste všude, na husté buši nebo jako odolná popínavá rostlina, často úplně pokrytá květy nápadných barev od růžové po nachovou, oranžové po žlutou, a zářivě bílou. Pokud se podíváte pečlivě, zjistíte, že papírové tenký korunní plátek je skutečně široký listen.
Trumpetkový květ ibišku je zářivě jasně červený, růžový, žlutý nebo prostě bílý.
Vstavač se vyskytuje velmi hojně, ale bohužel často bez povšimnutí kvůli svým malým kvítkům. Rostlina s největšími kvítky lila barvy Dendrobium macarthiae je k vidění v květnu kolem Ratnapury. Od jara do léta můžete najít mnohobarevné sladce vonící Vanda tessellata, které kvetou všude.


Zajímavé odkazy

Odkaz na zemědělství