Srí Lanka


Informace

Srí Lanka Srí Lanka nám může připomínat velkou dešťovou kapku padající od jižní části Indie. Od Indie je ostrov oddělení 50 km územím moře, které tvoří korálové útesy a tzv. Adamův most. Ostrov je 350 km dlouhý a pouhých 180 km široký. Je stejně velký jako Irsko, Západní Virginie a Tasmánie.
Nejvyšší hora ostrova – Mt. Pidurutalagala se tyčí nedaleko města Nuwara Eliya a měří 2 524. Nejdelší řeka Mahaweli se line ze středu ostrova a vlévá se do Indického oceánu poblíž Trincomalle. Nejkrásnější a nejčistší pláže naleznete na jihozápadě, jihu a jihovýchodě.
Uprostřed ostrova se rozkládá překrásná kopcovitá krajina lišící se svým vzhledem od ostatních oblastí. Vše září zelenou uklidňující barvou. Uprostřed hor se ukrývají jezera, vodopády a příjemná lesní zákoutí. Severní část tvoří především rozlehlé planiny.

Srí Lanka - Nuwara Eliya Západní pobřeží ostrova má překrásné úchvatné pláže pokryté zlatavý jemným pískem, kterél lemují exotícké palmy a omývá je křišťálově čistá voda. Plážová oblast začíná zhruba u Negomba a táhne se v délce asi 270 km až k Hambantotě. tady začíná kopcovitá oblast.
Východní pobřeží má také se svými plážemi co nabídnout. Pro návštěvu pobřeží je nejideálnější období v měsících od října do dubna. Období dešťů totiž začíná v dubnu a končí někdy v říjnu.

Na Srí Lance naleznete díky tropickému podnebí mnoho různých druhů překrásných rostlin a živočichů, z nichž mnohé patří k ohroženým a vzácným druhům. Proto tu bylo založeno několik národních parků a rezervací. Zhruba 10 % území ostrova je chráněnou krajinnou oblastí. Trhání a ničení květin a zabíjení živočichů je protizákonné.

Prales na jihu ostrova
Kdysi pokrýval celou jižní část Indie vlhký prales s tisíci druhy rostlin a živočichů. Bohužel je v současnosti téměř vymizelý a jeho pozůstatky najdete dnes už jen na Srí Lance. Kolem 500 druhů rostlin je endemických. Prales byl omezen na 10 % původní rozlohy. Většina tohoto pralesu se rozkládá v současnosti na území Sinharaja, což je nejhustěji osídlená jižní část Srí Lanky. Domorodci se dodnes živí kočovným zemědělstvím a sběrem lesních plodin.