Dominikánská republika


Informace

Policejní úředníci bývají často (jestli ne vždy) spíše součástí, než řešením problému. Policie v Dominikánské Republice může často zadržet turistu bez nějakého většího důvodu a kriminální a právní systém v Dominikánské Republice, hlavně ten, který by měl napravovat vaše škody, je naprosto k ničemu. Od své ambasády se nemusíte dočkat vůbec žádné pomoci a stížnost u vyššího důstojníka vše obvykle jen zhorší. Bohužel, zkorumpovaný policista, který vás zastaví a požaduje úplatek není ničím nezvyklým. Když vás policista zastaví a bude požadovat úplatek, neodporujte, ať je jeho obvinění jakkoli absurdní. Omluvte se, řekněte že je vám líto, že jste porušil zákon. Nemusíte ani mluvit španělsky - většina policistů umí anglicky alespoň natolik, aby si dokázali říci o peníze. Stalo se, že policista otevřeně řekl, že chce peníze na pivo. V takovém případě se hodí nosit v peněžence jen malou částku, tuto dát policistovi. Když uvidí že nemáte víc, většinou vás propustí. V praxi platí že čím méně toho budete mít společného s policisty, tím lépe.
Ať se stane cokoli, pamatujte na jednu věc - NEZAHRÁVEJTE SI S DROGAMI! Nekupujte a neprodávejte, nenoste u sebe a nezaplétejte se s lidmi, kteří s nimi mají něco společného, a to ani když tak budou místní činit naprosto otevřeně. Jako cizinec jste ve velké nevýhodě a kdokoli vás může udat.
Bezplatné tísňové volání lze uskutečnit na čísle 911, které je společné pro policii, záchranku a hasiče nebo na, opět bezplatném, čísle 12-00-35-00.
Ohlašovat na policii okradení je skoro zbytečné. Doporučujeme navštívit policejní stanici jen v případě, že jste byl okraden, jste pojištěn a vaše pojišťovna vyžaduje potvrzení (protokol) o krádeži. Pravděpodobně budete muset komunikovat ve španělštině nebo francouzštině, takže pokud ta vaše není nejsilnější, vezměte s sebou nějakého rodilého mluvčího. S trochou štěstí dostanete požadovaný dokument bez větších průtahů. Možná jej ale budete muset napsat sami a poté požádat o oficiální razítko a podpis.