Dominikánská republika


Informace

Státní měnou Dominikánské Republiky je dominikánské peso. Zkracuje se RD$ (česky DOP) a dělí se na 100 centavos. Mince jsou raženy v hodnotách 1,5,10,25 a 50 centavos a 1 peso. Papírové bankovky jsou tištěny o nominálních hodnotách 5, 10, 20, 50, 100, 500 a 1000 peso. Mnohé hotely, restaurace a obchody také přijímají USD.
Souhrnně je možné směnit v bankách USD a Euro, v některých také japonskou nebo jinou měnu, to je však méně obvyklé. Nejvýhodnější kurz dostanete při směně amerických dolarů. Obecně peněz platí jedno zásadní pravidlo - každé potvrzení o výměně peněz pečlivě uschovejte, protože jen s tímto dokladem můžete při návratu na letišti vyměnit vaše zbývající DOP za USD ve výhodném kursu. V Evropě tento kurs již neplatí a dostanete proto nižší částku. Počítejte s tím, že pokud si budete měnit peso nazpět vždy ztratíte. Neměňte si proto příliš peněz. Mnoho hotelů i obchodů akceptuje jak americký dolar, tak peso. Ovšem na místech, kde akceptují cizí měnu, dostanete ještě horší kurz než v hotelových směnárnách.
Průměrný kurs udává následující hodnoty DOP vůči dalším měnám:
1 Euro - 17 DOP
1 USD - 15 DOP
(- pokud se rozhodnete v době pobytu v DR navštívit také sousední Haiti, musíte si vyměnit DOP za haitské gourdes, většinou v poměru 10 gourdes - 9 DOP)
Americké dolary musíte mít připravené již při přistání, kdy se platí vstupní poplatek ve výši 10 USD.

Ceny
Obecně se DR považuje za jednu z nejlevnějších zemí v Karibiku. Toto tvrzení je ovšem diskutabilní. Je jisté, že je DR rájem all-inclusive hotelů. Pokud cestujete s cestovní kanceláří vyplatí se Vám to mnohem více, než když cestujete individuálně. Nejen, že individuálové platí mnohem vyšší ceny v hotelích, ale v sezóně bývá velký problém sehnat i volný pokoj. V Dominikánské republice však samozřejmě nejsou jen hotely all-inclusive. Nenajdete zde však mnoho levného ubytování, nejlevnější slušný pokoj Vás vyjde na 25 USD za noc.

Směnárny a černý trh
V bankách většinou dostanete o něco výhodnější podmínky než ve směnárnách, protože jsou povinny vypisovat denně nový kurs, přizpůsobený momentálnímu stavu DOP ve světě. Směnárny ale bývají otevřeny déle než banky a také o víkendech. Pokud se zeptáte místního člověka na cestu k nejbližší směnárně, ve vlastním zájmu neukazujte, kolik máte u sebe peněz.
Základem černého trhu v Dominikánské republice jsou sympatičtí mladí muži, kteří si povšimnou vaší bezradnosti přede dveřmi zavřené banky nebo směnárny a nabídnou vám za vaše marky nebo dolary méně (!) než dostanete v bance. Jediný okamžik, kdy byste si měli dovolit mít s nimi něco společného nastává pouze v okamžiku, kdy jsou všechny banky a směnárny zavřené a vy nutně potřebujete DOP. Problém není jen v nevýhodném kursu, který vám tito lidé nabídnou – většinou taky umí daleko rychleji utíkat, lépe se prát a na rozdíl od vás se ve městě vyznají. Vyměňovat si částku vyšší než 30 USD na ulici opravdu není vhodné.